צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  עבירות צווארון לבן

  עבירות צווארון לבן מוגדרות כעבירות לא אלימות המבוצעות לטובת השגת רווח כספי. למשל מעילות, קבלת שוחד, הונאה תאגידית, עבירות ני"ע, ניצול מידע פנים וכיוצא באלו.

  בשנים האחרונות אנו שומעים יותר ויותר על עבירות מסוג אלו, ברמות שונות של חומרה והשפעה. מה מהותן המשפטית של עבירות אלו וכיצד רצוי לנהוג כאשר עולה נגדכם חשד לעבירות פיננסיות מתחום הצווארון הלבן – על כך במדריך הבא מבית משרד עו"ד בועז ראובן.

  מה הקשר לצבע הצווארון?

  המונח מגיע מהגדרתו הקרימינולוגית של הסוציולוג אדווין סאת'רלנד משנת 1939, בתקופה ההיא סוג העבירות המדובר נעשה ע"י אנשים ממעמד גבוה, אנשים שבזמנו נהגו ללבוש בגדים בעלי צווארון לבן. מכאן מגיע המונח המשמש אותנו עד היום, למרות שאנשים הנחקרים ומורשעים בסוג זה של עבירות כבר מזמן לובשים חולצות וצווארונים בשלל צבעים.

  עם זאת, גם כיום עבירות אלו נחשבות עבירות המבוצעות ע"י אנשים שידם משגת, אנשים הנמצאים בתפקידים בכירים יחסית המאפשרים להם גישה ומשאבים שאין לכל עובד ואת היכולת לבצע מהלכים שעשויים לגלוש לתחום הפלילי של צווארון לבן.

  עבירות בתחום הפלילי!

  פעמים רבות עבירות צווארון לבן מקבלות בתקשורת ובקרב הציבור יחס סלחני יחסית, כנראה משום היותן בלתי אלימות ומבוצעות במקרים רבים ע"י דמויות מוערכות ואף מוכרות. אך חשוב להדגיש ולהבין כי עבירות אלו נחשבות חלק מהתחום הפלילי, על כל המשתמע מכך! ההגדרה של "צווארון לבן" היא סוציולוגית במהותה ואינה משפטית "פר-אקסלנס". כמובן שהיחס של מערכת המשפט והאכיפה לעבירות אלו שונה מהותית לעומת העבירות הפליליות החמורות ביותר ואשר לרוב כוללות מרכיב של אלימות, אך בכל מקרה ממש אין להקל ראש בחשדות, חקירות ואישומים מתחום הצווארון הלבן.

  כיום מערכת המשפט הישראלית נוטה לחומרה בעבירות כגון אלו, כולל הטלת עונשי מאסר לא מבוטלים וקנסות כספיים גבוהים מאוד. ליווי משפטי של עו"ד מומחה יכול לשפר מהותית את מצב הנחקר והנאשם.

  הגדרות אפשריות לעבירות צווארון לבן

  כדי להסביר את העניין יותר לעומק, ננסה לתת כמה הגדרות אפשריות לעבירות מעולם הצווארון הלבן, כאשר בעבירות הרלוונטיות חלק או כל ההגדרות יכולות להיות תקפות.

  • עובדים ברף הגבוה: אנשים החשודים בעבירות אלו יהיו לרוב עובדי תאגידים שונים או עובדים במגזר הממשלתי, כאשר על פי רוב ניתן לסווגם כעובדים בכירים וברף הגבוה יותר מבחינת השכלה ותפקיד. עברייני צווארון לבן יהיו בתפקיד משרדי ולא פיזי – פקידים, מנהלים, יועצים, בעלי מקצועות חופשיים וכו'.
  • היעדר אלימות: העבירות מבוצעות תוך ניצול תפקידו של האדם, גישה למשאבים שונים, ידע, הסתרת נתונים וכיוצא באלו – אך תמיד ללא אלימות פיזית או עזרים חיצוניים דוגמת נשק או חדירה בכוח למקום כלשהו.
  • לרוב אין נפגעים ישירים: באופן כללי, ניתן לומר כי ברוב המקרים של צווארון לבן אין נפגעים ישירים מהעבירה. כמובן שניתן לציין מקרים כמו הונאת הפונזי של ברני מיידוף או מעילת הענק של אתי אלון בבנק למסחר, שבהם בהחלט היו נפגעים ישירים. אך לרוב הנפגע הוא התאגיד או הארגון ולא אדם כזה או אחר.
  • עבירות במסגרת תפקיד העבריין: עבירות שבוצעו במסגרת התפקיד של העבריין מבצע העבירה, כאמור תוך ניצול משאבים, מידע והסתרת מידע בהקשר לאותו תפקיד או משרה.

  חקירות עבירות צווארון לבן

  מכיוון שמדובר על עבירות לא אלימות וכאלו אשר מבוצעות לרוב ע"י אנשים ממעמד יחסית גבוה בחברה, יחס רשויות החקירה והאכיפה יהיה לרוב עדין ואדיב יותר כלפי נחקרי עבירות אלו. אך בכל מקרה מדובר על חקירה בעלת השלכות רוחב קשות, כולל הטלת מגבלות על הנחקר, מעצרים, פגיעה ביכולת ההתפרנסות וכמובן פגיעה במוניטין.

  חקירות צווארון לבן נמשכות פעמים רבות זמן ממושך, בגלל מורכבות המקרים והצורך להתחקות אחר פעולות ומהלכים שונים ומורכבים. אי לכך גם הקושי לנחקר ועלויות הליווי המשפטי עשויים להיות כבדים ומתמשכים. פרט זה מדגיש את החשיבות המכרעת של ליווי משפטי איכותי ומדויק במקרים אלו.

  כמובן שהזכות לייצוג משפטי בשלבי החקירה עומדת וקיימת גם בעבירות המוגדרות צווארון לבן וקריטי להשתמש בזכות זו מיידית כדי לשפר את הסיכויים בחקירה ובהליכים המשפטיים. זו אינה ביקורת של רשות המיסים או משהו דומה, זו חקירה פלילית של ממש ועליכם לנהוג בהתאם ולהיות זהירים, אפילו אם אתם בטוחים שאתם חפים מפשע!

   דילוג לתוכן