צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  הודעות אינטרפול

  המוטו של האינטרפול, הארגון הבינלאומי לשיטור פלילי, הוא "מחברים בין משטרות לעולם בטוח יותר", כאשר כדי ליישם את המוטו הזה הארגון מחבר בין גורמי משטרה בכל רחבי העולם דרך רשת תשתית טכנולוגית ומעשית מקיפה המספקת מודיעין, סיוע בניתוח ראיות, ניתוח פעילויות פשיעה, טכנולוגיות משטרתיות וכמובן סיוע חקירתי באיתור ועצירת אנשים המעורבים בפעילויות פשיעה או קשורים לפעילויות שכאלו. אחד הכלים המרכזיים של האינטרפול בהקשר לאנשים והארגונים שאחריהם הגוף עוקב ומסייע למשטרות לגביהם הוא הודעות אינטרפול.

  מהן הודעות אינטרפול?

  הודעות אינטרפול (Interpol Notices) הן בקשות לשיתופי פעולה בין משטרות ברחבי העולם ובין ארגון האינטרפול עצמו וגם התרעות המאפשרות למשטרות במדינות החברות בארגון לחלוק ביניהן ועם גורמי אכיפה אחרים מידע פלילי קריטי וחשוב. 

  הודעות האינטרפול מקודדות לפי צבעים שונים, כאשר כל צבע מגדיר את סוג ההודעה/התרעה ומאפשר במהירות להבין במה מדובר.

  הודעות אינטרפול מופקות ומפורסמות לגורמי משטרה ואכיפה ובמדיומים הרלוונטיים ע"י המזכירות הכללית של הארגון, לבקשת יחידות הקישור במשטרות המקומיות של המדינות החברות בארגון, כאשר רוב ההודעות השונות מופצות וזמינות לכל המשטרות במדינות החברות בארגון. 

  נציין כי מרבית הודעות האינטרפול מיועדות לגורמי משטרה ואכיפה בלבד ואינן זמינות לציבור. אך בהחלט ישנם מקרים בהם הארגון רוצה להזהיר את הציבור מפני אדם או פשע מסוים או מבקש מהציבור סיוע באיתור אדם כלשהו, אשר בהם ההודעות הקריטיות מפורסמות באופן גורף ופתוח לגמרי. כך למשל הודעות אדומות הן פתוחות ומפורסמות באופן נרחב מאוד, אך הודעות צו מעצר בינלאומי חסויות מסוג Diffusion אינן מפורסמות ומועברות רק ברשת התקשורת הייעודית והפנימית של האינטרפול והמשטרות במדינות הרלוונטיות. 

  עקרונית, הודעות אינטרפול מפורסמות ומופקות רק אם הן עומדות בקריטריונים מסוימים ושונים של הארגון עצמו, במיוחד בהקשר של חוקיות ונכונות הפרטים המופיעים בהודעה ובבקשה הרשמית של משטרה מקומית להכניס אדם או ארגון לתיקי האינטרפול ולפרסומי ההודעות השונים. אבל לאורך השנים הארגון ספג ביקורת רבה – ומוצדקת לא אחת – לגבי שימוש לא תקין שמשטרות עושות בהודעות, בייחוד בצווי מעצר בינלאומיים. בהחלט היו וישנם מקרים בהם מדינות מוציאות הודעות אדומות / צווי מעצר בינלאומיים מסיבות פוליטיות ולא פליליות – למשל כדי לעצור ולעכב מתנגדי משטר, אנשי אופוזיציה וכיוצא באלו. רוסיה היא דוגמא טובה למדינה הפועלת בצורה זו מעת לעת. כמובן שבמקרים אלו ניתן וחשוב לנהל הליך של בקשה לביטול צו מעצר בינלאומי ומחיקת התיק באינטרפול. 

