צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  עבירות מכס

  מעת לעת אנו שומעים בתקשורת דיווחים "צבעוניים" על אנשים שניסו להכניס לישראל דרך נתב"ג מוצרים מסוימים, מבלי להצהיר עליהם למכס ובמטרה למכור אותם הלאה בשוק המקומי, למשל סמארטפונים יקרים ומבוקשים. סיפורים אלו מתארים למעשה עבירות מכס, תחום משפטי הכולל בתוכו עבירות פוטנציאליות נוספות וגם אפשרויות ענישה של קנסות ואף עונשי מאסר בפועל. משרד עורך דין בועז ראובן ושות' מתמחה בדיני מיסים ומשפט בינלאומי, כולל ניסיון בייצוג משפטי בתיקי עבירות מכס למיניהן.

  ייצוג משפטי איכותי, מדויק ומותאם אישית בתיקי מכס משפר משמעותית את סיכויי ההצלחה של התיק ואת סיומו עם מינימום ענישה כלפי מבצע העבירה. ניסיון של שנים בתחום ומגוון לקוחות מרוצים "שיצאו בזול", מאמתים קביעה זו.

  חוקי המכס בישראל

  החוק בישראל אומר כי ניתן להכניס ולהוציא מתוך גבולות מדינת ישראל הון בצורת סכום כסף (במזומן או בהמחאות) עד 100,000 שקלים ומוצרים שונים בערך מרבי של עד 200 דולרים.  כל סכום החורג מתנאים הללו חייב בדיווח למכס, לפי חוקי המכס. נציין כי לגבי הכנסה או הוצאה של סכומים גבוהים יותר או הכנסת מוצרים אשר חורגים מהמגבלה ושעליהם לא בוצע דיווח במכס, מדובר בעבירה פלילית לכל דבר.

  תחום המכס הוא בפועל רחב יותר מהכנסה או הוצאה של כסף ומוצרים דרך נמלי התעופה והים של ישראל והשאלה האם עברתם או לא עברתם במסלול האדום כאשר הייתם צריכים לפי החוק לעשות כך. ישנם מכסים על מגוון רחב של מוצרים וסחורות המיובאים לישראל, אך אלו נוגעים לרוב לתחומים מסחריים ולייבוא יותר רחב היקף. בהקשר המשפטי הנפוץ והרלוונטי של עבירות מכס, הכוונה היא לאותם מקרים של אי דיווח אמת למכס ואי תשלום המיסים הרלוונטיים.

  ההשלכות הפוטנציאליות של עבירות מכסעבודה בשחור

  ראשית, למערכת האכיפה מותר ואף חובה לבצע החרמה ראשונית של הכספים גם אם נתפסו בצורה של מזומן, המחאות או המחאות נוסעים. כמובן שנוהל זה זהה במקרה של מוצרים (מחשבים, טאבלטים, חבילות, אלכוהול, טלפונים סלולריים ועוד).  לאחר מכן תיבחן שאלת גודל והיקף העבירה ובהתאם המשך הטיפול במקרה. חשוב לציין כי לעיתים, גם בעזרת הייצוג הנכון וגם בהתאם לגובה הכספים או הטובין שנתפסו, לא תיקבע עבירה פלילית אלא רק מנהלתית ויהיו השלכות של קנס כספי בלבד.

  ענישה פוטנציאלית על עבירות מכס הנוגעות לכסף:

  כאמור, כאשר מדובר על עבירות מכס הנוגעות לכספים, הסכומים הרלוונטיים יוחרמו כצעד ראשון. מהות העבירה, הסכום ומידת החומרה יקבעו האם המקרה יעבור להליך פלילי או מנהלתי והאם הוא ייבחן לפי חוקי המכס או גם לפי חוק איסור הלבנת הון.

  • עבירות מכס קלות יחסית מבחינת סכומים ומהות העבירה יכולות להיחשב מנהלתיות ולרוב אלו תיסגרנה באמצעות קנס כספי וללא הליך פלילי. עבירת מכס פלילית וקלה יחסית, ללא כוונה להתחמק מהדיווח למכס, יכולה לגרום להטלת עונש מאסר של עד 6 חודשים או לקנס משמעותי.
  • עבירות מכס חמורות יותר מבחינת היקף הכספים וכוונת האדם יכולות להגיע לתוצאות כבדות ומהותיות יותר. עבירת מכס פלילית, בהקשר לכספים, עם כוונה להתחמק מדיווח למכס ובסכומים גבוהים עשויה להוביל לעונש מאסר של עד 10 שנות מאסר במסגרת חוק איסור הלבנת הון וכמו כן להטלת קנס כבד.

  ענישה פוטנציאלית על עבירות מכס הנוגעות לטובין:

  עבירות אלו נוגעות בעיקר לאנשים שהביאו לישראל מוצרים מעל השווי המותר בחוק לקטגוריות המוצרים השונות ולא דיווחו על כך למכס – קרי, עברו במסלול הירוק במקום במסלול האדום. גם מקרים אלו מהווים בפועל עבירה פלילית לפי הגדרות החוק.

  הקנס הכספי המקובל בעבירות מכס טובין קלות עומד על 100% משווי מיסי הייבוא השונים הרלוונטיים לאותם מוצרים, כמובן שבנוסף ומעבר לתשלום מלא של מיסי הייבוא עצמם. זהו למעשה מסלול תשלום כופר שאמנם גובה מחיר כלכלי אך מונע את ההליך הפלילי.

  במקרים של עבירות חמורות יותר, למשל מבחינת שווי המוצרים או היקף העבירה, בהחלט יתכן כי יפתח הליך פלילי עם פוטנציאל ענישה של עד 3 שנות מאסר בפועל ו/או הטלת קנס כספי כבד.

  במקרים רבים, כאשר אין ייצוג מספיק איכותי וטוב, או שאין ייצוג בכלל, הנאשם יקבל את מלוא חומרת גזר הדין.

  ייצוג בעבירות מכס ע"י משרד עורכי דין בועז ראובן ושות'

  משרד עו"ד בועז ראובן ושות' מעניק לנאשמים ונתבעים בתיקי מכס את הייצוג המקצועי האופטימאלי מול רשות המיסים וגורמי האכיפה. המשרד וותיק בפעילותו מול רשויות המס הישראליות ומומחה בייצוג נאשמים בהליכים פלילים אלו.

  המשרד יכול להעניק לנאשם שנקלע לסיטואציה בעיתית מול המכס ורשות המסים הגנה ותקווה כי ניתן ואפשר להיחלץ מהסיטואציה בהשלכות מינימליות.

   דילוג לתוכן