צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  החלטות מס מקדמיות / Pre Ruling

  כלי שימושי וחשוב, שלא תמיד זוכה להערכה ולהכרה הראויים לו, הוא הכלי של החלטות מס מקדמיות, מה שנקרא בעגה המקצועית גם Pre-Ruling או Advanced Tax Ruling. זהו הליך שרשות המיסים מאפשרת ואשר מיועד למנוע טעויות עסקיות ומבחינת התנהלות מיסוי ודיווח נכונה והוא גם הליך המספק ודאות במצבים עסקיים בהם היא מאוד נדרשת. נסביר אודות החלטות מס מקדמיות, מה זה אומר ומה המשמעויות של זה עבורכם כבעלי ומנהלי עסקים. 

  החלטות מס מקדמיות מוגשות בשלבים הראשונים באופן אנונימי וללא חשיפה לציבור הרחב של מגיש הבקשה. רק בשלבים מאוחרים יותר ולאחר קבלת אישור להחלטת מיסוי מקדמית חושפים את זהות המבקש לציבור הרחב, כדי שניתן יהיה להכיר את המקרה ואת התקדים שנוצר. 

  לדעת מראש מה משמעויות המיסוי של צעדים עסקיים מורכבים

  בעולם העסקים, עצם הניהול והתפעול של עסק מתקיים על פי רוב בסביבה של אי ודאות – מציאות שמשבר הקורונה רק המחיש והדגיש – אך באופן טבעי יש מהלכים עסקיים המאופיינים אפילו בפחות ודאות מהנורמה, למשל לגבי ביצוע עסקאות מסוימות, יצירת או גרירת הפסדים או ביצוע של הוצאות בנקודת זמן מסוימת. במצבים עסקיים בהם אתם עומדים לפני ביצוע עסקה או פעולה עסקית / פיננסית ולא ברור לכם או לגורם המקצועי המייצג אתכם מול רשויות המס מה תהיינה המשמעויות של הצעד מבחינת מיסוי – נכנס לתמונה ההליך של החלטות מס מקדמיות. 

  אם אין הגדרה ברורה ומתאימה בחוק או בפקודת מס הכנסה לגבי פעולה כלכלית כלשהי שאתם שוקלים לבצע או לקחת בה חלק, החלטת מיסוי מקדמית יכולה לתת לכם ודאות לגבי משמעויות מבחינת מיסוי ודיווח, ודאות שיכולה לסייע לכם רבות לקבוע האם אותה פעולה כלכלית היא כדאית לביצוע, עומדת בהגדרות החוק והרגולציה ושאר אלמנטים מכניסי ודאות. 

  החלטות מס מקדמיות (פרה-רולינג) הופכות רלוונטיות ומהותיות כאשר לא ברור מה תהיינה ההשלכות ברמת המיסוי של עסקה או פעולה כלכלית-עסקית מסוימת, למשל כאשר החוק לא ברור מספיק עבור מקרה ספציפי כמו זה שאתם נמצאים בו. ההליכה באפיק של החלטת מס מקדמית מאפשרת ראש שקט וודאות בהקשר למיסוי, מונעת "הפתעות" בדמות דרישה מאוחרת יותר לתשלום מס שלא נצפה קודם לכן ומסייעת לכם לוודא שאתם פועלים בצורה מושכלת, כדאית וחוקית הן מבחינה עסקית והן מבחינת מיסוי. 

  מהם המקרים הכלליים בהם ניתן לבקש החלטת מיסוי מקדמית?

  באופן כללי, החלטות מס מקדמיות רלוונטיות עבור כל סוג ומהות של פעולה עסקית או כלכלית של עוסק או נישום מול רשות המיסים. כאשר מן הסתם מדובר בצורה די גורפת על שאלות ותהיות לגבי פעולות עסקיות שקשורות למיסוי – מס הכנסה, מע"מ, מיסוי מקרקעין, מס רווחי הון, פעולות במסגרת חוקים שונים לעידוד השקעות הון וכיוצא באלו. 

  כאשר ישנה אי ודאות מבחינתכם או מבחינת רואה החשבון / יועץ המס המייצג אתכם לגבי משמעויות המיסוי של פעולה כלכלית/עסקית, החלטת מיסוי תקדימית הופכת רלוונטית ומאפשרת לקבל תמונה מקיפה ומלאה יותר לגבי דרישות המס הפרטניות. 

  החלטות תקדימיות ולא רק מקדמיות

  יש להבין כי החלטות מס מקדמיות הן גם מקדמיות בכך שהן ניתנות לפני ביצוע פעולה כלכלית מסוימת, אך הן במהותן גם תקדימיות. קרי, אלו החלטות של רשות המיסים לגבי מקרים חדשים ותקדימיים, כאלו שלא מוגדרים או מעודכנים בפקודות ובחוקי במס. עצם העובדה שהחלטה כזו יוצרת תקדים, מובן מאליו שרשות המיסים לא מספקת החלטות מיסי מקדמיות כלאחר יד אלא רק לאחר בחינה מקיפה ודקדקנית של המקרה ושל פרטי הבקשה – מה שמדגיש עד כמה חשוב שהבקשה תוגש בצורה מסודרת, ברורה וחכמה. 

  באותו הקשר, עורך דין מיסים וגורמי מקצוע מייצגים אחרים צריכים להתעדכן בהחלטות מיסוי מקדמיות ותקדימיות מעת לעת, כדי להכיר את הפסיקה ואת התגובות של רשות המיסים למקרים שונים, שיתכן ואחד מהם דומה למצב הספציפי בו אתם נמצאים כעסק או נישום.

  בקשות להחלטות מס מקדמיות עשויות לקחת זמן ולהיות הליך בירוקרטי עם שלבים שונים, השלמות פרטים ודיונים, אך יש גם מסלול מהיר עבור מקרים פשוטים יחסית או לגבי שאלות מיסוי אשר עולות לבקשות ודיון בצורה נפוצה יותר.

   דילוג לתוכן