צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  עבירות כלכליות

  בשנים האחרונות - עם התפתחות של מודעות ציבורית, שינוי במדיומים תקשורתיים ואווירה ציבורית כוללת – אנחנו שומעים הרבה יותר על עבירות כלכליות, בהקשרים רחבים מאוד. המציאות הישראלית כיום יצרה מצב בו פעולות שבעבר נחשבו מקובלות ונורמטיביות, היום כבר מוקעות ונתפסות באור שלילי, כולל ברמה של שינוי באכיפה ובשיח של מה נחשב עבירה כלכלית ומה נחשב התנהלות עסקית שגויה.

  רוצים להבין יותר לעומק מה זה בכלל עבירות כלכליות ואיך זה נוגע לפעילותכם העסקית? בדיוק בגלל חשיבות ורלוונטיות הנושא, משרד עו"ד בועז ראובן המתמחה במיסוי וליווי משפטי לעסקים הכין את המדריך הבא.

  מה זה בכלל עבירות כלכליות?צווארון לבן

  ניתן לומר במידה רבה של צדק ורלוונטיות כי עבירות כלכליות נוגעות בתחום שבין המשפט האזרחי והמשפט הפלילי, או בין טעויות עסקיות בתום לב להתנהלות עסקית בלתי חוקית ולא תקינה, תחום שלעיתים יכול להיות "אפור".

  עבירות אלו כוללות חוסר תאימות או היעדר עמידה של אדם או עסק בתקנות, הגבלים עסקיים ופיננסיים וחריגה מעבר להיתר פיננסי / מקצועי, כפי שכל אלו מפורטים בחוקים הכלכליים של ישראל ובתקנות השונות של הרגולטורים הרבים במשק. פעמים רבות ניתן לשמוע התייחסות אל עבירות כלכליות כאל "עבירות צווארון לבן", התייחסות שיש בה מן האמת.

  כך, בתוך התחום המורכב והמקיף של העבירות הכלכליות בישראל ניתן למצוא למשל:

  • הונאות
  • מעילות כספיות
  • עבירות בניירות ערך
  • סחר במידע פנים או ביצוע פעולות על בסיס מידע פנים
  • עבירות מס שונות
  • עבירות במט"ח
  • העברות כספים לא תקינות בין גופים או תאגידים קשורים
  • הנפקת חשבוניות פיקטיביות

  וישנן כמובן עוד דוגמאות רבות ומקרים נוספים הנופלים תחת ההגדרה של עבירות כלכליות.

  השינוי באווירה הציבורית וההשפעה על אכיפת וחקירת עבירות כלכליות

  נכון שבאופן כללי ומקצועי ההגדרה של סוגי ומהות העבירות המוגדרות כלכליות היה ונותר ברור. אך אי אפשר להתעלם מהשינוי באווירה הציבורית וגלי ההדף ששינוי זה יצר גם מבחינת מערכת אכיפת החוק. היום השיח הציבורי הרבה יותר רגיש להתנהלות כלכלית ועסקית שהיא בפועל בלתי חוקית ולא רק שגויה או בעייתית, כך שפעולות שבעבר היו עוברות "מתחת לרדאר" או נפתרות בהתפטרות או התנצלות, היום מסתיימות בהליכי פירוק, קנסות כבדים ואפילו עונשי מאסר.

  יש לכך דוגמאות רבות מהמגזר העסקי הישראלי בשנים האחרונות. כך למשל התביעה כנגד נוחי דנקנר על עבירות ני"ע ועונש המאסר שהתיק גרר, החקירות המתנהלות כיום נגד בכירי בזק ומשרד התקשורת, קריסת אליעזר פישמן וכניסת סלבריטאים לכלא בגין עבירות מס – כולם מקרים שבעבר הלא רחוק כלל לא בטוח שהיו מגיעים לכדי תביעה משפטית או חקירה משטרתית.

  חקירות כלכליות

  כאשר מדברים על עבירות כלכליות חשוב כמובן להתייחס גם לחקירות כלכליות המלוות עבירות אלו ואת התיקים בעניינן. כאשר עולה חשד לעבירה כלכלית מצד אדם או ארגון, מתחילה ע"י רשויות המדינה הרלוונטיות חקירה כלכלית. החקירה לרוב תהיה בראשיתה סמויה, כאשר אם החשדות ימשיכו להיות רציניים ומבוססים, החקירה תהפוך גלויה, על כל המשתמע מכך לגבי המעורבים בדבר. חקירות כלכליות כאלו בהחלט יכולות לכלול גם תקופות מעצר, החרמת מסמכים ופריטים ממשרדי הנחקרים, הטלת סנקציות למניעת פגיעה בחקירה וכן הלאה.

  כמובן שכל נחקר כלכלי זכאי לייצוג משפטי של עו"ד, כאשר ישנה חשיבות מכרעת לליווי בידי עו"ד המתמחה בתחום הכלכלי. עבירות כלכליות לעיתים מרפרפות בתחום "אפור" שבין עבירה ממשית לבין טעות עסקית בתום לב. התנהלות נכונה בחקירה וליווי משפטי מקצועי וצמוד יכולים בהחלט להביא לסיום כל "הסיפור" בקביעה חקירתית ומשפטית שנעשו טעויות עסקיות ולא עבירות של ממש.

  משרד עו"ד בועז ראובן בתיקי עבירות כלכליות

  כאשר הגעתם למצב בו אתם נתונים תחת חקירה כלכלית או כבר בהליך משפטי עקב חשד לעבירות כלכליות, אתם חייבים ליווי משפטי מדויק, מקצועי ואיכותי. כאן מדובר על סיכון עסקי ואישי מהותי ולא על תיק עבירות מס שקנס בסופו, תיקי עבירות כלכליות יכולים לכלול קנסות כבדים מאוד ואף עונשי מאסר בפועל! במשרד עו"ד בועז ראובן מתמחים בתחומים משפטיים ועסקיים אלו, במודל של משרד בוטיק המעניק שירות אישי ומותאם לנסיבות, כדי לייצר עבורכם את התוצאות האופטימאליות.

  לייעוץ משפטי מקצועי וקביעת פגישת היכרות, צרו קשר עם משרדנו.

   דילוג לתוכן