צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  ייעוץ מס

  מיסוי הוא מאותם תחומים שאלא אם אתם מומחים לדבר, אז הוא נראה מאוד מאיים, סבוך ומבלבל. היינו שמחים להגיד שזה ממש לא כך, אבל בפועל, עולם המיסוי אכן יכול להיות מורכב ומסובך לניווט. לכן במקרים רבים ומגוונים מאוד, עולה לאנשים, עוסקים ותאגידים הצורך לקבל שירות מקצועי ומותאם אישית של ייעוץ מס. במאמר זה נסביר על כך לעומק, נבין מה נכלל במסגרת היעוץ ומה לא וכיצד ייעוץ שכזה דרך עו"ד מיסים יכול לסייע לכם.

   

  מה זה ייעוץ מס?

  שכירים, עצמאים, תאגידים – כולם נדרשים לשלם מיסים, לפי מערך מורכב, רשמי ומפורט של חוקים, תקנות וחישובים. כך שהלכה למעשה כל משלם מיסים, משכיר ועד תאגידי ענק, זקוקים מעת לעת לשירותי ייעוץ מס, בצורה כזו או אחרת ובהיקפים שונים. אבל מה המשמעות של ייעוץ מס?

  ייעוץ מס כולל כל ייעוץ מקצועי, מושכל ומותאם אישית הנוגע לענייני מיסוי והתנהלות מול גורמי המס בישראל (או בחו"ל במקרה של יועץ מס בינלאומי, נושא שכבר ניגע בו). השירות מתחיל בייעוץ לגבי מילוי והגשה של דו"חות תקופתיים פשוטים למע"מ ומס הכנסה, עובר בהסברים וייעוץ על מהות וכמות המס שגורם כלשהו מחויב בהם וממשיך עד לייעוצי ותכנוני מס מורכבים וסבוכים, למשל כדי לייעל ולעיתים לצמצם את חבות המס של נישום, במסגרת הוראות החוק ורשות המיסים כמובן.

  המון נושאים והיבטים נכנסים תחת הקטגוריה הזאת וזהו כאמור שירות רלוונטי מאוד לכלל סוגי משלמי המיסים, מהעצמאי או השכיר, דרך עסקים קנים ובינוניים ובהחלט עבור עסקים גדולים כמו חברות ותאגידים.

  מי רשאי לתת שירות כיועץ מס?

  מן הסתם עצה שמישהו נותן לכם לגבי נושא מס כזה או אחר, איננה ייעוץ מס מקצועי ואמיתי. כאן נכנסים לתמונה אנשי מקצוע העוסקים, בלעדית או במסגרת יתר תחומי ההתמחות שלהם, במתן שירותי ייעוץ לגבי מיסים ומיסוי.

  בראש ובראשונה מדובר על יועצי מס – גורמי מקצוע מוסמכים שכל מהות עיסוקם היא מתן שירותי ייעוץ וסיוע פרקטי בהתנהלות מול רשות המיסים, בתור גורם מייצג. בנוסף ליועץ מס, גם רואה חשבון מוסמך יכול כמובן לספק מגוון שירותי ייעוץ וייצוג בהקשר למיסוי וגם עורך דין מיסים בהחלט מעניק שירותי ייעוץ, לא אחת לצד ייצוג הלקוח מול רשות המיסים או במסגרת תכנוני מס מורכבים.

   

  עורך דין יועץ מס בישראל

  יתרונות של שירותי ייעוץ מס

  • מוודא התנהלות נכונה מול רשויות המס עבור עצמאים, עסקים קטנים ושכירים שהם גם עצמאים.
  • מאפשר הגשת דו"חות תקופתיים ותשלומי מס שונים, כחוק ובאופן תקין וע"י איש מקצוע.
  • מאפשר, במקרים רלוונטיים של זכאות, החזרי מס לשכירים או החזרי מס לעצמאים, דרך בדיקה והגשה מקצועיות של יועץ המס.
  • ביצוע תכנוני מס חכמים ומותאמים אישית – אצל יועץ מס רק עבור שכירים ועסקים קטנים.
  • אפשרות לקבל שירות יועץ מס בפרישה – מקסום זכויות וצמצום חבות המס של כספי פנסיה ושאר הכנסות של אדם אחרי שפרש ויצא לגמלאות. שירות שיכול לחסוך לפורשים הרבה מאוד כסף בחבות מס.

