צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  עבירות אלימות במשפחה

  בחדשות ובתקשורת, אנו שומעים מעת לעת על המקרים החמורים ביותר של אלימות במשפחה, אלו אשר נגמרים ברצח או בפגיעות חמורות. אך בפועל, יש עוד המון תיקים ומקרים של חקירות ואישומים בגין עבירות אלימות במשפחה, כאשר המדינה מתייחסת לעבירות אלו כחמורות מאוד, כולל ברף ענישה גבוה יותר מעבירות אלימות "רגילות" מחוץ למשפחה.

  תיקים של עבירות אלימות בתוך המשפחה הם תמיד תיקים רגישים, מורכבים ואשר מערבים הן היבטים משפטיים והן מגוון היבטים רגשיים, נפשיים ומשפחתיים, מטבע הדברים, לכן חשוב להתנהל בהם ולנהל אותם בצורה מושכלת, רגישה וחכמה ותוך ראיית התמונה הכוללת והמלאה ביותר שניתן לקבל.

  אודות עבירות אלימות במשפחה

  עבירות של אלימות במשפחה הן כאשר אדם מסוים מפעיל אלימות, על סוגיה השונים ולפי הגדרות החוק, כלפי בן משפחה אחר, לרוב מדובר על עבירות אלימות בתוך אותה משפחה גרעינית ולא על מקרי אלימות במסגרת המשפחה המורחבת. כך, עבירות אלימות במשפחה כוללות למשל תקיפה פיזית, תקיפה הגורמת חבלה לנפגע, פציעה, גרימת חבלה חמורה, עבירות מין בתוך המשפחה, הפעלת אלימות מילולית קשה, מקרי אלימות כלכלית בתוך המשפחה וכדומה.

  עבירות של אלימות משפחתית יכולות להיות בין בני זוג, בין הורה או הורים לילד אחד או כמה מילדיהם ובמקרים פחות נפוצים בין אחים. אמנם רוב המקרים של אלימות במשפחה הגרעינית כוללים אלימות מצידו של הגבר ו/או אבי המשפחה, אך כמובן שיש גם מקרים אחרים ועם נסיבות שונות.

  רף ענישה גבוה בעבירות אלימות במשפחה

  החוק הישראלי רואה מקרי אלימות במשפחה בחומרה, כך שיש נטייה מובנית בחוק העונשין להחמרה בענישה של עבריינים המורשעים בביצוע פעולות ועבירות אלימות בתוך המשפחה – למרות שלא תמיד זו התמונה העולה מדיווחים על תיקים בעלי פרופיל תקשורתי גבוה. דוגמאות לפוטנציאל הענישה במקרי אלימות במשפחה וההחמרה לעומת מקרי אלימות "רגילים" הן למשל:

  • העונש בגין עבירת תקיפה של בן מהמשפחה הגרעינית הוא עד ארבע שנות מאסר בפועל, כאשר בעבירת תקיפה שלא בתוך המשפחה העונש הוא עד שנתיים מאסר.
  • הרשעה בעבירת תקיפה וגרימת חבלה ממשית מביאה עונש של עד 6 שנים כאשר הפגיעה היא בבת או בן הזוג ועונש של עד 3 שנות מאסר במקרי פגיעה שלא בתוך המשפחה.
  • תקיפה וגרימת חבלה לקטין בתוך המשפחה יכולה לגרור עונש מאסר של עד 7 שנים, בניגוד ל-3 שנים בתקיפה וגרימת חבלה מחוץ למשפחה ולא לקטין.
  • עבירת אלימות במשפחה של תקיפה וגרימת חבלה חמורה מאפשרת הטלת עונש מאסר מקסימאלי של עד 10 שנים, כאשר מחוץ למשפחה הרשעה כזו מביאה עונש של עד 7 שנים בכלא.

  מקרים פליליים ייחודיים ומיוחדים

  ככלל, תיקי עבירות אלימות במשפחה הינם ייחודיים ומיוחדים, מכיוון שכאמור מדובר על מקרים מאוד רגישים, מורכבים לעיתים ואשר כוללים מעורבות משפחתית קרובה היוצרת לרוב סערות רגשות. כך למשל, לצד ריבוי מקרים של מקרי אלימות במשפחה ואף מקרים עם תוצאות חמורות ועגומות במיוחד, בשנים האחרונות יש גם עלייה במקרים של תלונות שווא על אלימות בתוך המשפחה, למשל בהליכי גירושים אגרסיביים. בתיקים של אלימות במשפחה מעורבים לא אחת ילדים קטנים. כך שניתן לראות די בקלות עד כמה מורכבים ומסובכים תיקים אלו יכולים להיות.

  לצד היבטים אלו של תיקי אלימות בתוך המשפחה, נאשם בעבירות קשות ואלימות אלו לא אחת ייעצר עד תום ההליכים כדי למנוע פגיעה שלו במשפחתו וכמו כן החוק למניעת אלימות במשפחה עומד כדי להוסיף שכבת הגנה פיזית על משפחות הנמצאות בסיכון לאלימות. בתיקים מורכבים ורגישים אלו קיים גם אלמנט שיקומי לאנשים שביצעו פגיעות אלימות כלפי בני משפחתם, אלמנט הנקלח בחשבון במסגרת חלק מההליכים המשפטיים.

  מכל התיאורים וההסברים הללו ניתן ללמוד כי תיקי עבירות אלימות במשפחה מחייבים ליווי וייצוג איכותיים ומדויקים של עורך דין פלילי, המביא עימו ניסיון וידע מקיפים בתיקים פליליים מורכבים אלו, המערבים גם אלמנטים רבים מדיני משפחה ושאר נושאים משפטיים. זה נכון לייצוג המשפטי של כל צד בעניין, גם נפגעי העבירות, גם הפוגעים עצמם וגם בני משפחה ואנשים מעורבים אחרים.

  אתם קורבנות של תקיפת אלימות בתוך המשפחה? המשטרה זימנה אתכם לחקירה בנוגע לעבירות אלימות במשפחה? פנו היום למשרד עו"ד בועז ראובן לקביעת פגישה ייעוץ דחופה ונראה לכם כיצד אנו יכולים לעזור.

   דילוג לתוכן