צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  יורופול

  כמעט כולם מכירים, לפחות בשם, את האינטרפול, ארגון השיטור הבינלאומי המחבר בין רשויות אכיפת חוק בכל רחבי העולם, אך למעשה ישנו גוף משטרתי בינלאומי נוסף וחשוב מאוד, יורופול. ארגון היורופול, כפי שניתן להבין משמו, הוא ארגון המשטרה האירופי, המשמש זרוע סיוע ואכיפה דומה לאינטרפול, אך בדגש על מדינות האיחוד האירופי. כמו ארגונים בינלאומיים אחרים הקשורים לאכיפת חוקים בינלאומיים, גם היורופול יושב בעיר האג אשר בהולנד.

  אודות ארגון יורופול

  משרד המשטרה האירופי – EUROPOL – הוקם בשנת 1999 והוא משמש הסוכנות אכיפת החוק והמודיעין הפלילי של מדינות האיחוד האירופי, במטרה להפוך את אירופה למקום בטוח יותר ולשפר שיתופי פעולה בין משטרות בכל רחבי היבשת והאיחוד. יורופול יושב כאמור בהאג שבהולנד ותומך בכל המשטרות המקומיות ב-27 המדינות החברות באיחוד האירופי בנושאים כגון מלחמה בטרור, פשעי סייבר, פסיעת סמים, סחר בבני אדם, פשעים פיננסיים וסוגים נוספים של פשעים חמורים ומאורגנים. יורופול הוא סוכנות רשמית של מוסדות האיחוד האירופי.

  למרות השייכות המובהקת של היורופול לאיחוד האירופי ולמשטרות במדינות החברות באיחוד, הארגון בהחלט משתף פעולה במקרים רבים עם מדינות מחוץ לאיחוד האירופי, כולל עם משטרת ישראל.

  מה עושה ארגון יורופול

  במובנים רבים, יורופול דומה מאוד באופן פעילותו ובהגדרות התפקיד שלו לאינטרפול, כאשר בהחלט יש חפיפה בין הארגונים במקרים רבים של חקירת ומניעת פשיעה. ביורופול עובדים כמאה אנליסטים פליליים מובילים העובדים על בסיס מערכת טכנולוגית ומקצועית מקיפה ומתקדמת במיוחד, מרכזים, אוספים ומנתחים מידע פלילי מכל רחבי אירופה ומגופי משטרה המשתפים פעולה עם הארגון, זאת כדי לספק מודיעין ומידע איכותי לגורמי שיטור ואכיפת חוק במדינות הרלוונטיות.

  ארגון יורופול ועובדיו, במהות העניין, אינם עובדים הלכה למעשה באכיפת חוק ולכידת עבריינים וחשודים. תפקיד הארגון הוא איסוף וניתוח מודיעין בשביל גופי המשטרה השונים במדינות החברות, כדי לאפשר לאותם גופי משטרה לבצע פעולות אכיפה, חקירה ותפיסת חשודים ביתר יעילות ומהירות ותוך הגברת שיתופי פעולה בין מדינתיים.

  חשוב להדגיש כי ארגון היורופול עוסק כמעט אך ורק במודיעין, איסוף מידע פלילי ומתן פלטפורמות לקבלת ושיתוף מידע בין סוכנויות משטרתיות בכל המדינות החברות בארגון וגם עבור משטרות החתומות עם הארגון על הסכמים רלוונטיים. זאת על בסיס מערכות טכנולוגיות חדשניות ומתקדמות מאוד. אך יורופול אינו מנפיק צווי מעצר בינלאומיים או עוסק בפועל בלכידת הפושעים והחשודים. בהיבטים אלו עוסק האינטרפול כדי לספק תמונת מודיעין ואפשרויות פעולה בכל העולם וגם המשטרות המקומיות במדינות השונות באיחוד האירופי בהקשר למקרים מובהקים של פשיעה בתוך או במסגרת ה-EU.

  פעולות ושירותים של יורופול

  • שירותי תיאום ותמיכה מבצעיים – דרך מרכז מבצעים ייעודי ומשוכלל ביותר הפעיל 24/7.
  • מערכת SIENA לשיתוף מידע ומודיעין בין גופי משטרה במדינות חברות וגורמי צד שלישי איתם יש ליורופול הסכמי שת"פ – הכל על בסיס פלטפורמה טכנולוגית מתקדמת ביותר.
  • מערכת המידע של יורופול EIS– מאגר מידע פלילי מרכזי שמפעיל יורופול עבור המדינות החברות בארגון. מאגר מידע מקיף מאוד אשר זמין ב-22 שפות.
  • פלטפורמת המומחים של יורופול EPE– פלטפורמה מקוונת מאובטחת עם מומחים במגוון תחומי אכיפת חוק.
  • ניתוחים אסטרטגיים של פעולות פשיעה, חשודים בפשיעה וכיוצא באלו.
  • שירותים לשיפור היכולות המשטרתיות לאיתור ומניעת פשיעת סייבר ואינטרנט. כולל כוח משימה בין מדינתי לפשעי סייבר.
  • סיוע ותמיכה בפעולות פורנזיות וקרימינולוגיות כדי לחקור ולהילחם בפשיעה.
  • שירותי אימון ופיתוח יכולות מקצועיות ע"י אנשי מקצוע מובילים מטעם יורופול עבור גופי משטרה מקומיים.
  • בניית צוותי חקירה משותפים (JITS) עבור פרויקטים ממוקדים של איתור פושעים, מניעת פשיעה וכיוצא באלו. צוותים לזמן מוגבל ומטרות מוגדרות ועל בסיס הסכמי שת"פ בין גופי משטרה מכמה מדינות באיחוד האירופי.

  יורופול הוא ארגון המשתמש במלוא היכולות והאפשרויות של טכנולוגיה משטרתית מתקדמת, שיתוף מידע, ניתוח מודיעיני ושילובי כוחות בין גופי משטרה בכל אירופה עם תוצאות מרשימות ויפות באיתור ומניעת פשיעה וכן לכידת עבריינים פליליים משמעותיים.

   דילוג לתוכן