צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  מהו מס ירושה?

  אמנם מונח מס הירושה פחות מוכר בישראל, מיד נסביר מדוע, אך ברחבי העולם הוא בהחלט מוכר וקיים ולתפיסתנו המקצועית זהו מונח שחשוב להכיר, לאור שינוי חקיקה ורגולציה שבהחלט יכול להיות שיבוצעו בישראל בעתיד הנראה לעין. אם אתם בעלי נכסים רבים ורוצים להתכונן ליום בו רכושם יעבור בירושה למשפחתכם או אם אתם פשוט  מכינים צוואה פשוטה אך רוצים לדעת מה סטטוס מס ירושה או מס עיזבון בישראל, נסביר על הנושא והיכן אנו עומדים נכון לשנת 2022.

  מה זה מס ירושה?

  כפי שניתן להבין משמו, מס ירושה הוא מס שהמדינה גובה מכספים ונכסים המועברים בירושה מעיזבונו של אדם שנפטר ועל יורשים מוגדרים. מכיוון שמדובר על ירושה ועיזבון, המס המדובר הזה נגבה לאחר שהאדם שהרכוש שייך לו נפטר.

  ברוב המקרים, מס הירושה מיושם כאחוז משווי העיזבון שיורש מקבל בחלוקת הירושה והמס מוטל על כסף, נכסי נדל"ן ומקרקעין, רכוש מסוגים אחרים, חשבונות פיננסיים וכיוצא באלו. דבר נוסף המיושם ברוב המדינות שבהן יש מס ירושה או מס עיזבון הוא שהמס אינו גורף לכלל הירושות אלא רק כאשר שווי העיזבון (סך הרכוש שהנפטר ביקש להוריש) עולה על רף מינימאלי מסוים, כך מבטיחים שרק מירושות "כבדות" ייגבה מס.

  המטרה מבחינת המדינות המיישמות מדיניות מיסוי זו היא בראש ובראשונה כמובן להעשיר את קופת המדינה דרך מיסוי היקף רחב של נכסים העוברים בין גורם אחד (המוריש) לגורמים אחרים (היורשים). אך מטרה משנית היא לצמצם את ריכוזיות ההון והנכסים אצל מספר משפחות חזקות במשק.

  באופן טבעי ואף מתבקש, מיסי ירושה ועיזבונות הם נושא שנוי במחלוקת, הן ציבורית והן כלכלית, עם כאלו התומכים ביישום מיסי ירושה ומנגד אלו הטוענים שזהו מס לא הוגן שנועד "סתם" לקחת כסף קל מעשירים אחרי שאלו עבדו כל חייהם לצבור נכסים ורכוש עבורם ועבור משפחתם. כך גם מבחינה כלכלית, כלכלנים בעלי נטייה "שמאלית" יותר נוטים לתמוך במיסי ירושות ואילו כלכלנים בעלי נטייה יותר "ימנית" נוטים להתנגד למיסוי הון שכזה, בין היתר בטענה שהמוריש כבר שילם מיסים במהלך חייו על יצירת רווחיו וצבירת נכסיו.

  מדינות בולטות שבהן מונהג מיסוי על ירושות – אפילו מיסוי גבוה מאוד – כוללות למשל את ארה"ב, בריטניה ומדינות אחרות באירופה כמו גרמניה, צרפת ועוד. כך שישראלים אזרחי ארה"ב יכולים, במצבים מסוימים, להידרש לשלם מס ירושה, במסגרת חובת הדיווח השנתית לרשויות המס האמריקאיות החלה על כל אזרחי ארה"ב באשר הם.

  מס ירושה בישראל

  כעת אחרי שהסברנו באופן כללי את מהותו ומטרותיו של מס זה, הגענו לחלק שכנראה הכי מעניין אתכם, מה לגבי מיסי ירושה ועיזבון בישראל? ובכן, בישראל נכון לשנת 2022 אין מס ירושה ואין מס עיזבון. היעדר מס כזה בישראל מאפשר אם כך להעביר נכסים שונים והון ליורשים ללא יצירת אירוע מס וללא דרישה לשלם מס – כולל הורשת נכסי נדל"ן, כספים, נכסים פיננסיים ורכוש אחר. אך אם יורשים למשל מוכרים דירה או נכס פיננסי ונוצר להם רווח, הם כמובן ידרשו לשלם מיסים כרגיל ובלי קשר לכך שהנכסים התקבלו בירושה.

  עד שנת 1981 דווקא הונהג בישראל מס על ירושות, אך בשנה זו החוק שונה והמס בוטל. לאורך השנים, מעת לעת עולים קולות הקוראים לחידוש מס ירושה בישראל, עבור ירושות גדולות במיוחד, מטעמים שונים, החל בהוגנות חברתית וכלכלית ועד הטעם שפשוט מדובר על דרך נוספת להגדיל את גביית המיסים של המדינה. בשנת 2000 ועדה מקצועית של משרד האוצר אף המליצה להחזיר מיסוי על ירושות ועיזבונות בישראל, אך דבר לא קרה עם ההמלצות. גם לאחר גלי מחאה חברתית שצפה ועולה מדי כמה שנים, גוברים הקולות ליישום מיסי ירושה – שוב ללא כל שינוי חקיקתי או מעשי בשטח.

  השורה התחתונה היא שבישראל אין מס ירושה כיום ונכון לשנת 2022 גם אין מהלכים משמעותיים ליישום מס שכזה. אך מדיניות מיסוי היא דבר דינמי ומשתנה. לאור משבר הקורונה והפגיעה הכלכלית שלו במשק הישראלי, לצד שינויים אחרים בכלכלה וברגולציה המקומית, בהחלט קיים סיכוי להחלת מס עיזבון או ירושה בשנים הקרובות.

  עורך דין מיסים יכול לסייע לכם רבות בניהול תהליך הכנת הצוואה ויישום הירושה, כולל תכנוני מס חכמים ולגיטימיים, ניהול עיזבונות, פתרון סכסוכי ירושה ושאר סוגיות משפטיות הקשורות ישירות לתהליכי הורשה.

   דילוג לתוכן