צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  עבירות מס הכנסה

  מס הכנסה הוא מרכיב מרכזי ומהותי בהכנסות המדינה, משהו שאי אפשר בלעדיו אבל שכולנו, לרוב, רוצים בפועל לשלם ממנו כמה שפחות תוך כדי שאנחנו עדיין מרוויחים כמה שיותר. לאור מורכבות מערכת המיסוי בכלל ומס ההכנסה בפרט, תחום עבירות מס ההכנסה הוא רחב, מגוון וכולל שלל מקרים, סיפורים וכמובן גם תיקים משפטיים רלוונטיים.

  משרד עורך דין מס הכנסה בועז ראובן ושות' הוא משרד בוטיק מוביל בתחום דיני מיסים בכלל ועבירות מס בפרט. התמחותו של משרדנו בתיקי מסוג זה מתבטאת ביכולת לספק מענה מיטבי, מקיף ויצירתי לסוגיות ולעבירות מס שונות, במישור האזרחי והפלילי כאחד. כל לקוח של המשרד זוכה לליווי, ייצוג וייעוץ משפטי צמוד, יסודי ושלם לאורך כל הטיפול בתיק.

  בראש המשרד עומד עורך דין מס הכנסה בועז ראובן שהינו בעל ניסיון רב שנים בתחום דיני המיסים ובייצוג לקוחות מול רשויות המס השונות ומול בית המשפט, על כל ערכאותיו. ניסיונו הרב ניכר בכל שירותי המשרד ובעבודת הצוות.

  ייצוג בתיקי מס הכנסה

  משרדנו מטפל בשלל מקרים של חקירות, כתבי אישום והליכים בנוגע למס הכנסה, הכוללים את התחומים העיקריים הבאים:

  • ייעוץ ותכנון מס - תכנון מס, ייעוץ והיערכות, לרבות ייעוץ בהכנת הצהרת הון, חוות דעת בנושאי החזרי מס, והגשת בקשת החזר מס מול פקיד שומה.
  • מתן חוות דעת עבור סוגיות שונות של מס הכנסה, בישראל ובחו"ל.
  • ייצוג בכל הליכי השומה מול רשויות המס במשרדי פקיד השומה.
  • תושבים חוזרים - ייצוג תושבים חוזרים מחו"ל מול רשויות מס הכנסה וסיוע במימוש זכויותיהם.
  • ליווי וייצוג מול מס הכנסה של תושבי ישראל בעלי נכסים והכנסות בחו"ל.
  • עבירות מס הכנסה - ייצוג וליווי בפני רשויות החקירה, האכיפה וכל ערכאות בית המשפט, הגשת עררים ומתן חוות דעת לדיווח בפני רשויות המיסים.

  ליווי וייצוג ע"י עורך דין מומחה בתחום

  עורך דין מיסים בועז ראובן מלווה ומייצג מגוון לקוחות בכל הנושאים המשפטיים הקשורים למס הכנסה, התנהלות אפקטיבית בחקירות מס הכנסה, השגות שומה, גילוי מרצון ושאר הליכים רגולטוריים ומשפטיים מול הגורמים המתאימים במס הכנסה.

  מתי תצטרכו ייצוג משפטי?

  "מס הכנסה תפס אותי" – משפט מפחיד המאיים, תפיסתית או מעשית, על המון אנשים, עצמאים ובעלי עסקים בישראל. אז אם הסתבכתם עם רשות המיסים, מתי אתם זקוקים לעו"ד?

  בגדול, מרגע שידוע לכם על חקירה או "עניין" כלשהו הנוגע לכם ולביצוע עבירות מס, אתם צריכים להצטייד בשירותי עורך דין מיסים מומחה שילווה את המקרה וייצג אתכם. רצוי כמה שיותר מוקדם בתהליך ובהחלט מרגע שחקירה נגדכם הפכה לגלויה.

