צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  עורך דין פלילי

  זקוקים לליווי, ייעוץ וייצוג משפטי? משרד הבוטיק של עו"ד בועז ראובן מתמחה בתחום וכמו כן במשפט כלכלי ומיסוי ומציע שירות משפטי חכם, מותאם אישית ואפקטיבי, בישראל ובחו"ל ובמגוון היבטים. היום נסביר אודות מהותו תפקידיו של עורך הדין הפלילי ועל התחום בכללותו.

  אם נקלעתם להליך פלילי או "הסתבכתם" פעם ראשונה עם החוק ואין לכם כל עבר פלילי או קשר לתחום משפטי מורכב זה, זה ודאי מאוד מלחיץ מפחיד ומכניס המון לחץ לחייכם ולחיי הקרובים לכם. מאמר זה יסייע לכם להבין את כל התהליכים הפליליים, עבירות פליליות,  וכיצד לבחור עו"ד המתאים לכם.

   

  משפט פלילי – הסדרת התנהלות החברה

  ללא ספק מדובר בענף שזוכה להכי הרבה הד תקשורתי ומודעות ציבורית, כנראה משום שבמהותו הוא עוסק בהסדרה המשפטית והחוקית של החיים בחברה האנושית בה אנו חיים ופועלים, בכך שהוא מגדיר אילו התנהגויות ופעולות נחשבות לא חוקיות ולא קבילות חברתית וכפועל יוצא גם מגדיר גבולות ענישה משמעותיים.

  במה משרדנו מתמחה?

  משרד עו"ד בועז ראובן מתמחה בייצוג וליווי תיקים מהמשפט הפלילי, בכל שלבי התיק, עם ניסיון מעשי מוכח ומקיף של למעלה מעשור בתחום. שירותי המשרד ניתנים בצורה מותאמת אישית ובמודל עבודה של משרד בוטיק, השם את הלקוח במרכז ובמוקד תשומת הלב, תוך יישום מכלול תהליכים ומהלכים לשמירה על האינטרסים שלכם והגעה לפתרון האופטימאלי עבורכם כלקוחות.

  משרד עו"ד בועז ראובן - ייעוץ וליווי חשודים בתהליכי חקירה, ייצוג בכל ההליכים המשפטיים הפליליים, הגשת ערעורים לערכאות גבוהות, בקשות חנינה והקלה בעונש, מחיקת רישום פלילי וליווי תהליכים לטיהור שם חשודים/נאשמים בפלילים.

   

  מהו המשפט הפלילי?

  ענף זה הוא גדול ורחב מאוד, כולל בתוכו עבירות ופשעים המגיעים ממכלול תחומי החיים והחברה, מעבירות אלימות ועד עבירות מס. החוקים המשפטיים של מדינת ישראל מגדירים אילו התנהגויות ופעולות נחשבות פליליות, מה שכפועל יוצא מגדיר את פוטנציאל הענישה ואת סדרי הדין לאותם תיקים ומקרים.

  חוקי המשפט הפלילי מיועדים כאמור להסדיר את ההתנהלות של אינדיבידואלים וגופים שונים בתוך חיי החברה בכללותם במדינה, דרך הגדרות חוקים של "מותר" ו"אסור", הרתעה, ענישה, הטלת קנסות כספיים ואף הטלת קלון על אנשים שהורשעו בעבירות מסוימות.

  חשוב להבין כי בעוד שהחוק הפלילי נועד במהותו להסדיר את החיים החברתיים במדינה, כולל המון היבטים שהם בין אדם לאדם, האכיפה שלו היא באחריות המדינה, כך שתיק משפטי פלילי מתנהל בין המדינה וגורמי החקירה והתביעה שלה לבין האדם עצמו (במעמדו המשתנה של נחקר, חשוד, נאשם או אסיר).

  ככלל, הדין הפלילי בישראל הינו מורכב ומקיף מאוד, עם אינספור סעיפים והגדרות שונות הקשורות להיבטים כמו:

  • יסודות של עבירות.
  • עקרונות בדיני עונשין
  • רף ענישה בדין העונשין
  • הגדרת התנהגות פלילית
  • פרשנויות למשפט פלילי
  • אחריות פלילית
  • הגנות מאחריות.

   

  מתי מגישים תלונה פלילית?

