צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  מע"מ – עבירות פליליות

  מס ערך מוסף הוא אחד המיסים המרכזיים והרחבים ביותר בכלכלה הישראלית. מס עקיף המוטל על הוצאות ורכישות של כמעט כל סוגי השירותים והמוצרים במשק המקומי, כאשר בישראל שיעור המע"מ הינו אחיד לכל רוחבו של המשק. בעוד שעבור צרכנים פרטיים המע"מ הוא "פשוט" חלק מהמחיר הכולל שהם משלמים על מוצרים ושירותים, עבור המגזר העסקי מדובר על מס יותר מורכב, כי עסקים גם משלמים וגם גובים מע"מ ויכולים להתקזז על המע"מ מול רשות המיסים – עובדה כללית המובילה למכלול אפשרויות לביצוע עבירות מע"מ, עבירות שבהחלט יכולות להיחשב פליליות ולגרור עונשים מתאימים.

  בתור משרד עו"ד המתמחה במיסוי ומשפט כלכלי, בישראל ובחו"ל, אנו עוסקים המון בעבירות מע"מ, ובכלל זה בעבירות פליליות הקשורות למס ערך מוסף, עם מגוון רחב של מקרים ותיקים. נסביר יותר לעומק את הנושא המהותי של עבירות פליליות בהקשר למע"מ.

  בכלכלה הישראלית, כל נושא מס ערך מוסף מנוהל, נאכף ונחקר על ידי אגף המע"מ, אשר הוא חלק אינטגראלי מרשות המיסים. המע"מ הוא חלק מרשות המיסים אך פועל בעצמאות, לצד מס הכנסה ושאר המחלקות והאגפים של רשות המיסים. יש משרדי מע"מ אזוריים, חוקרים ומשפטנים – כל אלו נכנסים לתמונה בחשד לעבירות מע"מ פליליות.

  הגדרות החוק הבסיסיות לגבי מע"מ

  יש היבטים רבים ושונים הקשורים למס ערך מוסף במשק הישראלי, אך עבור עסקים, עצמאים ותאגידים ניתן לתמצת את הגדרות החוק לאמירה כללית אשר תקפה לכולם ואשר היא הבסיס לרוב תיקי עבירות המע"מ:

  חוק המע"מ מחייב עסקים לגבות מלקוחות את המע"מ עבור עסקאות המבוצעות בין הצדדים, כאשר אותו עסק חייב לדווח למשרדי מס ערך מוסף על היקף העסקאות והמע"מ שנגבה והוא יכול לנכות (לקזז) את סכומי המע"מ שהעסק עצמו שילם עבור רכישת מוצרים ושירותים. כך, המדינה והעסקים במידה מסוימת משתתפים יחד בניהול המע"מ, והמס אינו חלק מלא ממחזור הפעילות העסקית של העסק אלא העסק מעביר למדינה את המס שגבה אחרי שהוריד את הסכומים ששילם בעצמו עבור מע"מ לספקים.

  בתוך הגדרה כללית זו ניתן לראות מיד שיש פתח די נרחב לשורה של עבירות מע"מ, חלקן טכניות באופיין וחלקן מהותיות וזדוניות באופיין – כפי שיוסבר מיד. כמו כן, בהגדרה הכללית לעיל יש את כל היבטי חובת הדיווח והרישום החשבונאי הנכון המוטלת על עסקים בישראל.

  אילו עבירות מע"מ נחשבות פליליות?

  החוק "היבש" קובע כי כל סוגי עבירות המע"מ מסווגות כעבירות פליליות, מבחינת הפוטנציאל לקיום רישום פלילי של נאשמים בעבירות והטלת עונשים המגיעים מהעולם הפלילי. אבל המצב בפועל מורכב יותר והלכה למעשה ישנם מקרים רבים בהם אולי בוצעה עבירת מע"מ כלשהי, אך ניתן להימנע מהליך ורישום פליליים. נסביר.

  בתחום עבירות מע"מ, יש חלוקה לשתי קטגוריות מרכזיות: עבירות מע"מ טכניות ועבירות מע"מ מהותיות. כאשר הסוג הראשון נחשב קל יותר ולרוב גם קל יותר לסיים את ההליכים בעניינן ללא הליך פלילי והסוג השני נחשב קשה יותר ובעל כוונות זדוניות ולכן פליליות של הנאשמים.

  עבירות טכניות קשורות להתנהלות של עסקים מול רשות המיסים ומשרד המע"מ (כולל ללא כוונה פלילית ואף בשוגג), למשל מבחינת טעויות בדיווח המע"מ, הפקת חשבונית מס לא נכונה, אי מסירת מידע או מסמך, איחור בהגשת דו"ח וכן הלאה. הענישה הפוטנציאלית לעבירות מעמ טכניות היא מאסר של עד שנה וגם הטלת קנס. בהנחה שהבעיה הוסדרה ומחדלי המע"מ תוקנו, לרוב לא תהיה ענישה פלילית ואפשר במקרים רבים לסגור מקרים כאלו עם קנס במקרה הקל או מאסר על תנאי במקרים פחות אופטימאליים.

  לתחום הפלילי אנו יותר נכנסים בהקשר לעבירות מע"מ מהותיות. אלו עבירות חמורות יותר ואשר לרוב מציגות תמונה של כוונת זדון להתחמק מתשלום מס אמת – בעיקר מהלכים של התחמקות ממס והנפקת חשבוניות פיקטיביות. הענישה הפוטנציאלית במקרים אלו קשה יותר ויכולה להגיע לעד 7 שנות מאסר והטלת עיצומים כספיים מהותיים – כולל כמובן רישום פלילי, על כל המשתמע מכך.

  חשוב להבין כי לפני כל הליך פלילי של עבירות מע"מ פליליות, יהיה תהליך של חקירה סמויה, אשר תהפוך בנקודה המתאימה לחקירה גלויה ולהליך חיקור במשרדי רשות המיסים. כמובן שעומדת לחשודים הזכות להיפגש עם עורך דין וההמלצה הכללית היא לשמור על קור רוח ולקבל ליווי משפטי של עו"ד מיסים מוקדם ככל שאפשר ולפני מסירת כל מידע לחוקרי המע"מ ורשות המיסים – יש מה לעשות כדי לשפר את מצבכם ואת מצב התיק!

  משרד עו"ד מע"מ בועז ראובן מספק שירותים משפטיים מלאים ומותאמים אישית בתיקי עבירות מע"מ, כולל מהלכים אפשריים רבים למניעת הליכים פליליים ולניהול אופטימאלי של התיק כולו.

   דילוג לתוכן