צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  חקירות כלכליות – עבירות הקשורות למס הכנסה ומע"מ

  עבירות מיסים בישראל נכנסות תחת תחום המשפט הפלילי, על כל המשתמע מכך מבחינת העונשים הפוטנציאליים  והמשמעויות. לפני שמוגשים כתבי אישום בגין עבירות מס הכנסה או מע"מ, נערכות ע"י רשות המיסים והמשטרה חקירות כלכליות. אם מתקיימת נגדכם חקירה שכזו, אתם חייבים ייצוג משפטי מקצועי בידי עורך דין מומחה לתחום זה. במאמר הבא נסביר על חקירות אלו ועל דרכי ההתמודדות איתן מבחינת הנחקרים.

  חקירות כלכליות בעבירות מס הכנסה ומס ערך מוסף נחשבות חקירות פליליות לכל דבר ועניין, וכך גם עליכם להתייחס אליהן בתור נחקרים, מבחינת ייצוג משפטי ומבחינת כל ההיבטים הרלוונטיים. נציין גם שלא כל חקירה בעלת מאפיינים כלכליים נוגעת דווקא לעבירות כמו העלמת מס, חשבוניות פיקטיביות וכיוצא באלו ויש תיקים כלכליים גם ללא כל קשר למיסוי. בהמשך נסביר אודות נקודה זו.

   

  חקירה כלכלית גלויה

   

  מקרים המובילים לפתיחת חקירה כלכלית

  רשות המיסים תפתח בחקירה כאשר עולה חשד כי עסק או נישום ביצעו עבירות מס. המקרים העשויים להוביל לכך שחשד כזה יתעורר ולפתיחת חקירה, כוללים, למשל:

   

  • הלשנה של גורם כלשהו לרשות המיסים על התנהלות לא תקינה של העסק/הנישום – עובד ממורמר, בן/בת זוג בהליכי גירושים, לקוח, שותף עסקי וכיוצא באלו.
  • חשד שעולה אצל רשות המיסים בעקבות נתוני העסק ודו"חות שהגיש.
  • חוסר תאימות במסמכים ודיווחים של העסק לרשויות המס.
  • ראיות שהתגלו בעת ביקורת מס שגרתית.

  מה בין חקירה כלכלית לעבירה כלכלית?

  יש להתייחס לשני מונחים שהם בהחלט דומים אך גם לגמרי לא זהים: חקירה כלכלית ועבירה כלכלית. בעוד שהעניין שלנו כאן הוא חקירות מס הקשורות לעברה על החוק בהקשר של מיסוי, עבירות כלכליות במהותן הן "אירוע" משפטי ואכיפתי שונה.

  עבירה כלכלית כוללת תחתיה מגוון רחב יותר של עבירות וכשלים, המבוצעים בזדון או בתום לב בהקשר להתנהלות פיננסית, עסקית או כלכלית. כך למשל זוהי הקטגוריה שאליה שייכות עבירות צווארון לבן, מעילות כספיות, עבירות ניירות ערך, תיקי הונאה ומרמה כלכליים וכיוצא באלו. מכאן, שגם חקירה כלכלית על עבירות מס יכולה לכלול מרכיב מסוים של עבירות בעלות אופי כלכלי כמובן, אך שני המונחים אינם זהים ולא תמיד מגיעים זה לצד זה.

   

  סוגי עבירות מס הכנסה

  העבירות יכולות להיות טכניות ויחסית קלות מבחינת אפשרויות הענישה והן יכולות להיות מוגדרות עבירות מהותיות שמאחוריהן כוונה להתחמק ממס או לבצע עבירה פלילית-כלכלית אחרת. אלו שני הסוגים המרכזיים של עבירות על חוקי ותקנות מס הכנסה (כנ"ל יש חלוקה לגבי עבירות מע"מ כפי שיוסבר בהמשך).

  עבירות מס הכנסה מהותיות

  נחשבות חמורות יותר ולרוב הן כוללות כוונת זדון של התחמקות ממס ועשויות בהחלט לגרור עונשי מאסר כבדים של עד 5 שנים ואף עד 7 שנים במקרים החמורים ביותר, לצד הטלת קנסות מהותיים ורישום פלילי כמובן.

