צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  חקירות כלכליות בעבירות מס הכנסה

  עבירות מיסים בישראל נכנסות תחת התחום של המשפט הפלילי, על כל המשתמע מכך מבחינת העונשים הפוטנציאליים. לפני שמוגשים כתבי אישום בגין עבירות מס הכנסה, נערכות ע"י רשות המיסים וגורמי חקירה נוספים חקירות כלכליות בעבירות מס הכנסה. אם מתקיימת נגדכם חקירה כלכלית, אתם חייבים ייצוג משפטי מקצועי בידי עורך דין מומחה לעבירות מס. במאמר הבא נסביר על חקירות אלו ועל דרכי ההתמודדות איתן מבחינת הנחקרים.

  חקירות כלכליות בעבירות מס הכנסה נחשבות חקירות פליליות לכל דבר ועניין, וכך גם עליכם להתייחס אליהן מבחינת נחקרים, מבחינת ייצוג משפטי ומבחינת כל ההיבטים הרלוונטיים.

  מקרים המובילים לפתיחת חקירה כלכלית 

  רשות המיסים תפתח בחקירה כלכלית כאשר עולה חשד כי עסק או נישום ביצעו עבירת מס הכנסה או עבירת מיסוי אחרת. המקרים שעשויים להוביל לחשד כזה להתעורר ולחקירה להיפתח כוללים למשל:

  • הלשנה של גורם כלשהו לרשות המיסים על התנהלות לא תקינה של העסק/הנישום – עובד ממורמר, בן/בת זוג בהליכי גירושים, לקוח, שותף עסקי וכיוצא באלו.
  • חשד שעולה אצל רשות המיסים בעקבות נתוני העסק ודו"חות שהגיש.
  • חוסר תאימות במסמכים ודיווחים של העסק לרשויות המס.
  • ראיות שהתגלו בעת ביקורת מס שגרתית.

  סוגי חקירות עבירות מס הכנסה

  בעבירות מס הכנסה, העבירות יכולות להיות טכניות ויחסית קלות מבחינת אפשרויות הענישה והן יכולות להיות מוגדרות עבירות מהותיות שמאחוריהן כוונה להתחמק ממס או לבצע עבירה כלכלית אחרת. עבירות מהותיות עשויות לגרור עונשי מאסר כבדים של עד 7 שנים במקרים החמורים ביותר. חקירה כלכלית בעבירות מס הכנסה מיועדת, בין היתר, להבין את סוג וחומרת העבירות שהנחקר ביצע. מבחינת תפקידו של עורך דין מומחה לעבירות מס, מרכיב מהותי הוא לנסות לייצר תשתית כך שהעבירות יוגדרו ברף של עבירות טכניות ולא מהותיות.

  חקירה כלכלית הסמויה

  חקירות כלכליות בעבירות מס הכנסה מתחילות את דרכן בתור חקירות סמויות – כמו במקרים רבים של חקירות פליליות. החקירה מתנהלת באופן סמוי מהנחקר עצמו כדי למנוע מצב של השמדת ראיות ופגיעה בהליכי החקירה. החקירה הסמויה כוללת איסוף מסמכים שונים, ניסיון לאתר ראיות מפלילות, ביצוע מעקבים, ראיונות עם גורמים רלוונטיים, האזנות סתר ועוד מגוון אפשרויות.

  חקירה כלכלית הגלויה

  מרגע שגורמי החקירה ברשות המיסים אספו תשתית ראייתית מספיקה והחשדות נותרו בעינם, החקירה הופכת מסמויה לגלויה. המשמעות היא שמודיעים לנחקר על עצם היותו חשוד ונחקר, לרוב באמצעות הגעה של חוקרים אליו וללא התרעה מוקדמת. בשלב זה החשוד יזומן לחקירה ואולי אפילו יושם במעצר.

  חשוב להבין מראש כי במהלך חקירות כלכליות בעבירות מס הכנסה "הכל פתוח" מבחינת גורמי החקירה (תחת צווים כמובן). החוקרים רשאים למשל להחרים מסמכים ומחשבים מהעסק, לבחון חשבונות בנק, האזנות לשיחות, מעקב אחר פעילות אינטרנטית וכן הלאה.

  מה עושים? יוצרים קשר עם עו"ד מיסים מנוסה בתחום חקירות כלכליות

  אי אפשר להפריז בחשיבות של ייצוג משפטי איכותי ומקצועי בעת עבירות מס, שהן עבירות מורכבות ובעלות פוטנציאל ענישה משמעותי. לכן מיד כאשר אתם מבינים שמתנהלת נגדכם חקירת מס, עליכם ליצור קשר עם עורך דין מומחה למיסוי ועבירות מס. במצב אופטימאלי, עו"ד המתמחה בחקירות כלכליות בעבירות מס הכנסה יהיה נוכח מיד עם החיפוש הראשון בבית העסק ובהמשך כמובן שלאורך כל שלבי החקירה וההליכים המשפטיים.

  כאן לא מדובר על מקרה של ביקורת מס הכנסה אלא על חקירה פלילית המתנהלת נגדכם, לכן אופן ההתנהלות שונה ומומלץ מאוד לשמור על זכות השתיקה עד להגעת עורך הדין שלכם וגיבוש אסטרטגיה מושכלת ונכונה לנסיבות.

  משרד עורך הדין בועז ראובן מציע שירותי בוטיק בתחומי מיסוי ועבירות מס, תוך התמחות בחקירות כלכליות. ייצוג משפטי איכותי ומדויק יכול בהחלט לשפר את תוצאות החקירה והעונש. הצוות המיומן והמסור שלנו ילווה אתכם לאורך כל הדרך, מהחקירה עצמה ועד לסופם (המוצלח בשאיפה) של ההליכים המשפטיים. צרו קשר עכשיו – 09-9603799

   דילוג לתוכן