צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  עבירות הסגרה

  תיקי הסגרה לרוב מעוררים עניין ציבורי ותקשורתי רב, אפילו אם הלכה למעשה לא מדובר על תיק בפרופיל גבוה במיוחד. זאת כי במדינת ישראל בהחלט מדובר על נושא משמעותי וחשוב, הן מבחינת המדינה עצמה והן מבחינת גורמי אכיפה ומשפט ומבחינת הציבור. תיקי הסגרה מתנהלים בשני הכיוונים, גם כאשר מדינה זרה מבקשת להסגיר לידיה אדם העצור בישראל וגם בכיוון ההפוך כאשר מדינת ישראל מבקשת להסגיר לידיה אדם העצור במדינה אחרת. חלק מהותי מכל תיקי ההסגרה הוא קיומן של עבירות הסגרה בכל תיק ספציפי, נסביר אודות נושא זה. 

  עבירות הסגרה הן עבירות המוגדרות באופן כללי כעבירות המאפשרות הסגרת אדם ממדינה אחת למדינה אחרת. לרוב כאשר מדברים עם קיומה של עברה ברת הסגרה הכוונה היא למקרים בהם אדם עצור בישראל ומדינה זרה כלשהי מבקשת להסגיר אותו לידיה לצורך ריצוי עונש או העמדה לדין וריצוי עונש. כמובן שעצם קיומה של עבירה ברת הסגרה בתיק מסוים לא אומרת כי אותו אדם יוגדר אוטומטית בר הסגרה – לשם כך צריכים להתקיים תנאים נוספים. 

  הגדרת עבירת הסגרה בישראל

  באופן כללי לכל מדינה בעולם יש את ההגדרות שלה עבור עבירות הסגרה ומה מוגדר עבירה ברת הסגרה במסגרת תיק בקשת הסגרה בין מדינות. במדינת ישראל ההגדרה יחסית פשוטה, כאשר הכוונה היא למקרים בהם אדם עצור בישראל ומדינה זרה מבקשת להסגירו אליה:

  • כל עבירה אשר לפי החוק בישראל יכולה להביא לעונש של לפחות שנת מאסר אחת, לו העבירה בוצעה בישראל. 
  • למרות האמור לעיל, אם אדם הוכרז בר הסגרה בגין ביצוע עבירת הסגרה אחת לפחות, אפשר גם להסגיר אותו בגין עבירות פחותות שאינן מוגדרות עבירות הסגרה. 

  תנאים נוספים כדי להסגיר אדם מישראל למדינה זרה

  כאמור, קיומה של עבירה ברת הסגרה אינה מספיקה לכשעצמה כדי לקבוע שאדם הינו בר הסגרה ולהשלים תהליך הסגרתו למדינה המבקשת זאת מישראל. יש תנאים אחרים ורלוונטיים שיש לעמוד בהם כדי שניתן יהיה להסגירו הלכה למעשה:

  • קיים הסכם הסגרה פעיל ותקף בין ישראל למדינה המבקשת.
  • המבוקש להסגרה ביצע או צריך לעמוד למשפט בגין ביצוע עבירת הסגרה – כפי שהוסבר לעיל.
  • אם האדם המבוקש להסגרה הוא אזרח ישראלי הבקשה תאושר רק אם ההסגרה היא לצורך העמדה לדין של אותו אדם במדינה הזרה ואם המדינה הזרה התחייבה להחזיר את האדם לישראל לצורך ריצוי עונשו אם יוטל עליו עונש שכזה – על סעיף ריצוי העונש בישראל המדינה יכולה לוותר וגם האדם המוסגר יכול לוותר. 

  בנוסף, ישנם מצבים סטטוטוריים שונים שבהם החוק מגדיר כי אדם לא יוסגר מישראל למדינה אחרת, אפילו אם הצדדים חתומים על אמנת הסגרה. מצבים אלו כוללים למשל אנשים המבוקשים בגין פשע פוליטי או שהסגרתם מסכנת את חייהם שלא לצורך, בקשות המבוססות על שיקולי דת או גזע, העבירה המדוברת בוצעה כאשר המבוקש להסגרה היה חייל או בשירות ביטחון פעיל בישראל, אותו אדם כבר הועמד לדין בישראל על אותן עבירות ונקבע לגביו פסק דין, האדם כבר נשפט וריצה עונש במדינה אחרת או בישראל עבור אותן עבירות, ישנה התיישנות על המקרה הרלוונטי או אם אישור בקשת ההסגרה יכול לפגוע באינטרסים של מדינת ישראל. 

  כך שצריכים להתקיים כמה וכמה תנאים כדי שאדם – בייחוד אזרח ישראלי – יוסגר למדינה איתה יש לישראל הסכם הסגרה. מדינת ישראל לא אוהבת להסגיר אזרחים שלה למדינות אחרות, אפילו אם הם עבריינים מורשעים. זה קורה כאשר המקרה מובהק וההסגרה מתבקשת וגם כאשר המדינה רואה בכך אינטרס שלה שאותו אדם יוסגר – למשל במקרים של ראשי ארגוני פשיעה מאורגנת למשל, בהם המדינה מעדיפה שנאשם לא ירצה עונש מאסר בישראל אלא בחו"ל. או לחלופין במקרים בהם ישראלים ביצעו פשעים חמורים במדינות זרות או כנגד גורמים במדינות זרות ונכון וראוי שהם יישפטו וייענשו באותה מדינה רלוונטית. 

  ברוב המקרים, הסגרת אדם מישראל למדינה זרה לצורך העמדה לדין ו/או ריצוי עונש מאסר היא לא משהו חיובי עבור אותו אדם, לכן אפשר ולעיתים רצוי לנהל תהליך משפטי מקצועי ומדויק כדי לנסות למנוע את ההסגרה. לשם כך אתם זקוקים לייצוג משפטי מעולה, של עו"ד פלילי המתמחה הן בדין הפלילי והן במכלול נושאי ההסגרה. 

   דילוג לתוכן