  כאשר אדם או גוף מסוים פונה לרשויות האכיפה – משטרה, רשויות אכיפה וחקירה ברשות המיסים, גורמי אכיפה ממשלתיים אחרים – בתלונה כי אדם או גוף אחר ביצע עבירה, אשר באופן כללי נכללת בתחום אך היא אינה עבירה פלילית!

  במקרים רבים, התלונה הראשונית היא העילה לפתיחה בחקירה פלילית!

  כאשר אם יש די ראיות לביסוס טענות התלונה, ההליך מתקדם מחקירה להגשת כתב אישום, לניהול הליך משפטי לגבי כתב האישום וסיום ההליך בדרך זו או אחרת. כך זה למשל לגבי תלונות על עבירות מין, תלונות במקרי אלימות וכיוצא  באלו.

  אם לאחר חקירת התלונה, אין ראיות או ממש בתלונה, התיק יכול להיסגר ללא כתבי אישום או רישומים פליליים כנגד הגורם שהתלוננו כנגדו. את התלונה מגיש/ה לרוב, באופן הגיוני, נפגע/ת העבירה.

   

  מתי עבירה מוגדרת כפלילית?

  ההגדרה הכללית והרוחבית היא עבירה המבוצעת כלפי או כנגד אדם אחר או ארגון, כאשר מהות העבירה פוגעת בנפש, בגוף, ברכוש או פוגעת בסדר החברתי של הצד נפגע העבירה. כך, כאשר אדם ביצוע עבירה העוברת על הגדרות ה"עשה ואל תעשה" במשפט הפלילי, הוא מבצע עבירה פלילית וכך היא גם תוגדר במסגרת סדר הדין הפלילי וחוק זכויות נפגעי עבירה.

  כאשר עבירה מוגדרת פלילית וההליך מסתיים בהרשעה, המשמעויות הן למשל בעונשים הפוטנציאליים, בקיומו של רישום פלילי, בכתם המוניטין על האדם המורשע, קלון ומניעה לעסוק בתחומים או תפקידים מסוימים וכן הלאה.

   

  שירותי עו"ד פלילי

  בכל סיטואציה בה אתם מעורבים, בצורה כזו או אחרת ובשלבים כאלו או אחרים, במקרה של עבירות פליליות, חשוב מאוד לקבל ליווי, ייעוץ וייצוג משפטי מטעם משרד עורכי דין פלילי.

  לא כל עו"ד הוא בעל התמחות כזאת, כאשר קריטי להיעזר בשירותי עו"ד המחזיק בהתמחות פלילית ספציפית ורצוי ניסיון בסוג העבירה הרלוונטית למקרה שלכם. זה נכון כבר משלבי החקירה הראשוניים וקל וחומר בשלבי חקירה מתקדמים, לפני הגשת כתב אישום וכמובן שבמהלך ניהול משפט, לאחר קבלת פסק דין, תהליכי ערעור, או חנינה וכן הלאה.

   

  עו"ד פלילי מלווה את הלקוח לאורך כל התהליך

   

  למה צריך עו"ד פלילי מומלץ?

  כי רק הוא מכיר בצורה מעמיקה את הדין הפלילי בישראל, את חוקי העונשין ורף הענישה וכמו כן את סדרי הדין הרלוונטיים, זכויות המיוצגים ואת מכלול ההיבטים הקשורים למשפט בתחום זה.

  עורך דין פלילי תותח יספק ליווי של הלקוח והתיק לאורך כל הדרך ובהחלט יכול לשפר את התוצאה הסופית עבור הלקוח שלו.

  בנוסף, עורך הדין המלווה ומייצג את התיק אחראי להיבטים כגון:

  • ייצוג מול גורמי חקירה ותביעה וליווי החשוד/נאשם להתנהלות אופטימאלית בכל שלב.
  • הגנה על זכויות חשודים/נאשמים.
  • ייצוג בבתי משפט לאחר הגשת כתב אישום ובתהליכי ערעורים בערכאות השונות.
  • התנהלות תקשורתית כחלק מקידום האינטרסים והתוצאה המועדפת בתיק.
  • כל מה שיקדם את האינטרסים של הלקוח וימזער עבורו נזקים פוטנציאליים מההליך הפלילי כנגדו.
  • ניהול והגשת בקשות חנינה נשיאותיות ו/או בקשות למחיקת רישום.

   

  מה הם תפקידיו של עורך דין פלילי?

  כפי שכבר צוין והוסבר לעיל, ישנם הרבה מאוד תפקידים, תחומי אחריות והיבטים לעבודתו של עורך הדין בליווי וייצוג שלכם בתיק פלילי.