  כך למשל, כמעט כל מקרה שבו החקירה סובבת סביב מקרה של העלמת מס, אז הגדרת סוג העבירה תהיה מהותית, על כל המשמעויות הפוטנציאליות הנלוות לכך מבחינת מעצר, אישום פלילי וענישה פלילית.

  עבירות מס הכנסה טכניות

  נחשבות לעבירות המס הקלות יותר, אשר לרוב מבוצעות ללא כוונת זדון להתחמק ממס, אלא בגלל כשלים טכניים שונים לגבי ההתנהלות החשבונאית והדיווח לרשות המיסים. רף הענישה המירבי לעבירת מס טכנית הוא עד שנת מאסר בפועל, אך במקרים רבים, ובהחלט עם ייצוג משפטי מושכל ומתאים, ניתן לסגור את החקירה והסיפור עם הסדרת מחדל המס ואולי תשלום קנס מנהלי, אך ללא אישום פלילי.

  חקירה כלכלית בעבירות מס הכנסה מיועדת, בין היתר, להבין את סוג וחומרת העבירות שהנחקר ביצע, כולל מבחינת סיווג לסוג עבירת המס – טכנית או מהותית. מבחינת תפקידו של עורך דין מומחה לנושא, מרכיב חשוב ומרכזי הוא לנסות לייצר תשתית כך שהעבירות יוגדרו ברף של עבירות טכניות ולא מהותיות או אף שהחקירה תסתיים עם הסברים מספקים, הסדרת בעיות (אולי תשלום כופר מס) וללא המשך להגשת כתב אישום.

  חקירות סמויות וגלויות – איך התהליך עובד?

  חקירה כלכלית סמויה

  חקירות כלכליות לרוב מתחילות את דרכן בתור חקירות סמויות – כמו במקרים רבים של חקירות פליליות. החקירה מתנהלת באופן סמוי מהנחקר עצמו כדי למנוע מצב של השמדת ראיות ופגיעה בהליכי החקירה. החקירה הסמויה כוללת, בין היתר, איסוף מסמכים שונים, ניסיון לאתר ראיות מפלילות, ביצוע מעקבים, ראיונות עם גורמים רלוונטיים, האזנות סתר ועוד מגוון אפשרויות.

  חקירה כלכלית גלויה

  מרגע שגורמי החקירה ברשות המיסים ו/או במשטרה אספו תשתית ראייתית מספיקה והחשדות נותרו בעינם, החקירה הופכת מסמויה לגלויה. המשמעות היא שמודיעים לנחקר על עצם היותו חשוד ונחקר, לרוב באמצעות הגעה של חוקרים אליו וללא התרעה מוקדמת. בשלב זה החשוד יזומן לחקירה ואולי אפילו יושם במעצר.

  חשוב להבין מראש כי במהלך חקירות בעבירות מס, "הכל פתוח" מבחינת גורמי החקירה (תחת צווים כמובן). החוקרים רשאים למשל להחרים מסמכים ומחשבים מהעסק, לבחון חשבונות בנק, לבצע האזנות לשיחות והודעות טקסט, ליישם מעקב אחר פעילות אינטרנטית וכן הלאה.

  מרגע שחקירה הפכה לגלויה, קריטי ליצור קשר עם עורך דין מיסים ולקבל ייצוג הולם ומדויק כבר מהשלבים המוקדמים ביותר, כמו גם לנסות לשמור על קור רוח, לשתף פעולה באופן מינימלי אך אפקטיבי ולפעול לפי עצת עו"ד מיסים פלילי.

   

  חקירה כלכלית סמויה

  קרדיט : OlekStock

   

  חקירות לגבי עבירות מע"מ

  במקרים רבים, עבירות מע"מ הן תוצאה של טעויות טכניות או חשבונאיות ואין מאחוריהן כוונת זדון או יד מכוונת, ואכן במקרים אלו העניין נסגר לרוב בתיקון הטעות או בקנס מינורי יחסית. אך ישנם מקרים בהם רשויות המס מעמיקות לחקור וחושדות כי מדובר בעבירות יותר חמורות ומתוך כוונת התחמקות ממס, מקרים אלו בהחלט עשויים לקבל סטטוס של חקירות כלכליות בעבירות מע"מ – ועל כך נסביר כאן.

