צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  מילוי טפסים אמריקאיים

  מערכת המס בארה"ב מורכבת, מסועפת וגם ייחודית במובנים רבים – המרכזי שבהם הוא בכך שממשלת ארה"ב ורשות המיסים האמריקאית (IRS) מפעילות מערכת מס פרסונלית מבוססת אזרחות, בשונה מיתר מדינות העולם. המשמעות בפועל היא שאזרחי ארה"ב בכל העולם, כולל אלו המתגוררים בישראל, חייבים בדיווח שנתי על הכנסות והון בכל שנת מס, עם פוטנציאל לשומת מס בארה"ב אפילו אם ההכנסות אינן קשורות לארה"ב. כל התהליך הזה, יחד עם שלל אלמנטים אחרים במיסוי אמריקאי, כוללים מילוי טפסים אמריקאיים – ועל כך נסביר כאן.

  כל מי שאי פעם עסק בצורה כזו או אחרת במילוי טפסים אמריקאיים והגשת דוחות מס שנתיים ל-IRS יודע כי מדובר על נושא מורכב, עמוס בהמון פרטים ונתונים וגם עם שלל טפסים שונים בהתאם למקרה הספציפי של אדם או עסק – "טופסולוגיה" אמיתית ומסובכת במלוא מובן המילה! הדברים לא נאמרים כדי להרתיע או להפחיד חלילה, נושא הטפסים האמריקאיים ודיווחי המס השונים אכן מורכב וסבוך – לכן רבים בוחרים להיעזר לתהליך בשירותי עו"ד מיסוי אמריקאי או רו"ח המתמחה במערכת המס בארה"ב, אך בהחלט ישנם כאלו אשר בוחרים למלא ולהגיש את הטפסים לבדם.

  משרד עו"ד בועז ראובן הוא משרד בוטיק המתמחה בדיני מיסוי בישראל ובעולם, תוך התמקדות מקצועית ומעשית במיסוי אמריקאי ומילוי טפסי מס שנתיים והגשתם ל-IRS בצורה נכונה, מדויקת ותקינה.

  הבנת נושא סטטוס ההגשה

  כאשר זה נוגע לתהליכי מילוי טפסים אמריקאיים לגבי הכנסות וחובת דיווח לרשויות המס האמריקאיות, יש נושא הנקרא סטטוס ההגשה. בארה"ב, בניגוד לישראל, חישוב חבות המס של אזרח מחושב גם לפי הסטטוס שלו – מתוך כמה אפשרויות הקיימות. הסטטוס משפיע בעיקר על ניכויי סכומים מסוימים מכלל ההכנסה החייבת במס ועל הספים המוגדרים של הכנסות שמעליהם קיימת חובת דיווח שנתית.

  הסטטוסים השונים הרלוונטיים למילוי והגשת דוחות שנתיים אמריקאיים הם (זהים לגברים ונשים כמובן):

  • רווק – נישום שלא התחתן, גרושים ואלמנים ללא ילדים.
  • נשואים המגישים דיווח יחד ובמשותף (גם אם בן/בת הזוג אינם אזרחי ארה"ב) – באמריקה, הגשה משותפת יכולה דווקא לגרור מיסוי נמוך יותר לעומת הגשה בנפרד, תלוי במקרה, בסוג ההכנסות ובסכומים.
  • נשואים המגישים דיווח בנפרד – כאשר רוצים למשל ליצור הפרדת נכסים מול IRS. יש לבדוק האם רלוונטי אם יש לנישום ילדים – בעיקר מחזיקי אזרחות אמריקאית.
  • ראש משק בית – הגדרה המתאימה למפרנס ראשי במשק הבית (לעיתים מתאים גם לאזרחי ארה"ב הנשואים לישראלית ויש להם ילדים), כולל גרושים/אלמנים שילדיהם תלויים בהם כלכלית.
  • אלמן מוכר שיש ילדים התלויים בו כלכלית – סטטוס המקנה סכומי ניכוי גבוהים יותר לעומת רווקים למשל וקבלת הטבות מס של נשואים.

  נושא סטטוס ההגשה חשוב למילוי הפרטים האישיים במסגרת מילוי טפסים אמריקאיים ולהגשה תקינה, כאשר זוהי רק דוגמא אחת למורכבות הרבה הקיימת במערכות הטפסים ובמדיניות המיסוי הכוללת של ממשלת ארה"ב.

  דוחות אמריקאיים מרכזיים

  מילוי טפסים אמריקאיים כולל כאמור שורה של טפסים, נספחים לטפסים ונתונים רבים שיש להציג ל-IRS – כאשר באופן כללי כל אזרח אמריקאי או יישות אמריקאית (זה כולל עסקים למיניהם למשל) חייבים בדיווח על כלל ההכנסות העולמיות וחשבונות פיננסיים מחוץ לארה"ב לאותה שנת מס רלוונטית ומדווחת. הדוחות והטפסים המרכזיים שיש למלא ולהגיש בכל שנה הם:

  • טופס 1040 – דו"ח הכנסה שנתית: כאשר מדובר על מילוי טפסים אמריקאיים, בראש ובראשונה מדובר על הטופס הזה, הדו"ח השנתי המוגש ל-IRS ע"י אזרחי ארה"ב, כולל אלו הגרים מחוץ למדינה. לטופס יש חלק פרטים אישיים ובהמשך חלק נוסף עם פירוט כלל ההכנסות העולמיות של המגיש – עבודה, עסק, רווחי הון, פעילות בשוק ההון, ריבית, דמי שכירות, מלגות, הגרלות, פנסיות, קרנות השתלמות ועוד. לצד טופס 1040 יש לצרף גם שלל נספחים רלוונטיים בהתאם לסוגי והיקפי ההכנסות.
  • טופס FBAR – הצהרת הון שנתית: טופס נוסף שיש להגיש לצד (באתר נפרד וייעודי) טופס 1040 על הכנסות. אזרח אמריקאי המחזיק בחשבונות פיננסיים מחוץ לארה"ב ובסכום כולל של מעל $10,000 חייב בהגשת הדו"ח ונספחיו השונים. טופס זה מפרט את קיומם והסכומים בחשבונות בנק מחוץ לארה"ב, קופות גמל וקרנות פנסיה, חשבונות בבתי השקעות וברוקרים, קרנות השתלמות, ביטוח חיים עם חיסכון, ביטוח מנהלים וכל חשבון פיננסי בהם מגיש הדו"ח מוגדר מורשה חתימה.

  טפסים אמריקאיים נוספים שיש מקרים המצריכים גם מילוי והגשה שלהם כוללים למשל טופס 1120 למיסוי תאגידים, טופס 8938 המרחיב את דרישות דיווח ההון והחשבונות הפיננסיים עבור הנישום, טופס 1065 עבור מיסוי שותפויות, טופס 1099 לדיווח על העברות כספיות רלוונטיות וכן הלאה.

  מילוי טפסים אמריקאיים הוא תחום מורכב, סבוך ועם אינסוף נתונים, נספחים ופרטים שיש לאסוף, למלא ולהגיש באופן מסודר ל-IRS האמריקאי. לסיוע מותאם אישית לגבי מילוי והגשת דוחות שנתיים והתנהלות מול רשויות המס בארה"ב, פנו אלינו אל משרד עו"ד מיסים בועז ראובן.

   דילוג לתוכן