צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  סכסוכי ירושה – משרד עו"ד בועז ראובן

  מוות של אדם קרוב הוא תמיד משבר קשה וכואב, במיוחד עבור המשפחה כמובן. אך כאשר מצרפים לכך סכסוך ירושה המתגלע לאחר פטירת קרוב המשפחה, מדובר על אירוע מצער ואף טראומתי באופן כמעט בלתי הפיך עבור המשפחה. אך סכסוכי ירושה הם כנראה בלתי נמנעים, לא רק לגבי ירושות ענק, ולכן אם כבר נקלעתם או אתם צופים שתיקלעו לסכסוך ירושה מורכב, אתם זקוקים לשירות משפטי מדויק, מקצועי וחכם כדי למזער נזקים עבורכם ולסיים את המקרה על הצד הטוב ביותר האפשרי, עבורכם (ועבור יתר המשפחה אם אפשר).

  משרד עו"ד בועז ראובן עוסק ועסק רבות בסכסוכי ירושה, מכל הסוגים והגדלים, בישראל וסכסוכי ירושה בינלאומיים עם תיקי נכסים גלובליים. עו"ד בועז ראובן וצוות המשרד ליווה בהצלחה רבה תיקי סכסוכי ירושות והגיע לפתרונות יצירתיים, יעילים ומשתלמים עבור לקוחותיו. המשרד מתמחה בתיקי סכסוכי ירושה של תושבי חוץ ומעניק ייעוץ רב בנושאים חוקתיים ונושאי מיסוי הקשורים לירושות.

  סכסוכי ירושה נפוצים

  לא אחת, כאשר מחלקים או מעבירים נכסים בהתאם לדרישות של צוואה או הוראה בנאמנות, מתפתחים סכסוכים בין הצדדים המעורבים בדבר או עם גורמים החושבים כי הם קופחו או שמגיע להם חלק נכבד יותר בירושת המנוח. באופן טבעי, סכסוכי ירושה הם לא רק סכסוכים כלכליים או עסקיים אלא הם לרוב מערבים המון רגשות וקשיים היקפיים, במיוחד כאשר הסכסוך הוא בין בני משפחה קרובים. 

  כמובן שישנם מקרים רבים של ירושות בהם הכל "עובר חלק", כל בני המשפחה והמעורבים בדבר מקבלים חלק שווה בירושה או חלק המגיע להם ואשר הם שמחים בו. אך למרות זאת, המקרים בהם נושא הירושה הופך לסכסוך, הם נפוצים מאוד גם כן, כאשר מוטבים בצוואה או גורמים שאינם מוטבים בצוואה או בצו ירושה טוענים לקיפוח ומנסים להשיג חלק כלשהו מירושתו של מנוח. אלו כמה נושאים נפוצים בסכסוכי ירושה:

  • טענות לחלוקה לא שוויונית ולא הוגנת של נכסים – למשל בין אחים שהוריהם נפטרו או קרובי משפחה של המנוח.
  • טענות לפרשנות שגויה של הצוואה או הוראות הנאמנות.
  • טענות לצוואה לא תקינה – למשל צוואה ששונתה כאשר המנוח כבר לא היה כשיר או תחת לחץ בלתי סביר של מוטב אשר נהנה בצוואה הסופית מחלוקת נכסים המטיבה עימו לעומת מוטבים אחרים.
  • השפעה לא תקינה ולא הוגנת של בן או בת זוג חדשים של אשר גרמה לפגיעה בזכויות הירושה של ילדי המנוח/ה.
  • קרובי משפחה או יורשים אשר נטען שהפעילו טקטיקות כדי לנשל גורמים אחרים מהירושה או לקצץ בנכסים שחולקו להם. 

  חשוב לציין כי במקרים רבים מאוד, גם אם המנוח עשה בחייו את כל הצעדים הדרושים והנכונים כדי למנוע סכסוכי ירושה, לאחר מותו הסכסוך בכל זאת מתרחש ומועלות טענות משפטיות רבות. מקרים מורכבים אלו מחייבים ייצוג משפטי חכם ומדויק. הכוונה היא שגם אם יש צוואה ברורה, מדויקת וחוקית לחלוטין ואפילו אם עוד בחייו של המנוח נעשו צעדים לחלוקה נכונה (לדעת המנוח) של נכסיו – למשל העברות בעלות של נכסים וכדומה – זה לא מבטיח שלא יתגלע קרב ירושה בסופו של דבר. 

  נקודה נוספת שראוי להדגיש, לאור ניסיון העבר ונתונים משפטיים, היא שסכסוכי ירושה הם ממש לא נחלתם של משפחות עשירות בלבד או של משפחות מעורבות שבהן למשל ילדים מכמה בני זוג של המנוח או המנוחה. אפילו כאשר אין הרבה עושר ונכסים לחלק, יכול להתלקח סכסוך ירושה שעשוי להיות מר, כואב ומורכב מאוד רגשית ומשפטית. 

  מהו צו ירושה

  לא רק סכסוכים על כסף 

  כמובן שבהקשר לסכסוכי ירושות, ברוב המקרים כאשר נוצר ממש סכסוך המגיע לקווים משפטיים, לרוב מדובר על סכסוך סביב כסף או נכסים השווים כסף. אך יש לציין כי בהחלט יש מקרים של סכסוכים ואפילו כאלו המגיעים למעורבות של גורמים משפטיים אשר נוגעים לנכסים שאינם כסף או נכסים יקרים דווקא. כך למשל יכול להתרחש סכסוך ירושה לגבי פריטים בעלי ערך סנטימנטלי למנוח ולמשפחתו (מי מקבל את הפריטים), קרב ירושה על פריטים בעלי ערך היסטורי למנוח או לארגון כלשהו וכיוצא באלו. 

