צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  חקירות כלכליות בעבירות מס הכנסה

  עבירות מיסים בישראל נכנסות תחת תחום המשפט הפלילי, על כל המשתמע מכך מבחינת העונשים הפוטנציאליים  והמשמעויות. לפני שמוגשים כתבי אישום בגין עבירות מס הכנסה, נערכות ע"י רשות המיסים וגורמי חקירה נוספים חקירות כלכליות בעבירות מס הכנסה. אם מתקיימת נגדכם חקירה כלכלית, אתם חייבים ייצוג משפטי מקצועי בידי עורך דין מומחה לעבירות מס. במאמר הבא נסביר על חקירות אלו ועל דרכי ההתמודדות איתן מבחינת הנחקרים.

  חקירות כלכליות בעבירות מס הכנסה נחשבות חקירות פליליות לכל דבר ועניין, וכך גם עליכם להתייחס אליהן מבחינת נחקרים, מבחינת ייצוג משפטי ומבחינת כל ההיבטים הרלוונטיים. נציין גם שלא כל חקירה כלכלית נוגעת דווקא לעבירות מס כמו העלמת מס וכיוצא באלו ויש תיקים כלכליים ללא כל קשר למיסוי. בהמשך נסביר אודות נקודה חשובה זו.

   

  מקרים המובילים לפתיחת חקירה כלכלית בעבירות מס הכנסה

  רשות המיסים תפתח בחקירה כלכלית כאשר עולה חשד כי עסק או נישום ביצעו עבירת מס הכנסה או עבירת מיסוי אחרת. המקרים העשויים להוביל לכך שחשד כזה יתעורר ולפתיחת חקירה, כוללים למשל:

  • הלשנה של גורם כלשהו לרשות המיסים על התנהלות לא תקינה של העסק/הנישום – עובד ממורמר, בן/בת זוג בהליכי גירושים, לקוח, שותף עסקי וכיוצא באלו.
  • חשד שעולה אצל רשות המיסים בעקבות נתוני העסק ודו"חות שהגיש.
  • חוסר תאימות במסמכים ודיווחים של העסק לרשויות המס.
  • ראיות שהתגלו בעת ביקורת מס שגרתית.

  מה בין חקירה כלכלית לעבירה כלכלית?

  יש להתייחס לשני מונחים שהם בהחלט דומים אך גם לגמרי לא זהים: חקירה כלכלית ועבירה כלכלית. בעוד שהעניין שלנו כאן הוא חקירות כלכליות הקשורות לעבירות מס הכנסה ומיסים אחרים, עבירות כלכליות הן "אירוע" משפטי ואכיפתי שונה.

  עבירה כלכלית כוללת תחתיה מגוון רחב יותר של עבירות וכשלים, המבוצעים בזדון או בתום לב בהקשר להתנהלות פיננסית, עסקית או כלכלית. כך למשל זוהי הקטגוריה שאליה שייכות עבירות צווארון לבן, מעילות כספיות, עבירות ניירות ערך, תיקי הונאה ומרמה כלכליים וכיוצא באלו. מכאן, שגם חקירה כלכלית על עבירות מס יכולה לכלול מרכיב מסוים של עבירות בעלות אופי כלכלי כמובן, אך שני המונחים אינם זהים ולא תמיד מגיעים זה לצד זה.

  חקירה כלכלית גלויה

  סוגי עבירות מס הכנסה

  בעבירות מס הכנסה, העבירות יכולות להיות טכניות ויחסית קלות מבחינת אפשרויות הענישה והן יכולות להיות מוגדרות עבירות מהותיות שמאחוריהן כוונה להתחמק ממס או לבצע עבירה כלכלית פלילית אחרת. אלו שני הסוגים המרכזים של עבירות על חוקי ותקנות מס הכנסה (כנ"ל יש חלוקה לגבי עבירות מע"מ).