  סוגים של הודעות אינטרפול

  • הודעות אדומות: התרעה לאיתור מקומו ומעצרו המיידי של אדם המבוקש לצרכי חקירה, העמדה לדין או ריצוי עונש.
  • הודעה צהובה: סיוע באיתור נעדרים, לרוב קטינים או לסייע בזיהוי אנשים שלא מסוגלים לאמת את זהותם שלהם.
  • הודעה כחולה: איסוף מידע נוסף לגבי זהותו של אדם, מיקומו ופעילויותיו בהקשר לפשע מסוים – חשודים, עדים, קורבנות, עבריינים.
  • הודעה שחורה: סיוע בקבלת מידע לגבי גופות בלתי מזוהות.
  • הודעה ירוקה: אזהרה לגבי פעילויות פליליות של אדם מסוים, כאשר אותו אדם מהווה איום לביטחון הציבור.
  • הודעה כתומה: להזהיר מפני אירוע, אדם, חפץ או תהליך המהווים סכנה ברורה ומיידית לביטחון הציבור.
  • הודעה סגולה: איתור או אספקת מידע לגבי דרך פעולה, חפצים, מכשירים ושיטות הסתרה המשמשים פושעים. 
  • הודעות אינטרפול של מועצת הביטחון של האו"ם: הודעות מיוחדות לגבי איתור אנשים או ארגונים המהווים יעדים של ועדת הסנקציות של מועצת הביטחון של האו"ם, למשל פושעי מלחמה, נאשמים ברצח עם או בפשעים נגד האנושות. 

  סוג נוסף וחשוב של הודעות אינטרפול הוא הודעות Diffusion. אלו הודעות פחות רשמיות והן חסויות ומועברות רק ברשת התקשורת של האינטרפול ובין המשטרות הרלוונטיות במדינות מסוימות. כך למשל מפעילים צו מעצר בינלאומי חסוי. הודעות Diffusion יכולות להיות מועברות דרך האינטרפול רק בין משטרות של מדינות ספציפיות או בין כלל המשטרות החברות בארגון וגורמי האכיפה הרלוונטיים (ביקורת גבולות למשל), אך לא באופן ציבורי ונגיש. 

  מהלכים משפטיים לטובת אנשים שקיימת נגדם הודעת אינטרפול

  לא אחת אזרחים ישראלים מגלים כאשר הם נוחתים בשדה תעופה זר או שהם יודעים מראש כי קיימת לגביהם הודעות אינטרפול כלשהי, כאשר בעיקר מדובר על הודעות אדומות שהן כאמור צווי מעצר בינלאומיים או הודעות Diffusion שהן כאמור צווים בינלאומיים חסויים. 

  בהחלט יש מה לעשות באפיקים משפטיים רשמיים בהקשר למצבים אלו, כמו גם בירור מקדים האם קיימת כנגד אדם הודעת אינטרפול כלשהי. בקשות לאינטרפול לגבי הודעות, צווי מעצר ותיק בארגון חייבות להיות מוגשות בצורה נאותה וחכמה, רק ע"י עורך דין מיופה כוח ומומחה למשפט בינלאומי פלילי ולהתנהלות מול האינטרפול. ביישום נכון ומותאם אישית של ההליך, אפשר למשל להשיג:

  • ביטול הודעה אדומה כנגד אדם המבקש לצאת לחו"ל.
  • ביטול הודעת  צו מעצר בינלאומי חסוי.
  • מחיקת הודעות ו/או תיק של אדם באינטרפול.
  • ביצוע שינויים ועדכונים רלוונטיים בתיק של אדם או בהודעות לגביו – שינויים לטובת האדם מגיש הבקשה.
  • ביטול הודעות אינטרפול אחרות לגבי אדם מסוים. 

  קריטי לקבל במקרים אלו הנוגעים להודעות אינטרפול ייצוג משפטי מקצועי, מדויק וחכם, לאור מורכבות הנושא עצמו וגם רבים מהתיקים, המערבים את החוק הבינלאומי וחוקים מקומיים, גורמי משטרה במדינות שונות וארגון גדול וסבוך. בכל זה יש לתמרן כדי להגיע לפתרון האפקטיבי והאיכותי ביותר עבורכם בהקשר להודעות ותיק באינטרפול. 

   דילוג לתוכן