  במציאות הישראלית כיום רשות המיסים נוטה להחמיר עם קנסות גבוהים יותר המוטלים על נאשמים ויותר הטלת עונשי מאסר בפועל – מה שממחיש ביתר שאת את החשיבות של ייצוג משפטי חכם, יצירתי ואשר מבוסס על שפע ניסיון מעשי מוכח.

  נקודות בהן הייצוג המשפטי שלכם יכול להתחיל

  כאמור, עורך דין מס הכנסה צריך להיות מעורב כמה שיותר מוקדם בתהליך הקשור לעבירות מס, כאשר הייצוג יכול למשל להתחיל בנקודות הבאות :

  • ייעוץ וליווי משפטי לפני חקירת מס הכנסה – כאשר קיבלתם זימון לחקירה למשל.
  • ייצוג משפטי תוך כדי תהליך חקירה – מה שיותר מוקדם.
  • ייצוג משפטי בשלב מעצר בגין חשדות.
  • ייצוג של עו"ד מיסים בשלב השימוע לפני הגשת כתב אישום.
  • ליווי וייצוג משפטי בהתנהלות חלופית להליך פלילי מול רשות המיסים וגורמי האכיפה.
  • ייצוג משפטי מדויק אחרי הגשת כתב אישום ומול הערכאה המשפטית הרלוונטית, בין אם בהליך ליטיגציה בבית משפט או בהליך פורמלי מול רשות המיסים למשל.

   

  סוגי עבירות מס - טכניות ומהותיות

  ברמה המשפטית, יש שני סוגים עיקריים. כאשר יש משמעות רבה לסוג העבירה בה אדם מואשם מבחינת פוטנציאל הענישה והאפשרויות המשפטיות העומדות בפניו.

  הסיווג לשני סוגי עבירות מתאר מבחינות רבות את מידת החומרה של העבירות והאם בעצם ביצוע העבירה הייתה כוונת זדון להתחמק מתשלום מס או האם העבירה בוצעה בשל כשל טכני, אי ידיעה או בתום לב.

   

  עבירות מס

   

  עבירות טכניות

  הרף הנמוך והקל יותר משפטית של עבירות במס הכנסה נקרא עבירות מס טכניות. אלו בדר"כ מטופלות במישור האזרחי ולא הפלילי ורף הענישה בגינן נמוך וקל יותר באופן כללי. אלו עבירות שבוצעו בעקבות כשל טכני בניהול הרישום החשבונאי או בדיווח לרשות המיסים, חוסר ידיעה של נהלים והוראות ובאופן כללי בתום לב ושלא מתוך כוונה פלילית להעלים מס.

  הן אינן כוללות כוונה פלילית מובהקת מצד מבצע העבירה ולכן לרוב ניתן לסיים תיקים כאלו בהסדרת מחדלי המס, תשלום מס האמת הרלוונטי ולעיתים אף תשלום קנס מנהלי מסוים.

  עבירת מס הכנסה טכנית יכולה למשל להיות אי הגשת דו"ח שנתי למס הכנסה במועד המתאים או אי הגשה בכלל, בעיות וכשלים של ניכוי מס במקור, מחדלים ברישום החשבונאי של הכנסות העסק וכן הלאה.

  במקרים רבים ועם ליווי משפטי איכותי ניתן כאמור לסגור תיקים של עבירות טכניות בהסגרת המחדלים וקבלת שומת מס חדשה ונכונה. אך בכל זאת ישנו פוטנציאל לענישה יותר משמעותית. עונשים על עבירות מס טכניות יכולים להגיע לעד שנת מאסר בפועל במקרים החמורים והמורכבים יותר ולעיתים כאמור יוטל על הנישום קנס כספי מנהלתי מסוים.

   

  עבירות מס מהותיות – פליליות וקשות יותר

  הן הרף העליון והקשה יותר של עבירות מס הכנסה, לכן הם מוגדרות עבירות פליליות לכל דבר ועניין ומביאות עימן סיכון ענישה משמעותי הרבה יותר לעומת עבירות טכניות.