  • עבירות מהותיות נחשבות חמורות יותר ולרוב הן כוללות כוונת זדון של התחמקות ממס והן עשויות לגרור עונשי מאסר כבדים של עד 5 שנים ואף עד 7 שנים במקרים החמורים ביותר, לצד הטלת קנסות מהותיים ורישום פלילי כמובן.

  כך למשל, כמעט כל מקרה שבו החקירה סובבת סביב מקרה של העלמת מס אז הגדרת סוג העבירה תהיה מהותית, על כל המשמעויות הפוטנציאליות הנלוות לכך מבחינת מעצר, אישום פלילי וענישה פלילית.

   

  • עבירות טכניות נחשבות לעבירות המס הקלות יותר, אשר לרוב מבוצעות ללא כוונת זדון להתחמק ממס אלא בגלל כשלים טכניים שונים לגבי ההתנהלות והדיווח לרשות המיסים. רף הענישה המירבי לעבירת מס טכנית הוא עד שנת מאסר, אך במקרים רבים, ובהחלט עם ייצוג משפטי מושכל ומתאים, ניתן לסגור את החקירה והסיפור עם הסדרת מחדל המס ואולי תשלום קנס מנהלי, אך ללא אישום פלילי.

  חקירה כלכלית בעבירות מס הכנסה מיועדת, בין היתר, להבין את סוג וחומרת העבירות שהנחקר ביצע, כולל מבחינת סיווג לסוג עבירת המס – טכנית או מהותית. מבחינת תפקידו של עורך דין מומחה לעבירות מס, מרכיב חשוב ומרכזי הוא לנסות לייצר תשתית כך שהעבירות יוגדרו ברף של עבירות טכניות ולא מהותיות.

  חקירה כלכלית סמויה

  חקירות כלכליות בעבירות מס הכנסה לרוב מתחילות את דרכן בתור חקירות סמויות – כמו במקרים רבים של חקירות פליליות. החקירה מתנהלת באופן סמוי מהנחקר עצמו כדי למנוע מצב של השמדת ראיות ופגיעה בהליכי החקירה. החקירה הסמויה כוללת איסוף מסמכים שונים, ניסיון לאתר ראיות מפלילות, ביצוע מעקבים, ראיונות עם גורמים רלוונטיים, האזנות סתר ועוד מגוון אפשרויות.

  חקירה כלכלית גלויה

  מרגע שגורמי החקירה ברשות המיסים אספו תשתית ראייתית מספיקה והחשדות נותרו בעינם, החקירה הופכת מסמויה לגלויה. המשמעות היא שמודיעים לנחקר על עצם היותו חשוד ונחקר, לרוב באמצעות הגעה של חוקרים אליו וללא התרעה מוקדמת. בשלב זה החשוד יזומן לחקירה ואולי אפילו יושם במעצר.

  חשוב להבין מראש כי במהלך חקירות כלכליות בעבירות מס הכנסה "הכל פתוח" מבחינת גורמי החקירה (תחת צווים כמובן). החוקרים רשאים למשל להחרים מסמכים ומחשבים מהעסק, לבחון חשבונות בנק, האזנות לשיחות, מעקב אחר פעילות אינטרנטית וכן הלאה.

  מרגע שחקירה הפכה לגלויה, קריטי ליצור קשר עם עורך דין מיסים ולקבל ייצוג הולם ומדויק כבר מהשלבים המוקדמים ביותר.

   

  חקירות כלכליות שאינן לגבי עבירות מס

  עד כאן דיברנו בעיקר על חקירות כלכליות בהקשר לעבירות מס, אך כפי שכבר הוזכר קודם, יש עוד מגוון עבירות בעלות הקשר כלכלי שלגביהן יכולה להתקיים כנגדכם או כנגד אדם אחר חקירה כלכלית. כך, חקירות בעלות אופי כלכלי שכאלו מתנהלות לעיתים על ידי המשטרה, לעיתים על ידי או בשיתוף עם רשויות ממשלתיות רלוונטיות (רשות ניירות ערך למשל) ולעיתים אף על ידי חוקרים פרטיים במסגרת חקירות פרטיות שאופיין הוא לגמרי או גם כלכלי.