  כך למשל ניתן לזכור מקרים של סכסוכי ירושה שלא היו בין קרובי משפחה לקרובי משפחה אחרים אלא דווקא בין קרובי משפחה של מנוח או מנוחה לבין המדינה או לבין גופים רשמיים אחרים, למשל אודות קנין רוחני, פריטים בעלי ערך היסטורי או תרבותי וכדומה. דוגמאות מפורסמות כוללות למשל את סכסוך הירושה על ירושת כתבי פרנץ קפקא (הספרייה הלאומית של ישראל זכתה) וסכסוכים בין משפחות פוליטיקאים חשובים לבין ארכיון המדינה לבי פריטים היסטוריים חשובים (החוק כיום מגדיר כי כל פריט שיוצר או התקבל במסגרת תפקיד רשמי מטעם המדינה, שייך למדינה ולא למשפחת נציג המדינה – אפילו פתקים מבן גוריון…)

  שירותים משפטיים בסכסוכי ירושה

  כפי שסכסוכי הירושה עצמם יכולים להיות מורכבים, כך גם ההיבטים המשפטיים בתחום רגיש זה הינם מורכבים ורחבים. הייצוג המשפטי בקרבות ירושה שכאלו יכול כמובן להיות של כל אחד מהצדדים: של הצד התובע לאי שוויון, לבעיות בצוואה או בקיומה או לבעיות אחרות שגרמו לכך שהוא לא קיבל את החלק המגיע לו. של הצד שצריך לעמוד מול טענות לאי שוויון, לפרשנות שגויה של הצוואה או לחלוקה לא הוגנת של נכסי הירושה. של צד מנהל העיזבון שנטען נגדו שניהל את ההליך באופן לא תקין ואשר גרם לפגיעה במוטבים וגם למשל ייצוג משפטי לצד במשפחה המנסה לפתור את המשבר בצורה היעילה והרגועה ביותר – למשל אחד האחים או האחיות, בת או בן זוג של המנוח/ה וכדומה. 

  כך, ניתן להבין כי סכסוכי ירושה משפטיים כוללים צדדים שונים, לעיתים שני צדדים לסכסוכך ולעיתים צדדים מרובים עם מורכבות רבה מאוד של המקרה, כאשר כל צד או עמדה מצריכים ייצוג משפטי מתאים. לראות עד כמה מסובך מקרה כזה יכול להיות, גם למשפחה עצמה וגם לעורכי הדין המלווים את התהליך. 

  עורך דין לסכסוכי ירושה צריך לבחון את המצב לכל פרטיו הקטנים ביותר וגם לקבל תמונת על מקיפה, לבחון את הצוואה ואת נכסי המנוח ולהבין את המצב לאשורו ולפרטי פרטים, כדי להשיג תוצאה אופטימאלית ואפקטיבית לצד אותו הוא מייצג. בהחלט ניתן לראות לצד שאיפה להגנה על האינטרסים הכלכליים והכספיים של הצד המיוצג בסכסוך הירושה על ידי עורך הדין גם שאיפה לפתרון השומר על אחדות המשפחה או לכל הפחות מייצר פגיעה מינימלית בשלמות המשפחה. אך יש להכיר בכך שלא אחת, סכסוכי ירושה מייצרים קרעים קשים במשפחות – זהו חלק מעבודתו של עורך הדין במקרים של קרבות ירושה – לא לייצר את הקרעים חלילה אלא לשרת את האינטרסים והרצונות של הלקוח למרות התוצאות הפוטנציאליות למשפחה. 

  שירותים משפטיים בסכסוכי ירושה כוללים פעולות והיבטים רבים, תלוי בצד המיוצג. למשל ניתוח של הצוואה לאיתור כשלים או פרשנות שגויה של מנהל העיזבון, איתור כשלים או הוכחת היעדרם מצד מנהל העיזבון של הירושה, חקירת המקרה ואיתור התנהלות לא תקינה מצד מי מהמוטבים כדי להשפיע על המנוח לשנות את הצוואה לטובתו ולרעת יתר הצדדים, איתור וניתוח משפטי של צוואות נוספות או קודמות, מו"מ על חלוקה מוצדקת ושלווה יותר של נכסי הירושה, ניתוח ופרשנות משפטית לגבי עסקאות העברת בעלות ומתנות מצד המנוח המוריש לבין מוטבים בירושה גורמים אחרים. ויש עוד מגוון רחב של דוגמאות – ייצוג משפטי בסכסוכי ירושות הוא מורכב ומחייב דיוק, מקצועיות, דקדקנות וגם רגישות כדי למקסם תוצאות עבור הצד המיוצג – בייחוד בתיקי ירושה גדולים ומורכבים עם ריבוי נכסים.

  כאשר מדובר על סכסוכי ירושה של תושבי חוץ או כאשר תיק נכסי הירושה כולל נכסים בישראל ובחו"ל, התיק בכלל הופך מורכב ועמוק יותר ומצריך ייצוג משפטי מצד עו"ד ירושות בעל ניסיון והתמחות במקרים אלו. כמו כן  לשים לב להיבטי מיסוי בהקשר לקבלת נכסים בירושה ולהיבטים חוקתיים ומשפטיים שונים העלולים לצוץ, גם בלי קשר לסכסוך ירושה עם גורמים אחרים במשפחה או אשר היו קשורים למנוח. 

   

   דילוג לתוכן