צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  עבירות מס של עצמאים

  ציבור העצמאים בישראל הוא גדול ומגוון וזהו ציבור עסקי חשוב לפעילות הכלכלית במשק, אך לצד זאת לא פשוט להיות עצמאי בישראל, בעיקר מבחינת חובות של רגולציה ומיסוי המגיעות יחד עם סביבה עסקית תחרותית וקשוחה שבה עסקים רבים מתקשים לשמור על הראש מעל המים. כאשר מצרפים את כמות העצמאים במשק הישראלי לקושי האינהרנטי לנהל ולהצמיח עסק עצמאי ויחד עם גורמים נוספים, מתקבלים מקרים שונים ומגוונים של עבירות מס של עצמאים – ננסה להסביר על הנושא ולתת תמונת מצב. 

  בהקשר של עבירות מס של עצמאים, יש להבין ראשית כל מיהו עצמאי. עצמאים מוגדרים כעסקים רשומים אשר אינם מאוגדים כחברה או בצורת התאגדות רשמית אחרת. כך, עצמאי יכול להיות למשל פרילנס העובד ממשרד ביתי ומספק שירותים דיגיטליים באינטרנט וגם עסק יותר גדול, עם משרד ועובדים המועסקים תחתיו. עצמאים בישראל לרוב מוגדרים רשמית מול רשות המיסים בתור עוסקים פטורים (ממע"מ) או עוסקים מורשים. מכאן ניתן להבין שמדובר על מגוון אדיר של עסקים מבחינת נפחי פעילות וסוגי הפעילות העסקית. 

  נתון נוסף לפני שניכנס לעומק הנושא של עבירות מס של עצמאים הוא שכ-90% מהעובדים במשק הישראלי הם שכירים, מכאן שכ-10% מכוח העבודה הם עצמאים. זהו מספר לא מבוטל כלל, גם באחוזים, גם כמותית וגם מבחינת תשלומי מיסים למדינה.

  אחראים בלעדית לנושא המיסוי העסקי

  בניגוד לשכירים אשר מבחינתם מקום העבודה מטפל בכל נושא המיסוי והפקת תלוש המשכורת – כאשר עבור רוב השכירים תשלום מיסים הוא עניין שהם כלל לא עוסקים בו ואשר נעשה מבחינתם מאחורי הקלעים  – עבור העצמאים המציאות שונה לגמרי. עצמאים הם האחראים הבלעדיים לדאוג שכל נושא המיסוי שלהם יטופל ויבוצע בהתאם לנתונים ולהוראות החוק. אפילו אם עצמאי משתמש בשירותי רואה חשבון או יועץ מס, האחריות על דיווחי ותשלום מיסים היא עליו. קל וחומר כאשר עצמאי מעסיק עובדים וצריך גם לשלם את ניכויי המס משכרם.

  ישנן הטבות מס שעצמאים יכולים ליהנות מהן וכמו כן ניתן לבצע תכנוני מס חכמים וחוקיים כדי לצמצם את חבות המס, אך באופן כללי נטל המס על עצמאים בישראל הוא גבוה (מי שמגיע לסף המס כמובן) – כאשר יש לזכור שהם לא נהנים מהגדלת התנאים הסוציאליים שלהם ע"י הפרשות המעסיק לפנסיה, קרן השתלמות, פיצויים, ביטוחים שונים וכיוצא באלו. 

  סוגי עבירות מס נפוצות של עצמאים

  אפשר במובן מסוים לחלק עבירות מס של עצמאים לעבירות שמהותן טכנית או מנהלתית ועבירות שמהותן התחמקות מתשלום מס – זוהי חלוקה כללית שלנו לצורך ההסבר במאמר ולא חלוקה רשמית ומשפטית, למרות שיש סוגי עבירות מס המסווגות כטכניות לעומת עבירות אחרות המסווגות כמהותיות וחמורות יותר. חשוב לציין כי באופן כללי, עבירות מס הן עבירות פליליות שבמקרים חמורים בהחלט יכולות לגרור הליך פלילי, קנסות כבדים ועונשי מאסר בפועל. לפניכם כמה סוגים נפוצים של עבירות מס המבוצעות ע"י עצמאים בישראל:

  • עבירות מע"מ טכניות: עבירות מס ערך מוסף אשר מוגדרות באופן כללי קלות ופשוטות יותר. עבירות אלו כוללות הפרה של הוראות מע"מ, ללא כוונה פלילית או זדונית להתחמק ממס – דיווח שגוי של נתוני המע"מ, אי הגשת דו"ח במועד, טעויות בהוצאת חשבוניות מס, חוסר בניהול פנקסי חשבונות או ניהול לא תקין שלהם, חוסר ברישום תקבולים לעסק, אי הפקת חשבונית מס וכדומה.
  • עבירות מע"מ מהותיות: עבירות מע"מ אשר נעשו מתוך כוונה פלילית להתחמק ממס – למשל מסירת דיווח מע"מ כוזב, הפקת חשבוניות פיקטיביות, ניפוח הוצאות מע"מ, קבלת תקבול מבלי לגבות מע"מ ומבלי לדווח על ההכנסה, קיזוז מע"מ ללא חשבונית על ההוצאה, זיוף, ניהול כוזב של פנקסי חשבונות וכן הלאה. 
  • העלמת מס: עבירת מס של עצמאים אשר קשורה למס הכנסה ומהותה ניסיון של נישום להקטין את חבות המס שלו למדינה דרך העלמת הכנסות (מישראל או מחו"ל) ואי דיווח עליהן כהכנסות עסקיות. 
  • עבירות מס הכנסה טכניות: בדומה לעבירות מע"מ טכניות, כוללות איחור בהגשת דו"ח מס הכנסה, אי הגשת דו"ח שנתי, איחור או אי הגשת הצהרת הון, לא לנקות מס במקור, לא להעביר למדינה בזמן מס שנוכה במקור מספק/עובד.
  • עבירות מס הכנסה מהותיות: עבירות פליליות חמורות הגוררות לא אחת עונשי מאסר ו/או קנסות כבדים. אלו כוללות העלמת מס, אי דיווח על הכנסות, ניהול שקרי של פנקסי חשבונות, הגשה של דו"ח שנתי שקרי ושאר מקרים פליליים שכוונתם התחמקות ממס.
  • עבירות מכס: עצמאים המנסים להכניס לארץ סחורה החייבת במכס, מבלי לשלם עליה את המכס המתאים ו/או את מס הקנייה ויתר המיסים הרלוונטיים. 

  קשה להיות עצמאי בישראל, השוק תחרותי ודינמי, המחירים במשק יקרים, הרגולציה משתנה תדיר ובהחלט לא מקלה ונטל המס כבד וגבוה – ולמרות זאת, חשוב מאוד להתנהל חכם ונכון מבחינת תשלום מיסים ודיווח לרשות המיסים, כי תיק עבירות מס בהחלט יסבך לכם את החיים ואת הפעילות העסקית.

   

   דילוג לתוכן