  • ליווי מהשלבים המוקדמים ביותר של חקירה ועד הליכים סופיים כמו ערעורים ובקשות למחיקת רישומים פליליים.
  • לסייע לחשוד במהלך החקירה ולייצג אותו בבית המשפט לאחר הגשת כתב אישום.
  • הוא יכול לנסות להגיע להסדרי טיעון מול התביעה
  • לפעול לביטול כתב אישום
  • להקלה בענישה
  • ויש עוד מכלול אדיר של פעולות ודברים שעו"ד מנוסה, מקצועי ויצירתי המתמחה בפלילי עושה כדי לעזור ללקוח שלו בתוך מצב מורכב מכל הבחינות.

  מיד נרחיב אודות כמה היבטים ותפקידים של עורך הדין הפלילי המייצג אתכם בתיק.

   

  ייעוץ וייצוג בחקירה משטרתית

  כל הליך פלילי מתחיל כאמור בחקירה משטרתית.

  חשוב מאוד להיות מיוצגים ע"י עו"ד כבר משלבי החקירה הראשונים, מיד לאחר שהחקירה הפכה גלויה והבנתם שמתנהל נגדכם הליך חקירתי-משפטי.

  עורך דין פלילי יעזור בשמירת זכויותיכם כחשודים מול המשטרה וגורמי אכיפה, ילווה אתכם בחקירות ויסייע מה להגיד, מה לא להגיד ואיך להגיד, יקבל פרטים אודות החקירה הרלוונטיים לתיק ויכולים לסייע לאינטרסים שלכם כלקוחות וכן הלאה. כמו כן, עו"ד יסייע לכם כחשודים להתכונן להליכי החקירה השונים, גם מבחינת מוכנות נפשית לתהליך הלא פשוט הזה וגם מוכנות משפטית וטכנית לדברים שיוצגו ויישאלו בחקירה.

   

  הגשת ערעור פלילי

  אם אחרי חקירה , הגשת כתב אישום ומשפט פלילי בבית המשפט, התוצאה אינה לטובתכם, במקרים רבים עומדת לכם זכות הערעור, כאשר בנוסף יש מקרים הפוכים בהם המדינה מערערת כנגד פסק דין מקל לתפיסתה או מזכה שניתן לנאשם פלילי. כמובן שגם בהליכי הערעור אתם חייבים ליווי צמוד וייצוג של עורך דין.

  הערעור אינו משפט חוזר אלא הליך משפטי ייעודי ונפרד, כך שחשוב ביותר להיעזר בעו"ד המנוסה ובקיא בערעורים בערכאות השונות אך גם בקיא ברזי התיק הפרטני שלכם.

   

  בקשת חנינה להקלה בעונש

  בהתאם לנסיבות ולהגדרות החוק, ניתן להגיש בקשות לחנינה נשיאותית עבור מורשעים בעבירות פליליות. כדי לקדם את אחוזי ההצלחה של בקשות חנינה ובקשות הקלה בעונש אלו, קריטי להיות מיוצגים ע"י עו"ד עם ניסיון בבקשות חנינה.

  עורך הדין מכין את תיק הבקשה, מרכז את כל המסמכים הרלוונטיים ובונה את התיק כך שיוצג בצורה האופטימאלית ועם הכי הרבה סיכוי לאישור.

   

  בקשת מחיקת רישום פלילי

  אמנם הרשעה פלילית מלווה גם ברישום, אך לאחר מעבר מספיק זמן או תחת נסיבות מסוימות (עורך הדין יידע לומר לכם בדיוק אלו), ניתן להגיש בקשה רשמית למחיקת הרישום, מה שינקה את המוניטין שלכם כמורשעים ויאפשר לכם לצאת לדרך חדשה, משוקמת וללא הכתם הפלילי הכבד. זהו מרכיב מאוחר שאינו חלק מהניהול ה"רגיל" של תיק פלילי, אך הוא חשוב ובהחלט בעל השפעה מהותית על עתידם של מורשעים בפלילים, למשל מי שהורשעו בצעירותם.