  מס ערך מוסף

  המע"מ – מס ערך מוסף – הינו מס עקיף שהמדינה מחילה על מרבית המוצרים והעסקאות בישראל. צרכנים פרטיים משלמים את המע"מ כחלק אינטגראלי מהמחיר הכולל של המוצר או השירות. לעומת זאת, עסקים מזדכים על המע"מ ששילמו, באמצעות חישוב הכולל את המע"מ שהעסק שילם לעומת המע"מ שגבה מלקוחות. זהו אחד המיסים המשמעותיים ביותר להכנסות המדינה.

  סוגי עבירות מע"מ

  חוק מס ערך מוסף מגדיר שני סוגים של עבירות מע"מ, ולהבדלה בין סוגים אלו יש משמעות הן מבחינת מהלכי החקירה וההתנהלות האכיפתית והמשפטית סביב הנושא והן מבחינת פוטנציאל ענישה ומשמעויות היקפיות.

  • עבירות מע"מ טכניות:

  עבירות הנחשבות קלות יותר ואשר נובעות לרוב מטעות טכנית של אחד הצדדים המעורבים. עבירות מע"מ טכניות כוללות מקרים בהם עסק פעל שלא עפ"י הוראות חוק מע"מ. דוגמאות נפוצות לעבירות טכניות שכאלו הן למשל איחור בהגשת דו"ח מע"מ תקופתי, איחור בתשלום מע"מ, טעויות חישוב מע"מ, עסק שלא מנהל ספרים כהלכה, היעדר רישום מסודר של תקבולים, תקלות בהנפקת חשבוניות מס, אי הוספת המע"מ לחשבוניות וכן הלאה.

  כאמור, לרוב עבירות טכניות כאלו מתוקנות ע"י העסק ונסגרות בקנס מנהלתי וללא המשך הליכים פליליים וחקירתיים. אך חשוב להבין כי בכל זאת מדובר, פוטנציאלית, על עבירות פליליות שהעונש המוגדר עליהן יכול להיות עד שנת מאסר בפועל – בהתאם לנסיבות ולהיסטוריה של הנישום.

  • עבירות מע"מ מהותיות:

  כאן כבר מדובר על עבירות מע"מ חמורות יותר, אשר מאחוריהן עומדת כוונה של הנחקר להתחמק מתשלום מס או לבצע הונאת מס מסוימת לטובתו שלו או לטובת נישום אחר. חקירות כלכליות בהקשר של עבירות מע"מ אשר יהפכו למשמעותיות ומעמיקות לרוב יעסקו בסוג זה של עבירות. עבירות מע"מ מהותיות כוללות למשל הפקת חשבוניות פיקטיביות, השמדת מסמכים רלוונטיים, דיווח על סכום מע"מ בלי מסמך שיאמת זאת, ניהול כוזב של ספרי חשבונות, זיוף מסמכים ושאר צעדים שמהותם אי תשלום מס אמת.

  על עבירות מע"מ מהותיות החוק מגדיר עונש מקסימאלי של עד 5 שנות מאסר ואפילו עד 7 שנים כאשר הנסיבות חמורות במיוחד.

  מתי פותחים בחקירה כלכלית בגין עבירת מע"מ?

  רשות המיסים פותחת בחקירה כלכלית בגין עבירת מע"מ כאשר עולה חשד לעבירות מקטגוריה זו. חשוב להדגיש שחקירה יכולה להיפתח בעקבות חשד לכל אחד משני סוגי העבירות שצוינו לעיל, אך בעבירות מהותיות, שאכן בוצעו, לרוב החקירה תתקדם ואף תגיע לכדי כתב אישום וכל המשתמע ממהלך מורכב שכזה – התפתחות המחייבת ליווי משפטי מתאים כמובן.

  לעיתים החקירה הכלכלית תתחיל בעקבות חשד ישיר לעבירות מע"מ ולעיתים בעקבות היבטי מיסוי אחרים ותגלוש גם לתחום המע"מ אם יתגלו ראיות רלוונטיות או יעלו חשדות מסוימים.

