צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  אודות מיסוי אמריקאי

  אם חשבתם שמערכת המס בישראל מורכבת ומסובכת, אז המערכת האמריקאית לגמרי תפיל אתכם מהכיסא… בארה"ב מערכת מס גדולה ומורכבת, הכוללת מס פדראלי, מס בכל מדינה וגם מיסוי ברמה המקומית. תוסיפו על כל אלו את חוקי FATCA החדשים של הממשל האמריקאי, את האמנה שנחתמה זה מכבר בין ישראל וארה"ב לגבי העברת מידע פיננסי בין המדינות ואת הליך גילוי מרצון – וקיבלתם "סלט" מיסוי שרק בעזרת הליווי המקצועי המתאים תוכלו לצאת ממנו בצורה אופטימאלית.

  משרד עו"ד בועז ראובן מתמחה במיסוי בישראל ובשווקים בינלאומיים, כולל ניסיון רב לגבי מיסוי אמריקאי, דיווחי מס בין ישראל וארה"ב, הליך גילוי מרצון וכן הלאה.

  כל אזרח ארה"ב, חייב בדיווח מס

  שיטת המיסוי הנהוגה בארה"ב הינה אישית (מיסוי פרסונאלי). המשמעות היא שכל אדם המחזיק באזרחות אמריקאית מחויב לדווח לרשויות המס בארה"ב על הכנסותיו, מכל מקום בעולם ודרך כל מקור יצירת ההכנסה או ההון. הדיווח נוגע למשל להכנסות ממשכורת, עסק, נדל"ן, דמי שכירות, השקעות בני"ע, שותפויות, דיבידנדים וכן הלאה.

  לאורך שנים, הנושא הזה לא נאכף בישראל וישראלים רבים המחזיקים באזרחות אמריקאית לא דיווחו לרשויות המס האמריקאיות. אך לאחר המשבר הכלכלי של 2007-2008, המציאות הפיננסית והרגולטורית בעולם השתנתה, כך שכיום הדרישות מחמירות יותר וגם האכיפה. כך למשל ארה"ב חוקקה את חוקי FATCA המחייבים בנקים בכל העולם למסור לרשויות האמריקאיות מידע על חשבונות של אזרחי ארה"ב המוחזקים אצלם. בנוסף, מדינת ישראל חתמה עם ארה"ב על הסכם מיסוי רחב היקף שמשמעותו שיתוף פעולה הדוק בין רשויות המס של המדינות והעברת דיווח פיננסי מלא על אזרחים ישראלים בעלי אזרחות אמריקאית (חשבונות בנק, פנסיות, חסכונות ביטוח, תיקי השקעות וכו').

  הידוק אכיפה מצד רשויות המס בישראל

  לצד מהלכים רחבים ועמוקים של רשויות המס האמריקאיות בכל הנוגע ליישום המערכת המורכבת של מיסוי אמריקאי על אזרחי ארה"ב, גם ישראל ביצעה ומבצעת שינויים כדי לשפר את גביית המיסים. שיטת המיסוי בישראל שונתה והיא גם פועלת כיום במודל הפרסונאלי – קרי, כל הכנסות הנישום חייבות בדיווח לרשויות המס, כולל הכנסות מחו"ל. לכן הנושא של מיסוי אמריקאי אינו נוגע רק לאזרחי ארה"ב אלא גם לאזרחי ישראל המנהלים פעילות עסקית בארה"ב ו/או המקבלים הכנסות כלשהן מארה"ב.

  האם דיווח כפול משמעותו מס כפול?

  אנשים רבים מעלים את השאלה המתבקשת: האם דיווח כפול לרשויות המס בישראל ובארה"ב (בהתאם למקרה) יגרור תשלום מס כפול, כאן ושם? התשובה הכללית היא שברוב המקרים לא, אך ישנם מקרים בהם יידרש כפל מס. הדיווח המקיף והכפול נועד למנוע התחמקות ממס ותשלום מס אמת במדינה הרלוונטית ועבור הפעילות הרלוונטית. אך יש לזכור שבין ארה"ב וישראל יש אמנות מס והסכמים כלכליים רבים ולכן באופן כללי בהחלט ניתן לומר כי המערכת עובדת והמס משולם רק במדינה הנכונה ומבלי לשלם פעמיים.

  כדי להימנע באופן האופטימאלי מתשלום כפל מס, חשוב מאוד להיעזר בשירותים מקצועיים של עורך דין מיסוי המתמחה במיסוי אמריקאי וגם בשירותי רו"ח בעל התמחות בארה"ב ורצוי גם הסמכה מתאימה בארה"ב.

  תכניות גילוי רצון

  גם ישראל וגם ארה"ב מפעילות בשנים האחרונות תכניות שונות של גילוי מרצון – תכניות המיועדות להקל על אנשים לדווח על הכנסות מחו"ל, תוך הימנעות מהליכים משפטיים של העלמות מס. זה נכון גם בהקשר של מיסוי אמריקאי. בישראל מופעלת תכנית גילוי מרצון, בהצלחה לא מבוטלת. עורך דין מומחה למיסוי בינלאומי יכול גם ללוות אתכם בדרך הנכונה בתכנית גילוי מרצון של רשויות המס בארה"ב.

   דילוג לתוכן