  העבירות המהותיות נחשבות חמורות יותר ואכן כאמור הטיפול בהן הוא במישור הפלילי ברוב המקרים, בין היתר כי במהותן הן כוללות כוונה פלילית מובהקת מצד מבצע העבירה – כוונה להעלים מס בצורה כזו או אחרת.

  איזה עונש מקבלים על עבירות מס?

  פוטנציאל הענישה בעבירות מהותיות הוא עד 5 שנות מאסר במקרים רגילים ועד 7 שנות מאסר במקרים חמורים, כמו גם האפשרות של בית המשפט להטלת קנסות כספיים כבדים על מבצע העבירות. עונשים על עבירות מס מהותיות, כאשר יש הרשעה פלילית, עשויה לגרור כאמור עונש מאסר בפועל וקנס כספי, אך גם יש את המרכיב של הרישום הפלילי הדבק באדם המורשע, רישום שי שלו השלכות מרחיקות לכת גם הרבה אחרי ריצוי העונש.

  דוגמאות לעבירות מס מהותיות

  דיווח כוזב למס הכנסה, העלמת הכנסות, דיווח על הוצאות כוזבות (חשבוניות פיקטיביות), דו"חות שקריים, כשלים מהותיים בניהול חשבונאי, ניהול כוזב של פנקסי חשבונות, סיוע לגורם אחר לבצע עבירות מיסוי וכן הלאה עם עוד מקרים.

  עבירות כאלו לרוב מלווים בחקירה סמויה של גורמי החקירה והאכיפה של רשות המיסים ואם החשדות מתבררים כבעלי משקל, החקירה הופכת גלויה, מה שעשוי לכלול עיכובים לחקירה, מעצר, החרמת חומרים וציוד לצרכי חקירות מס הכנסה וכמובן הגשת כתבי אישום וניהול הליך פלילי בבית המשפט. לצד רשות המיסים והמשטרה, כתבי אישום בעבירות מס מהותיות מוגשים לרוב ע"י פרקליטות מיסוי וכלכלה שבפרקליטות המדינה.

  לצד פוטנציאל הענישה המהותי והכבד למורשעים, בהתנהלות משפטית חכמה ונכונה ובהתאם לפרטי המקרה, יש לעיתים אפשרויות משפטיות לסגירת התיק ללא אישום פלילי וללא עונש מאסר בפועל, למשל תשלום כופר קנס לצד הסדרת המחדלים ותשלום שומת מס חדשה ותקינה.

   

  הליך תשלום כופר בעבירות מס

  החוק מאפשר במקרים בהם רשות המיסים והגורמים המשפטיים מאשרים זאת, שנאשם בעבירות מס הכנסה ישלם תשלום כופר, כחלופה להליך פלילי ולהטלת עונש מאסר. הליך זה מציע יתרונות רבים עבור עברייני מס, בעיקר כי הוא מבטל את חרב המאסר בפועל ואת קיומו של תיק פלילי. הצלחת הגשת בקשה לתשלום כופר מס תלויה רבות בנסיבות המקרה ובאיכות הייצוג המשפטי, כאשר משרדנו מתמחה גם בהליכים אלו.

   

  ביטול קנס מנהלי מס הכנסה

  במקום הליך פלילי, המדינה תסגור את התיק בהטלת קנס מנהלי על מבצע עבירות המס. הקנס משמש כמו פסק דין. בעוד שבהחלט עדיפה תוצאה של קנס מנהלי על פני תוצאה של עונש מאסר ורישום פלילי, יש מקרים בהם הנישום יכול להשיג ביטול של הקנס או לכל הפחות המתקה של העונש הכספי שהוטל עליו. זאת דרך בחינת כל התיק באופן מקיף ודקדקני ועם ייצוג משפטי חכם, יצירתי ומדויק.

  באופן דומה לביטול קנס מנהלי על עבירות מס הכנסה – קלות יחסית לרוב – ישנם מקרים בהם כאמור ניתן גם להמתיק עונשים חמורים יותר כמו מאסר בפועל, מאסר על תנאי ורישום פלילי.

   דילוג לתוכן