צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  תיקי עבירות הונאה

  בהקשרים התקשורתיים של עולם המשפט והפלילים, תיקי עבירות הונאה עולים לא אחת לסדר היום הציבורי, עם סיפורים "צבעוניים" לגבי מהלכי הונאה שביצעו אנשים שכעת הפכו למושאי חקירה והליכים פליליים בבית משפט. אך בעוד שבהחלט יש סיפורים מרתקים וצבעוניים ברמה האנושית והסיפורית, עבירות הונאה הן עבירות פליליות רציניות המביאות עימן פוטנציאל ענישה כבד מאוד – מה שמדגיש ביתר שאת את הצורך בייצוג משפטי מעולה, חכם ויצירתי במסגרת תיקים אלו.

  מהן עבירות הונאה?

  תחום המשפט הפלילי בישראל כולל כמה וכמה סעיפי חוק הנוגעים ישירות למעשים ועבירות הנחשבות הונאה, כאשר לא אחת סעיפי האישום מוגדרים כ"קבלת דבר במרמה", מטעמים משפטיים למיניהם, שלא ניכנס אליהם כאן.

  באופן כללי, עבירות הכוללות מעשים של הונאה ומרמה מיועדות במהותן להשיג רווח או תועלת עבור האדם או האנשים המבצעים אותן. עבירות הונאה אלו יכולות להתבצע על ידי אנשים פרטיים, אנשי עסקים ואנשים בתפקידי מפתח ותפקידים רגישים, למשל עם גישה לכספים או מידע חשוב.

  במרבית המקרים של עבירות הונאה, מדובר בפועל על עבירות בעלות אופי כלכלי, כספי או עסקי – מה שנקרא "עבירות צווארון לבן". ככאלו, על פי רוב עבירות מרמה והונאה אלו אינן כוללות פגיעה פיזית באנשים או ברכוש אלא פעולות ברמות כאלו ואחרות של תחכום להשגת רווח או תועלת בדרך שאינה חוקית.

  דוגמאות רווחות לעבירות הונאה כוללות למשל קבלת כספים שלא כדין ודרך מהלכי הונאה ומרמה, קבלת זכויות דרך דיווחים כוזבים ומכוונים, השגת מידע בדרכים של הונאה ורמייה, מעילה בכספי לקוחות או גורמים עסקיים, קבלת דבר במרמה דרך התחזות, עבודה בתחום כלשהו ללא הכשרה ודרך התחזות, הימנעות מתשלום חובות באמצעות הונאה (הונאת נושים) וכיוצא באלו.

  עונשים בגין עבירות הונאה

  יש הרבה סוגים ומגוון מקרים של עבירות הונאה ומרמה, כאשר כל מקרה נמדד לגופו מבחינת חומרה ומבחינת סעיפי החוק שעליהם הנחקרים או הנאשמים עברו – מה שמשפיע ישירות ומהותית על פוטנציאל הענישה המשמעותי בתיקי הונאה אלו.

  אין עונש מקסימאלי ספציפי לכלל עבירות ההונאה, כי סף הענישה משתנה לפי מהות וחומרת המקרה ולפי היקף סעיפי החוק הקיימים בתיק. העונש יכול להיות בלעדי או שילוב של הטלת קנס כספי גבוה, מאסר על תנאי והוא יכול גם כמובן להיות עונש מאסר בפועל, עם תקופות מאסר משמעותיות וארוכות.

  עבירות הונאה כעבירות פליליות חמורות מאוד

  מדינת ישראל רואה בעבירות מרמה והונאה עבירות פליליות חמורות, למרות שכאמור לרוב אין בהן פגיעה פיזית בגוף או ברכוש. ראיות לחומרתן של עבירות ההונאה מבחינת המדינה וספר החוקים שלה מגיעות גם דרך פוטנציאל הענישה הגבוה בדומת עונשי מאסר בפועל ממושכים וקנסות גבוהים מאוד וגם דרך מאמצי האכיפה והחקירה שהמדינה מיישמת.

  במשטרת ישראל פעילות שתי יחידות שתחום ההתמחות שלהן ומרכיב מהותי בפעילותן הוא עבירות הונאה ומרמה. יחידות אלו להב 443 העוסקת, בין היתר, בחקירות כלכליות מורכבות ויחידה נוספת עם התמחות ספציפית בתחום ההונאות, יאח"ה – היחידה הארצית לחקירות הונאה. לאור המורכבות והתחכום שפעמים רבות מתלווים לתיקי הונאה ומרמה, ביחידות חוקרות אלו אין רק שוטרים חוקרים אלא גם רואי חשבון, עורכי דין, כלכלנים ואפילו פסיכולוגים.

  עורך דין פלילי וכלכלי לליווי תיקי הונאה

  בתיקים של עבירות הונאה, הן מצד הפוגע שביצע את ההונאה כביכול והן מצד הנפגעים הישירים או העקיפים ממקרה ההונאה, יש חשיבות מכרעת ומהותית מאוד בליווי התיק בעזרת עורך דין פלילי המתמחה פרטנית ומקצועית בתיקים שכאלו, עם ידע בתחומים כלכליים ולא אחת גם בתחומי מיסוי. ליווי וייצוג איכותי בידי עו"ד פלילי-כלכלי בהחלט יכול לסייע לכל אחד מהצדדים לקדם את האינטרסים שלו למול המערכת, כבר משלבי החקירה וכמובן שבשלבים המשפטיים לאחר הגשת כתב אישום ותחילת הליכים פליליים.

   דילוג לתוכן