  ברוב המקרים של חקירות על ביצוע עבירות מע"מ, החקירה בראשיתה תהיה סמויה ורק בשלבים מאוחרים יותר תהפוך לגלויה.

   

  זומנתם לחקירה או אפילו נעצרתם – מה עכשיו?

  כמובן שרשות המיסים לא מגישה כתב אישום לפני שהחקירה הופכת גלויה ולפני שהנחקר בעצמו נחקר ונתן את גרסתו ונאספו עוד חומרי חקירה. אם הוזמנתם לחקירה או אפילו נלקחתם למעצר, עומדת לכם זכות מלאה לייעוץ וליווי משפטי וקריטי לממש זכות זו בהקדם האפשרי. חשוב ביותר ליצור קשר מיידי עם עורך דין מיסים מומחה וכמו כן לדווח על החקירה לרואה החשבון המלווה את העסק. עד שיש לצידכם עורך דין עבירות מס, אתם לא אומרים כלום ושומרים על זכות השתיקה.

  חשיבות הליווי של עו"ד מיסים בתיקי עבירות מע"מ

  חקירות כלכליות בעבירות מע"מ יכולות להסתיים בעונשי מאסר בפועל, כך שבהחלט מדובר על מקרים מורכבים שאין להקל בהם ראש. רשויות המס לרוב ישאפו לדרגת האשמה הגבוהה ביותר שהן יכולות להשיג, בעוד שהנחקר ישאף כמובן לדרגת האשמה הנמוכה ביותר או אף לסגירת התיק בתשלום כופר קנס וללא הליכים פליליים.

  תפקידו של עורך דין עבירות מע"מ הוא כאמור לייצר את הפוזיציה הטובה ביותר של הנחקר מול כל הגופים המעורבים, למצוא נסיבות מקלות, לאתר מסמכים שישפרו את מצב הנחקר ולפעול לכיוון אישום בדרגת החומרה הנמוכה ביותר ואפילו לסיום החקירה בזיכוי או בקנס בלבד וללא עונש מאסר.

   

  עו"ד מומחה לחקרה כלכלית

  קרדיט: Igor Borisenko

   

  חקירות כלכליות שאינן לגבי עבירות מס או מע"מ

  כפי שכבר הוזכר קודם, יש עוד מגוון עבירות בעלות הקשר כלכלי שלגביהן יכולה להתקיים כנגדכם או כנגד אדם אחר חקירה כלכלית. כך, חקירות בעלות אופי כלכלי שכאלו מתנהלות לעיתים על ידי המשטרה, לעיתים על ידי או בשיתוף עם רשויות ממשלתיות רלוונטיות (רשות ניירות ערך למשל) ולעיתים אף על ידי חוקרים פרטיים במסגרת חקירות פרטיות שאופיין הוא לגמרי או גם כלכלי.

  מתוך הסבר כללי זה, אנו למדים שהמונח חקירות כלכליות הוא רחב הרבה יותר מ"רק" עבירות וכשלים הנוגעים לעיתונות הכלכלית, לבורסה או אפילו לרשות המיסים הישראלית, אלא למכלול היבטי חיים וחברה. הנה כמה דוגמאות לחקירה כלכלית:

   

  • חקירה כלכלית פרטית במסגרת תיק גירושין, כאשר למשל צד אחד מנסה לגלות לגבי נכסים, הכנסות ומצב כלכלי של צד אחר.
  • חקירה פרטית לפני הכנה וחתימה על הסכם ממון בין בני זוג או להבדיל לפני הקמת שותפות עסקית כלשהי.
  • חקירה לחשיפה של מידע סמוי או חסוי לגבי עסק או תאגיד, לפני ביצוע עסקת מיזוג או פיצול למשל.
  • עבירות ניירות ערך – סחר במידע פנים, הרצת מניות, עבירות חיתום וכן הלאה.
  • חקירה כלכלית לגבי נכסים והכנסות של אדם במסגרת הליכי החזרי והסדרי חובות.
  • אירועי מעילה בעסקים, גופים פיננסיים, רשויות ממשלתיות וגופים שונים.
  • חקירה כלכלית לפני מתן הלוואה או קו אשראי לאדם או עסק.
  • חקירות בנוגע לעבירות שוחד.
  • תיקי חקירה לגבי מקרי הונאה ו/או מרמה בעלי אופי כלכלי.

