צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  תיקי עבירות שוחד

  עבירת שוחד נחשבת לאחת החמורות ביותר מתוך הקטגוריה הנרחבת של עבירות מרמה והונאה, בעיקר בשל הפוטנציאל של עבירות שוחד לגרום לאנשי ציבור לעשות פעולות הנוגדות את הגדרת התפקיד שלהם ואשר פוגעות בציבור שאותו הם אומרים לייצג ולפעול לטובתו. המדינה רואה בנושא השוחד מרכיב משמעותי וחמור מאוד בשחיתות ציבורית, מה שמתבטא הן בענישה פוטנציאלית גבוהה והן בכך שגם נותן השוחד וגם מקבל השוחד נחשבים לעבריינים.

  תיקי שוחד, כפי שאנו רואים מעת לעת בתיקים בעלי פרופיל תקשורתי גבוה הכוללים אישומים בשוחד, יכולים בהחלט להיות מורכבים וסבוכים מאוד מבחינת טיעונים משפטיים, הוכחות והיבטים שונים המשפיעים על  התוצאה הסופית מבחינת המעורבים בתיק. לכן קריטי ביותר לקבל ייצוג משפטי צמוד, איכותי וחכם מטעם עורך דין פלילי עם מומחיות מעשית ומוכחת בתיקי שוחד.

  אודות עבירת השוחד

  ראשית כל, עבירת שוחד מוגדרת כעבירה פלילית במדינת ישראל. שוחד, במהותו, הוא פעולה של מתן טובות הנאה, בכסף ישיר, בשווה ערך לכסף או במהלכים אחרים, בסודיות ובחשאיות לאדם בתפקיד מסוים, כאשר מתן השוחד מיועד לגרום לאותו בעל תפקיד לבצע פעולות או מהלכים בניגוד להגדרות ומטרות תפקידו, לטובת האינטרסים של נותן השוחד ולא אחת בניגוד לאינטרס הציבורי או המקצועי. כמו פרשת עבירת השוחד של ח"כ ביטן.

  שוחד יכול להינתן לעובד ציבור או נושא תפקיד אחר כדי לקדם אינטרסים שונים – כלכליים, אישיים, משפטיים, מקצועיים, עסקיים וכיוצא באלו. מקבל השוחד יכול למשל לקדם את האינטרסים של נותן השוחד דרך ביצוע פעולות וכמו כן דרך אי ביצוע פעולות מסוימות. המקרים מגוונים מאוד, אך המהות זהה ונחשבת חמורה מאוד.

  עבירת השוחד רלוונטית כאמור גם לנותן השוחד וגם למקבל השוחד. כאשר בנוסף, במקרים מסוימים עצם ההצעה לתת שוחד לעובד ציבור או בעל תפקיד יכולה להיחשב עבירת שוחד והליכים משפטיים מתאימים. חשוב לציין כי שוחד הוא לא רק מתן כסף או טובות הנאה חומריות אלא מתן או קבלת כל סוג של טובות הנאה יכול להיחשב שוחד עם התנאים המשפטיים עומדים בהגדרות החוק. בנוסף, עצם מתן וקבלת השוחד הם כבר עבירה, כאשר אין צורך להוכיח כי מקבל השוחד ביצע את הפעולות שהשוחד נועד לקדם.

  עבירות שוחד, הן מתן שוחד והן לקיחת שוחד, נחשבות עבירות פליליות חמורות, אשר נכללות בקטגוריה הכללית של עבירות צווארון לבן.

  ענישה בעבירות שוחד

  כאמור, מדינת ישראל רואה בחומרה רבה את נושא השוחד והשחיתות הציבורית והעסקית, לכן החוק מאוד מחמיר עם עבירות שוחד וגם מערכת המשפט נוטה לא אחת להחמיר מבחינת סף הענישה. למרות שגם נותן השוחד וגם מקבל השוחד מבצעים עבירה, החוק כן מבצע הבדלה ביניהם בכל הנוגע לחומרה ולענישה.

  • העונש על מתן שוחד הוא עד 7 שנות מאסר בפועל – סעיף 291 לחוק העונשין.
  • העונש על קבלת שוחד הוא עד 10 שנות מאסר בפועל – סעיף 290 לחוק העונשין.

  הבדל זה, לרעת מקבל השוחד, נועד כדי להרתיע עובדי ציבור מלקחת שוחד וגם להעביר מסר המדגיש לעובדי ציבור שנאמנותם חייבת להיות לציבור.

  ייצוג משפטי בתיקי שוחד

  תיקי עבירות שוחד יכולים כאמור להיות מורכבים וסבוכים מאוד, עם פוטנציאל ענישה חמור ומשמעותי מאוד. לכן תיקים אלו מחייבים ייצוג משפטי הולם ומותאם למקרה ולנסיבות, ייצוג משפטי על ידי עורך דין פלילי המתמחה בעבירות צווארון לבן בכלל ותיקי שוחד בפרט, כאשר לא אחת יש צורך גם בידע משפטי מתחומים משפטיים נוספים כדי לנהל את התהליך בצורה האפקטיבית ביותר ולטובת האינטרסים של הלקוח המיוצג.

  רוצים לשמוע עוד ולהבין כיצד משרד עו"ד פלילי בועז ראובן יכול לייצג ולעזור לכם במסגרת תיק שוחד? פנו היום לתיאום פגישת היכרות וייעוץ.

   דילוג לתוכן