   

  רגולציה והסמכת יועצי מס בישראל

  בדומה לרו"ח ועורכי דין, החוק הישראלי מסדיר את תחום הפעילות של יועצי מס, כמקצוע, זאת כדי שלא כל אחד יוכל לספק שירותי ייעוצי מיסוי אלא רק מי שהשלים את ההכשרה הרלוונטית ואשר עומד בתנאי הסף. יועצי המס בישראל פועלים מתוקף פקודת מס ההכנסה. יועץ מיסוי מוסמך ומורשה הוא אדם אשר השלים הכשרה בתור יועץ מס והוא רשום בפנקס יועצי המס.

  כאמור, לצד יועצים אלו אשר מוגדרים מקצועית ופר אקסלנס יועצי מס, כאשר תפקידם הוא רק בייעוץ לגבי מיסוי והם רשאים לייצג רק סוגי לקוחות מסוימים מול רשויות המס, גם רואי חשבון ועורכי דין למיסוי רשאים להעניק ייעוץ מס וגם הם כמובן מקצועות המפוקחים ומוסמכים בצורה רצינית וברורה.

  דרישות מקצועיות מיועצי מס מורשים

  יועץ המס יכול ורשאי לספק מגוון שירותי ייעוץ בנוגע למיסוי של נישומים מסוימים בישראל, לעזור במילוי טפסים ואיסוף מסמכים שונים וכמו כן יועץ המס יכול לייצג נישומים מול רשות המיסים בנושאים רבים. כדי לספק שירותים אלו, על היועץ גם להיות בעל הכשרה מתאימה כאמור ובעיקר ליישם ידע נרחב, דינמי ואיכותי בכל נושאי המיסוי וההתנהלות התקינה מול רשות המיסים – זה כולל שיעורי מיסוי לפי סוג הנישום, שומות, סוגי מיסוי ודיווחים, דרישות ניהול ספרים, ניכוי מס במקור, החזרי מס, טפסים ודו"חות לרשות המיסים וכן הלאה.

  מגבלות ביכולות ובהרשאות הייצוג של יועצי מס

  חשוב להבהיר כי מבחינת תחומי האחריות של יועצי מס מוסמכים, הם רשאים לייעץ ולייצג רק נישומים שהם עצמאיים ועסקים קטנים או בינוניים שאינם מאוגדים כחברות ותאגידים. מבחינת שירותי ייעוץ מס לשכירים, יועץ מס רשאי לבצע בדיקות זכאות להחזרי מס לשכירים ולעצמאים.

  תפקיד יועץ המס אינו זהה או חופף לזה של רואה חשבון או של עורך דין מיסים. היועץ עוסק בהיבטים יותר בסיסיים ו"שוטפים" של מיסוי וגם רק עבור נישומים קטנים יחסית. בעוד שרו"ח ועו"ד מביאים עימם השכלה אקדמית רחבה ומקיפה הרבה יותר ושלל יכולות מקצועיות לטפל ולסייע ביותר תחומי אחריות ויותר מקרים ומורכבויות.

  באמצעות יועץ מס העלות הכוללת של הייעוץ תהיה לרוב נמוכה יותר ולכן עצמאיים ועסקים קטנים רבים בוחרים לנהל את נושאי המיסוי שלהם באמצעות יועצים אלו.

   

  האם רואה חשבון יכול להיות יועץ מס?