  וישנן עוד מגוון רחב של דוגמאות לחקירות בעלות אופי כלכלי, חלקן כאמור פרטיות או מנהלתיות וחלקן בהחלט יכול להיות "רשמי" מבחינת הגוף החוקר המשתייך לגוף ממשלתי רשמי כלשהו.

  שיתוף פעולה של עורכי דין עם משרדי חקירות

  בהמשך גם לנושא המורחב של חקירות בעלות הקשר כלכלי כפי שהוסבר בפסקה למעלה וגם בהקשר לחקירות הנוגעות ישירות לעבירות מס, לא אחת יש שיתופי פעולה חקירתיים ומקצועיים בין משרד עורכי דין לבין משרד חקירות. שיתופי פעולה אלו יכולים להיות יוזמה של משרד עו"ד המטפל בתיק כלשהו עבור לקוח או לחלופין היוזמה יכולה להגיע מצד משרד החקירות הזקוק לייעוץ משפטי לגבי היבטים שונים של חקירה בעלת מאפיינים כלכליים.

  שת"פים כאלו נוגעים למשל לאיתור ראיות ונסיבות מקלות בתיקי עבירות מס כפי שדובר עליהן כאן בהרחבה, ייעוץ משפטי שמשרד חקירות מבקש במסגרת תיק כלכלי לגבי הליך גירושין או סכסוך עסקי וכיוצא באלו. כמו בכל תחום חקירה אחר וקל וחומר כאשר מדובר על נושאים כלכליים העשויים להיות מורכבים וסבוכים, יש הרבה מהמשותף והקשור בין מהלכים חקירתיים לבין ההיבטים המשפטיים הפרטניים והפוטנציאליים של דברים העולים בחקירה, מכאן ההיגיון שבשיתופי פעולה נפוצים ומקצועיים אלו.

   

  מה עושים? יוצרים קשר עם עו"ד מיסים מנוסה בתחום חקירות כלכליות

  אי אפשר להפריז בחשיבות של ייצוג משפטי איכותי ומקצועי בתיקים מסוג אלו, שהן עבירות מורכבות ובעלות פוטנציאל ענישה משמעותי. לכן מיד כאשר אתם מבינים שמתנהלת נגדכם חקירה כלכלית בנוגע לעבירות מס, עליכם ליצור קשר עם עורך דין מומחה למיסוי.

  במצב אופטימאלי, עו"ד המתמחה בחקירה כלכלית יהיה נוכח מיד עם החיפוש הראשון בבית העסק ובהמשך כמובן שלאורך כל שלבי החקירה וההליכים המשפטיים.

  כאן לא מדובר על מקרה של ביקורת מס הכנסה אלא על חקירה פלילית המתנהלת נגדכם, לכן אופן ההתנהלות שונה ומומלץ מאוד לשמור על זכות השתיקה עד להגעת עורך הדין שלכם וגיבוש אסטרטגיה מושכלת ונכונה לנסיבות. זאת תוך הקפדה לשמור על רוגע, על שיתוף פעולה מינימלי אך קורקטי עם החוקרים ולא למסור מידע שלא נשאלתם לגביו ישירות, בטח לא בטרם הגעת עו"ד מיסים אליכם.

   

  משרד עורך הדין בועז ראובן מציע שירותי בוטיק בתחומי מיסים ומשפט פלילי, תוך התמחות בחקירה כלכלית. ייצוג משפטי איכותי ומדויק יכול בהחלט לשפר את תוצאות החקירה והעונש הפוטנציאלי. הצוות המיומן והמסור שלנו ילווה אתכם לאורך כל הדרך, מהחקירה עצמה ועד לסופם (המוצלח בשאיפה) של ההליכים המשפטיים.

  צרו קשר עכשיו –  09-9603799 

   

   

   

   דילוג לתוכן