צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  גילוי מרצון הוראת שעה

  המשבר הכלכלי של 2008 ושינוי יסודי בהלך הרוח הציבורי לגבי מיסוי ומקלטי מס הובילו לשינוי רגולטורי עמוק במרבית מדינות המערב, ובכלל זה גם בישראל. רשות המיסים הרבה יותר מקפידה כיום על דיווח אמת של כל הכנסותיו של נישום ישראלי, מכל מקום בעולם. כמו כן יש לרשות הרבה יותר משאבים ויכולות להשיג את המידע בדרכים שונות. אי לכך וכדי לשפר את גביית המיסים ואת דיווחי האמת, הומצא נוהל גילוי מרצון שעליו נסביר כאן.

  בראשית 2018, נוהל גילוי מרצון מתחדש ביוזמה משותפת ומוסכמת של רשות המיסים ומשרדי האוצר והמשפטים. חידוש מבורך זה של הנוהל מאריך הלכה למעשה את גילוי מרצון הוראת שעה שהושק ב-2014 והסתיים בסוף שנת 2016.

  *"נוהל גילוי מרצון" המקורי יצא בשנת 2005 ועבר כמה שינויים ועדכונים מאז ועד היום.

  מה זה גילוי מרצון?

  בדומה לרשויות מס אחרות בעולם, גם רשות המיסים הישראלית מפעילה בשנים האחרונות תכנית גילוי מרצון. תהליך זה מאפשר לנישומים ישראלים שביצעו עבירות מס ו/או לא דיווחו על כלל הכנסותיהם מישראל ומהעולם (עבירה לכשעצמה..), לפנות באופן יזום לרשות המיסים, לדווח את הנתונים הרלוונטיים, לשלם את המס הנדרש, אך תוך הבטחה שלא יופעלו נגדם כל הליכים פליליים בגין העבירות.

  באופן פשוט, אדם שלא דיווח על כל הכנסותיו מישראל או מחו"ל, יכול במסגרת התכנית לדווח לרשות המיסים, לשלם מס אמת ולהימנע מהליכים משפטיים וחקירתיים נגדו. אי לכך, התכנית החשובה והחיובית הזו גם נלחמת בהון שחור וגם משפרת את גביית המס של מדינת ישראל, אך גם מאפשרת לאנשים פרטיים, לאנשי עסקים ולארגונים להכשיר נכסים פיזיים או פיננסיים, להימנע מעונשים כבדים בעתיד ולהפסיק לפחד כי יסתבכו בעקבות עבירות או העלמות מס מכוונות או בלתי מכוונות.

  כאשר מדובר על גילוי מרצון הוראת שעה, נציין כי הוראות השעה המיוחדות – אשר אפשרו גם הליך פנייה אנונימי לרשות המיסים (בתנאים מסוימים והגדרות פרטניות) – הושקו ב-2014. הוראת שעה זו אמורה להמשיך להיות מיושמת ומאופשרת גם עם חידוש תכנית גילוי מרצון בראשית 2018.

  בהוראת השעה הקודמת של הליך גילוי מרצון אפשרה רשות המיסים גם דיווח בלא הפעלת הליכים פליליים גם על עבירות של הלבנת הון הנובעות מעבירת מס. מודל זה צפוי להמשיך גם ב-2018.

  מהו צו ירושה

  עבור מי הליך גילוי מרצון רלוונטי?

  באופן כללי, גילוי מרצון הוראת שעה רלוונטי ומתאים לכל אזרח ישראלי המתגורר בישראל ואשר יש לו הכנסות שאינן מדווחות לרשות המיסים. ההליך אינו מיועד רק לבעלי עסקים, עצמאיים וארגונים עסקיים אלא גם לאנשים פרטיים – למשל מחזיקי כמה דירות מקומיות, אדם שעבד לעבוד עבור מעסיק בחו"ל, משקיעי נדל"ן בחו"ל וכו'

  מערכת המיסוי בישראל היו פרסונאלית ולא גיאוגרפית, קרי שכל נישום תושב ישראל חייב בדיווח אמת על כל הכנסותיו, מישראל ומחו"ל – ואכן במקרים רבים הליך גילוי מרצון כולל דיווח על נכסים והכנסות שמקורם בחו"ל.

  נישום שכבר החל נגדו הליך חקירה או הליך משפטי פלילי, אינו יכול להגיש בקשת גילוי מרצון.

  שימו לב: במציאות בה רשויות המס בעולם מעבירות אחת לשנייה נתונים וגם גופים פיננסיים כבר מחויבים להעביר פרטים של בעלי חשבונות ונכסים המוחזקים בחו"ל לרשות המיסים במדינת האם של הלקוח (ישראל במקרה זה) – הרבה יותר קשה להעלים הכנסות ומס. כך שהליך גילוי מרצון בהחלט מהווה אפשרות איכותית וכדאית, אפשרות שיש לנצל בחכמה ובעזרת הליווי המקצועי והמשפטי המדויק והטוב ביותר.

  מה כולל נוהל גילוי מרצון שיופעל מחדש ב-2018?

  • המסלול האנונימי: גילוי מרצון הוראת שעה המאפשרת פנייה אנונימית לרשות המיסים, כאשר רק עם ההגעה להסכמות בין הנישום לרשות המיסים לגבי חבות המס ומהות העבירות הפונה מזדהה ומשלים את התהליך.
  • המסלול המקוצר: פנייה ישירה ולא אנונימית לרשות המיסים, מאפשר סגירה של חובות מס קטנים יחסית – בגין הון קטן מ-2 מיליון ש"ח. סגירת חובות מס בתוך 15-20 יום מהגשת הבקשה.

  ליווי משפטי של עו"ד מומחה להליכי גילוי מרצון

  חשוב מאוד לבצע כל הליך של גילוי מרצון רק בעזרת גורמי מקצוע מנוסים ומומחים בתחום. זאת כדי למנוע טעויות שעשויות להיות יקרות, לוודא שאתם עושים הכל כהלכה ושאינכם "מסתבכים" בצורה משפטית או כלכלית. מומלץ ביותר להיעזר בשירותי ליווי וייצוג של משרד עו"ד המתמחה בבקשות גילוי מרצון בפרט ובמיסוי ישראלי ובינלאומי בכלל.

   

   דילוג לתוכן