  כפי שהזכרנו בקצרה קודם, בהחלט, רו"ח יכול לספק שירותי ייעוץ מס, כאשר אנשי מקצוע אלו יכולים לספק זאת לכל סוגי הנישומים – מעצמאים ושכירים קטנים ועד תאגידים רב-לאומיים. רואה החשבון מספק עוד מגוון שירותי חשבונאות וממש לא רק ייעוצי מיסוי, כאשר בנוסף הוא רשאי להכין ולחתום על כל הטפסים והדו"חות המוגשים לכל רשויות המס, כולל עבור חברות בע"מ, חברות ציבוריות והתאגדויות שונות.

  לרו"ח אחריות מקצועית ופיננסית רחבה וגדלה הרבה יותר לעומת יועץ המס. לעסקים קטנים, שירותי ייעוץ והחזר מס לעצמאיים ולשכירים המבקשים למשל לקבל שירות של החזר מס לשכירים, יועץ המס בהחלט יכול לספק שירות ראוי ומדויק. למקרים מורכבים וגדולים יותר, לחברות וכאשר יש צורך בעוד שירותי חשבונאות והכנת דו"חות, רואה החשבון יותר יתאים.

   

  האם עורך דין יכול להיות יועץ מס?

  ראשית, עורך דין יכול לקבל הסמכה בתור יועץ מס. אך לרוב זה איננו המצב. עורך דין מיסים לא ישמש בתור יועץ מס סטנדרטי, למשל לנושאים כמו שירות בדיקת החזרי מס הכנסה לשכירים, הגשת דו"חות מע"מ ודו"חות שנתיים למס הכנסה.

  אבל, עורך דין מיסוי בהחלט מספק מגוון רחב, מקצועי ומותאם אישית של ייעוצי מס מתקדמים ומורכבים יותר, גם ייעוץ מס ליחידים, גם ייעוץ מס לחברות ולכל סוגי הנישומים. עורך הדין יכול למשל לספק ייעוץ לגבי תכנוני מס חכמים וחוקיים, מקרים של התנהלות מורכבת מול רשויות המס, לקוחות אשר הסתבכו עם חקירות עבירות מס ועוד מגוון נושאי מיסוי מורכבים, עם נגיעה משפטית במקרים רבים.

  נסכם: עורך דין מיסים לא עוסק בהגשת דו"חות לרשות המיסים ובייעוצי מס פשוטים כמו החזר מס לשכירים, אך הוא כן עוסק בתכנוני מס ליחידים, עסקים ותאגידים, ליווי וייצוג מול רשות המיסים ורשויות החוק, סיוע בהיבטי מיסוי בינלאומי, ייצוג בהקשר לעבירות מס ושאר נושאים מורכבים ומעמיקים בעולם ייעוץ המס.

   

  יועץ מס בינלאומי

  לצד ייעוצי מיסוי לגבי מערכת המס בישראל והכנסות מישראל, עבור יחידים ועסקים שונים יש גם צורך מקצועי בשירות של יועץ מס בינלאומי. שירות זה נוגע לתכנוני מס והיבטי מיסוי מורכבים לגבי פעילויות עסקיות ו/או הכנסות שמקורן בחו"ל, כאשר הנישום עצמו נמצא בישראל ומוגדר תושב ישראל או תאגיד ישראלי.

  מבחינת מיסוי בינלאומי, יש מדינות רבות להן יש אמנת מס עם ישראל, יש חוקי מיסוי שונים ומגוונים מאוד במדינות שונות ומשמעויות מיסוי רבות, שונות ופרטניות לכל מקרה לגבי הכנסות של נישומים ישראלים מחו"ל. חשוב מאוד לתכנן את הנושא הזה, להבין את המשמעויות ולהתנהל שקוף וחכם מול רשויות המס, בישראל ובחו"ל. עבור זה בהחלט יש מקום לשירות יועץ מס בינלאומי, אשר במקרים רבים צריך להיות עו"ד מיסים כדי לספק את השירות האופטימאלי והמדויק ביותר.

   דילוג לתוכן