צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  החלטות מס מקדמיות / Pre Ruling

  כלי שימושי וחשוב, שלא תמיד זוכה להערכה ולהכרה הראויים לו, הוא הכלי של החלטות מס מקדמיות, מה שנקרא בעגה המקצועית גם Pre-Ruling או Advanced Tax Ruling. זהו הליך שרשות המיסים מאפשרת לבצע – רצוי באמצעות גורם מייצג מקצועי ומנוסה בנושא זה – ואשר מיועד למנוע טעויות עסקיות ושגיאות מבחינת התנהלות מיסוי ודיווח נכונה והוא גם הליך המספק ודאות במצבים עסקיים בהם היא מאוד נדרשת. נסביר אודות החלטות מיסוי מקדמיות, מה זה אומר ומה המשמעויות של זה עבורכם כבעלי ומנהלי עסקים.

  בקשות להחלטת מס מקדמית (פרה-רולינג) מוגשת בשלבים הראשונים באופן אנונימי וללא חשיפה לציבור הרחב של מגיש הבקשה. רק בשלבים מאוחרים יותר ולאחר קבלת אישור להחלטת מיסוי מקדמית חושפים את זהות המבקש לציבור הרחב, כדי שניתן יהיה להכיר את המקרה ואם נוצר אז גם את התקדים שנוצר.

   

  לדעת מראש מה משמעויות המיסוי של צעדים עסקיים מורכבים

  בעולם העסקים, עצם הניהול והתפעול של עסק מתקיימים על פי רוב בסביבה של אי ודאות – מציאות שמשבר הקורונה רק המחיש והדגיש – אך באופן טבעי יש מהלכים עסקיים המאופיינים אפילו בפחות ודאות מהנורמה, למשל לגבי ביצוע עסקאות מסוימות, יצירת או גרירת הפסדים או ביצוע של הוצאות בנקודת זמן מסוימת.

  במצבים עסקיים בהם אתם עומדים לפני ביצוע עסקה או פעולה עסקית / פיננסית ולא ברור לכם או לגורם המקצועי המייצג אתכם מול רשויות המס מה תהיינה המשמעויות של הצעד מבחינת מיסוי – נכנס לתמונה ההליך של החלטות מס מקדמיות.

  מה זה החלטת מס מקדמית?

  החלטות מס מקדמיות הן החלטות רשמיות של רשות המיסים, בהקשר לבקשה ספציפית שהוגשה בנושא על ידי נישום, באמצעות מייצג (רו"ח או עורך דין מיסים), כאשר ההחלטה היא לגבי בעיה או אי ודאות מוגדרת ומסוימת לגבי משמעויות מיסוי של צעד עסקי או כספי מסוים ובהיעדר חוק או תקנה ברורים למקרה שכזה.

  אם אין הגדרה ברורה ומתאימה בחוק או בפקודת מס הכנסה לגבי פעולה כלכלית כלשהי שאתם שוקלים לבצע או לקחת בה חלק, החלטת מיסוי מקדמית יכולה לתת לכם ודאות לגבי משמעויות מבחינת מיסוי ודיווח, ודאות שיכולה לסייע לכם רבות לקבוע האם אותה פעולה כלכלית היא כדאית לביצוע, עומדת בהגדרות החוק והרגולציה ושאר אלמנטים מכניסי ודאות.

  החלטות מיסוי מקדמיות (פרה-רולינג) הופכות רלוונטיות ומהותיות כאשר לא ברור מה תהיינה ההשלכות ברמת המיסוי של עסקה או פעולה כלכלית-עסקית מסוימת, למשל כאשר החוק לא ברור מספיק עבור מקרה ספציפי כמו זה שאתם נמצאים בו – בנושאים כמו שומת מס, ביצוע עסקאות, רישום וסיווג הוצאות, כניסה להשקעות פיננסיות, גרירת הפסדים ושאר פעולות כספיות / כלכליות שאין להן הגדרות ברורות בחוק עבור רשות המיסים.

  ההליכה באפיק של החלטת מס מקדמית מאפשרת ראש שקט וודאות בהקשר למיסוי, מונעת "הפתעות" בדמות דרישה מאוחרת יותר לתשלום מס שלא נצפה קודם לכן ומסייעת לכם לוודא שאתם פועלים בצורה מושכלת, כדאית וחוקית הן מבחינה עסקית והן מבחינת מיסוי.

   

  החלטות מס מקדמיות - מה

  החלטת מס מקדמית

   

  מהם המקרים הכלליים בהם ניתן לבקש החלטת מיסוי מקדמית?