   

  הסדר מותנה: יש דרך לסגור את התיק בלי הליך פלילי

  במקרים רלוונטיים ובחלק מסוגי העבירות הפליליות, הקלות יחסית, אפשר להימנע מכתב אישום ורישום פלילי, באמצעות חתימה על הסדר מותנה אשר כולל הודאה בעובדות העבירה ע"י החשוד אך סגירת התיק ללא הליך פלילי. הסדר מותנה כולל פרטים לגבי העבירה שבוצעה, הודאת החשוד בביצוע העבירה ותנאים שלפיהם התיק נסגר ללא כתב אישום. תנאים כגון תשלום קנס, תשלום פיצוי לנפגע העבירה ולעיתים מכתב התנצלות, התחייבות שלא לבצע עבירה שוב ושאר תנאים שהפרקליטות עשויה לדרוש.

  לא כל מקרה של עבירה פלילית יכול להיסגר באמצעות הסדר מותנה, כאשר בכל מקרה חשוב מאוד להיות מיוצג ומלווה ע"י עורך דין פלילי מנוסה ומומחה, גם כי לקדם את האפשרות כאשר היא רלוונטית, גם כדי לקבל תנאים כמה שפחות קשוחים וגם כדי לדעת האם זהו האפיק המשפטי האידיאלי.

   

  עורך דין תיקים פליליים

  תיקים פליליים מתארים למעשה שורה של סיטואציות משפטיות ואכיפתיות שאדם עשוי להימצא בהן, החל מחקירה פלילית המתנהלת נגדו בחשד או בקשר לעבירה פלילית כזו או אחרת ועד הרשעה פלילית בגין ביצוע או קשר לביצוע עבירה. הדין הפלילי הוא מקיף, מורכב ומהחמורים ביותר מבחינת ענישה ופוטנציאל השפעה לרעה על חייו של אדם, לכן קריטי לקבל ליווי וייצוג משפטי של עורך דין פלילי כבר מהשלבים המוקדמים ביותר של חקירה ובהחלט בהליכים משפטיים למיניהם.

  תיקים פליליים לא תמיד חייבים להסתיים בהרשעה ורישום פלילי מכתים, בעזרת עורך הדין המתאים ובנסיבות הרלוונטיות, אפשר גם לסגור תיק פלילי במשטרה דרך הסדר מותנה ויש אפיקים משפטיים רבים היכולים לסייע לכם בתוך מצב מורכב ולא נעים של תיק פלילי, מהחקירה ועד ההליך בבית המשפט וגם לאחר מכן.

   

  טיפול במעצר עד תום ההליכים

  כאשר אדם הופך מחשוד בביצוע עבירות פליליות לנאשם, קרי הפרקליטות הגישה כנגדו כתב אישום פלילי, במקרים מסוימים וסוגי עבירות מסוימות המדינה עשויה לבקש מבית המשפט לאשר מעצר עד תום ההליכים.

  זהו צעד אגרסיבי וקשה עבור הנאשם, אשר משמעותו בפועל היא הישארות במעצר עד לסיום כלל ההליכים המשפטיים בתיק. יש לאישור הארכת מעצר עד תום ההליכים כמה וכמה תנאים ולא בכל תיק בית המשפט מאשר זאת מיד, אך חשוב להבין כי כדי לשפר מהותית את הסיכויים למנוע זאת ולקבל אישור לחלופות מעצר, חייבים ייצוג משפטי מקצועי ומעולה של עורך דין פלילי, הבקיא בחוק וגם מיומן בהתנהלות מול בית המשפט והפרקליטות בנושאי מעצרים

   

  שוחד / עבירת שוחד

  עבירת שוחד נחשבת לחמורה מאוד מבחינת מערכת האכיפה והתביעה הפלילית בישראל, בגלל הפוטנציאל של עבירות אלו לפגיעה באינטרסים ובאמון הציבור, בעיקר בהקשר למערכות ממשלתיות. לעבירות שוחד תמיד יש שני צדדים, הצד נותן השוחד המנסה לקדם בצורה לא חוקית את האינטרסים האישיים או העסקיים שלו והצד מקבל השוחד אשר מקבל כסף או טובות הנאה אחרות כדי למעול בהגדרות תפקידו ולקדם בצורה חריגה ולא חוקית אינטרסים של צד שלישי.

  לרוב, המדינה רואה בצד מקבל השוחד, בעיקר כאשר מדובר על עובדי ציבור, בתור הצד שמבצע את העבירה החמורה יותר בתיק עבירת שוחד. כך, העונש המרבי על מתן שוחד הוא 7 שנות מאסר ועל קבלת שוחד 10 שנות מאסר בפועל. מי ששמו נקשר בעבירות שוחד, חייב ייצוג משפטי מדויק, איכותי ומושכל של עורך דין פלילי עם ניסיון בתחום הספציפי של תיקי שוחד.