  מתוך הסבר כללי זה, אנו למדים שהמונח חקירות כלכליות הוא רחב הרבה יותר מ"רק" עבירות וכשלים הנוגעים לעיתונות הכלכלית, לבורסה או אפילו לרשות המיסים הישראלית, אלא למכלול היבטי חיים וחברה. הנה כמה דוגמאות לחקירה כלכלית:

  • חקירה כלכלית פרטית במסגרת תיק גירושין, כאשר למשל צד אחד מנסה לגלות לגבי נכסים, הכנסות ומצב כלכלי של צד אחר.
  • חקירה פרטית לפני הכנה וחתימה על הסכם ממון בין בני זוג או להבדיל לפני הקמת שותפות עסקית כלשהי.
  • חקירה לחשיפה של מידע סמוי או חסוי לגבי עסק או תאגיד, לפני ביצוע עסקת מיזוג או פיצול למשל.
  • עבירות ניירות ערך – סחר במידע פנים, הרצת מניות, עבירות חיתום וכן הלאה.
  • חקירה כלכלית לגבי נכסים והכנסות של אדם במסגרת הליכי החזרי והסדרי חובות.
  • אירועי מעילה בעסקים, גופים פיננסיים, רשויות ממשלתיות וגופים שונים.
  • חקירה כלכלית לפני מתן הלוואה או קו אשראי לאדם או עסק.
  • חקירות בנוגע לעבירות שוחד.
  • תיקי חקירה לגבי מקרי הונאה ו/או מרמה בעלי אופי כלכלי.

  וישנן עוד מגוון רחב של דוגמאות לחקירות בעלות אופי כלכלי, חלקן כאמור פרטיות או מנהלתיות וחלקן בהחלט יכול להיות "רשמי" מבחינת הגוף החוקר המשתייך לגוף ממשלתי רשמי כלשהו.

   

  מה עושים? יוצרים קשר עם עו"ד מיסים מנוסה בתחום חקירות כלכליות

  אי אפשר להפריז בחשיבות של ייצוג משפטי איכותי ומקצועי בתיקי עבירות מס וחקירות כלכליות, שהן עבירות מורכבות ובעלות פוטנציאל ענישה משמעותי. לכן מיד כאשר אתם מבינים שמתנהלת נגדכם חקירה כלכלית בנוגע לעבירות מס, עליכם ליצור קשר עם עורך דין מומחה למיסוי ועבירות מס.

  במצב אופטימאלי, עו"ד המתמחה בחקירות כלכליות בעבירות מס הכנסה יהיה נוכח מיד עם החיפוש הראשון בבית העסק ובהמשך כמובן שלאורך כל שלבי החקירה וההליכים המשפטיים.

  כאן לא מדובר על מקרה של ביקורת מס הכנסה אלא על חקירה פלילית המתנהלת נגדכם, לכן אופן ההתנהלות שונה ומומלץ מאוד לשמור על זכות השתיקה עד להגעת עורך הדין שלכם וגיבוש אסטרטגיה מושכלת ונכונה לנסיבות. זאת תוך הקפדה לשמור על רוגע, על שיתוף פעולה מינימלי אך קורקטי עם החוקרים ולא למסור מידע שלא נשאלתם לגביו ישירות, בטח לא בטרם הגעת עו"ד מיסים אליכם.

  משרד עורך הדין בועז ראובן מציע שירותי בוטיק בתחומי מיסים ומשפט פלילי, תוך התמחות בחקירות כלכליות. ייצוג משפטי איכותי ומדויק יכול בהחלט לשפר את תוצאות החקירה והעונש הפוטנציאלי. הצוות המיומן והמסור שלנו ילווה אתכם לאורך כל הדרך, מהחקירה עצמה ועד לסופם (המוצלח בשאיפה) של ההליכים המשפטיים.

  צרו קשר עכשיו – 09-9603799

   דילוג לתוכן