  באופן כללי, החלטות מס מקדמיות רלוונטיות עבור כל סוג ומהות של פעולה עסקית או כלכלית של עוסק או נישום מול רשות המיסים. כאשר מן הסתם מדובר בצורה די גורפת על שאלות ותהיות לגבי פעולות עסקיות שקשורות למיסוי – מס הכנסה, מע"מ, מיסוי מקרקעין, מס רווחי הון, פעולות במסגרת חוקים שונים לעידוד השקעות הון וכיוצא באלו.

  כאשר ישנה אי ודאות מבחינתכם או מבחינת רואה החשבון / יועץ המס המייצג אתכם לגבי משמעויות המיסוי של פעולה כלכלית/עסקית, החלטת מיסוי תקדימית הופכת רלוונטית ומאפשרת לקבל תמונה מקיפה ומלאה יותר לגבי דרישות המס הפרטניות.

  לרשות המיסים אין חוק או תקנה לכל מקרה ופעולה!

  הנושא הכולל של החלטות מיסוי מקדמיות לא אחת נשמע לאנשים מוזר, כי מדובר על סיטואציה בה עסק או נישום מעוניין לבצע פעולה כלכלית כלשהי ולרשות המיסים אין חוק או תקנה ברורים המתייחסים בדיוק למקרה כזה. מקובל לחשוב על מערכת המס ועל רשות המיסים כעל גוף סבוך ובירוקרטי, בו יש הליך לכל דבר, טופס לכל מקרה או פעולה ונהלים ברורים מה משמעות המיסוי או הדיווח לכל פעולה כלכלית. אבל, זה לא תמיד כך!

  בפועל, בעולם בו יש שפע פעולות כלכליות פוטנציאליות ורלוונטיות עבור נישומים פרטיים ועסקיים, לרשות המיסים אכן אין חוק או תקנה לכל מקרה פרטני ולכל אירוע. כך שמעת לעת בהחלט יש צורך להגיש בקשה לקביעת החלטת מס מקדמית, כדי לקבל יותר ודאות פיננסית וכלכלית עוד לפני ביצוע הפעולה המדוברת.

  החלטות תקדימיות ולא רק מקדמיות

  יש להבין כי החלטות מס מקדמיות הן מקדמיות בכך שהן ניתנות לפני ביצוע פעולה כלכלית מסוימת, אך הן במהותן גם תקדימיות. קרי, אלו החלטות של רשות המיסים לגבי מקרים חדשים ותקדימיים, כאלו שלא מוגדרים או מעודכנים בפקודות ובחוקי במס. הרי, אם נדרשת החלטת מיסוי מקדמית שכזו, המשמעות היא שאין החלטה קודמת המספקת מספיק ודאות או פרטים לאותו מקרה פרטני.

  מעצם העובדה שהחלטה כזו יוצרת תקדים, מובן מאליו שרשות המיסים לא מספקת החלטות מיסוי מקדמיות כלאחר יד אלא רק לאחר בחינה מקיפה ודקדקנית של המקרה ושל פרטי הבקשה – מה שמדגיש עד כמה חשוב שהבקשה תוגש בצורה מסודרת, ברורה וחכמה, רצוי עם ליווי של עורך דין מומחה בדיני מיסים ובהתנהלות מול רשות המיסים.

  ליווי של עורך דין מיסים בבקשות להחלטת מיסוי מקדמית

  באותו הקשר, עורך דין מיסים וגורמי מקצוע מייצגים אחרים צריכים להתעדכן בהחלטות מיסוי מקדמיות ותקדימיות מעת לעת, כדי להכיר את הפסיקה ואת התגובות של רשות המיסים למקרים שונים, שיתכן ואחד מהם דומה למצב הספציפי בו אתם נמצאים כעסק או נישום.

  בקשות להחלטות מס מקדמיות עשויות לקחת זמן ולהיות הליך בירוקרטי עם שלבים שונים, השלמות פרטים ודיונים, אך יש גם מסלול מהיר עבור מקרים פשוטים יחסית או לגבי שאלות מיסוי אשר עולות לבקשות ודיון בצורה נפוצה יותר. כאשר בכל סיטואציה כזו, פשוטה או מורכבת יותר, יש חשיבות מכרעת לייצוג איכותי ומותאם אישית ע"י עו"ד מיסים, לצד רואה החשבון של העסק או הנישום במקרים רבים.

   דילוג לתוכן