   

  חנינה מהנשיא

  בישראל, לנשיא המדינה סמכות משפטית רשמית להעניק חנינות לאנשים אשר הורשעו בביצוע עבירות פליליות למיניהן. מוסד החנינה הנשיאותית מאפשר לנשיא לאשר בקשות חנינה המוגשות באופן מסודר, דרך משרד המשפטים ובאמצעות עורך דין חנינות שהוא עו"ד פלילי עם תת-התמחות בחנינות, למורשעים בפלילים ולמי שכבר מרצה עונשים.

  חנינה מהנשיא יכולה להיות קיצור או הקלה בעונש שבית המשפט פסק כנגד מורשע בפלילים והיא יכולה גם להיות חנינה מלאה הגורמת לביטול העונש שעוד נותר לאדם לרצות בגין העבירות בגינן הורשע או למחיקת רישום פלילי למי שהורשע ע"י בית המשפט. רשאים להגיש בקשת חנינה מהנשיא רק מי שבית משפט גזר עליהם עונש מאסר בפועל או עונש של עבודות שירות, הסתיימו כל ההליכים המשפטיים בהקשר לתיק וקימות נסיבות מיוחדות המצדיקות מתן חנינה.

  כדי למקסם את הסיכוי לאישור בקשת חנינה נשיאותית, קריטי לקבל ייצוג וליווי של עורך דין פלילי המתמחה בתחום זה ולהגיש את הבקשה בצורה מלאה, מפורטת ויעילה ביותר.

   

  מחיקת רישום פלילי

  לקיומו של רישום פלילי כנגד אדם יש משמעויות רבות ומכבידות מאוד, גם מבחינת מוניטין אישי ומשפחתי וגם מבחינות מעשיות כמו קבלה לעבודות מסוימות וחסימת אפשרויות חיים למיניהן. לכן זה הגיוני ומתבקש שאנשים רבים שלהם קיים רישום ותיק פלילי, יבקשו למחוק זאת ממאגרי המידע המשטרתיים והציבוריים.

  רישום פלילי הוא רישום ממשלתי רשמי המתבצע לאחר שאדם הורשע ע"י בית משפט בביצוע עבירה פלילית, זאת בניגוד לרישום משטרתי הקיים לגבי תיקי חקירה שנפתחו וגם כאלו שנסגרו עקב חוסר ראיות או חוסר עניין לציבור. את היקף הרישומים הפליליים של אדם ניתן לקבל דרך הפקת מסמך מרשם פלילי דרך המשטרה.

  מחיקת רישום פלילי מבטלת באופן די גורף את קיום התיק הפלילי ממאגרי המידע המשטרתיים, כאשר יש כמה דרכים להשיג מחיקה שכזו. האחת היא דרך הגשת בקשת מחיקת רישום פלילי לנשיא המדינה וקבלת חנינה נשיאותית המבטלת את הרישום והתיק הפלילי. דרך אחרת היא סיומה של תקופת התיישנות מוגדרת לפי סוג העבירה, כאשר לאחר תקופה זו רוב זמינותו של הרישום הפלילי מוסרת ממאגר המידע. זהו נושא שעשוי להיות מורכב ובכל מקרה מצדיק ומצריך ייצוג צמוד וחכם של עורך דין פלילי הבקיא במחיקת רישומים פליליים.

   

  זכיתם בזיכוי – טיהור שמכם בעזרת עו"ד

  עורך דין פלילי הוא אלמנט קריטי במשוואה להשגת זיכוי משפטי בתיקים פליליים, אך יש מה לעשות גם לאחר הזיכוי, בעיקר במציאות התקשורתית בה אנו חיים כיום. עו"ד יכול לסייע בתהליך טיהור שמכם לאחר זיכוי – מול התקשורת, בסיוע בהפקת מסרים ותכנים מתאימים למדיומים שונים וגם בהיבטים משפטיים כמו מחיקות רישום, תביעות דיבה וכיוצא באלו.

  נקלעתם לסיטואציה בה אתם נחקרים על עבירות פליליות? צריכים ליווי וייצוג של עורך דין מומחה ומנוסה? צרו קשר לתיאום פגישת ייעוץ ראשונית וכדי ללמוד עוד על שירותי המשרד וצוותו.

   דילוג לתוכן