צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  סכסוכי ירושה

  מוות של אדם קרוב הוא תמיד משבר קשה וכואב, במיוחד עבור המשפחה כמובן. אך כאשר מצרפים לכך סכסוך ירושה המתגלע לאחר פטירת קרוב המשפחה, מדובר על אירוע מצער ואף טראומתי באופן כמעט בלתי הפיך עבור המשפחה. אך סכסוכי ירושה הם כנראה בלתי נמנעים בחלק מהמקרים, לא רק לגבי ירושות ענק, ולכן אם כבר נקלעתם או אתם צופים שתיקלעו לסכסוך ירושה מורכב, אתם זקוקים לשירות משפטי מדויק, מקצועי וחכם כדי למזער נזקים עבורכם ולסיים את המקרה על הצד הטוב ביותר האפשרי, עבורכם (ועבור יתר המשפחה אם אפשר).

  משרד עו"ד בועז ראובן עוסק ועסק רבות בסכסוכי ירושה, מכל הסוגים והגדלים, בישראל וסכסוכים בינלאומיים עם תיקי נכסים גלובליים. עו"ד בועז ראובן וצוות המשרד ליווה בהצלחה רבה תיקי סכסוכי ירושות והגיע לפתרונות יצירתיים, יעילים ומשתלמים עבור לקוחותיו. המשרד מתמחה בתיקי ירושות של תושבי חוץ ומעניק ייעוץ רב בנושאים חוקתיים ונושאי מיסוי הקשורים לירושות.

   

  מהותם של סכסוכים בנוגע לירושות

  לא אחת, כאשר מחלקים או מעבירים נכסים בהתאם לדרישות של צוואה או הוראה בנאמנות, מתפתחים סכסוכים בין הצדדים המעורבים בדבר או עם גורמים החושבים כי הם קופחו או שמגיע להם חלק נכבד יותר בירושת המנוח. באופן טבעי, סכסוכים על ירושה הם לא רק סכסוכים כלכליים או עסקיים אלא הם לרוב מערבים המון רגשות וקשיים היקפיים, במיוחד כאשר הסכסוך הוא בין בני משפחה קרובים.

  כמובן שישנם מקרים רבים של ירושות בהם הכל "עובר חלק", כל בני המשפחה והמעורבים בדבר מקבלים חלק שווה בירושה או חלק המגיע להם ואשר הם שמחים בו. אך למרות זאת, המקרים בהם נושא הירושה הופך לסכסוך, הם נפוצים מאוד גם כן, כאשר מוטבים בצוואה או גורמים שאינם מוטבים בצוואה או בצו ירושה טוענים לקיפוח ומנסים להשיג חלק כלשהו מירושתו של מנוח.

   

  סכסוך ירושה

  עו"ד מומחה יכול לסייע רבות בליווי הצדדים לפתרון או לספק ליווי משפטי בעת הצורך בבית המשפט.

   

  גורמים וסיבות לסכסוכי ירושות

  נתחיל ונאמר כי סכסוכים על ירושות ועיזבונות מתרחשים גם כאשר אין צוואה חוקית ורשמית וגם כאשר יש צוואה ברורה וחוקית לגמרי. אמנם כאשר אין צוואה או שהצוואה אינה תקינה מבחינה רשמית-משפטית, הסיכון לסכסוך בין צדדים קשורים גובר ואלו אכן מקרים נפוצים ומורכבים יותר לניהול ופתרון, אך בהחלט יש צדדים החשים נפגעים, מקופחים או אשר טוענים לאי סדרים גם בהקשר לצוואות קיימות ושרירות.

  בין אם מכוח צוואה רשמית וברורה ובין אם מכוח חוק הירושה במקרים של היעדר צוואה (ולאחר הליך של הפקת צו ירושה), אלו מקרים יחסית נפוצים להתפתחות סכסוכים בין בני משפחה וצדדים מעורבים בנוגע לירושות:

  • טענות לחלוקה לא שוויונית ולא הוגנת של נכסים – למשל בין אחים שהוריהם נפטרו או קרובי משפחה של המנוח, טענות לקיפוח ואי שוויון בניסוח צוואה או טענה שצוואה אינה ברורה מספיק כדי לקבוע חלוקת הרכוש.

   

  • הגשת התנגדות לצו ירושה – במקרים בהם אין צוואה מוגדרת, כל אדם קשור יכול להגיש התנגדות לקיום צו ירושה מטעם רשויות המדינה, עם טיעונים שונים מדוע הצו שגוי או אינו מוצדק.

   

  • טענות לפרשנות שגויה של הצוואה או הוראות הנאמנות – מקרים בהם צד אחד או כמה צדדים טוענים כי ניתן לפרש את הצוואה בכמה דרכים שונות.

   

  • טענות לצוואה לא תקינה – למשל צוואה ששונתה כאשר המנוח כבר לא היה כשיר או תחת לחץ בלתי סביר של מוטב אשר נהנה בצוואה הסופית מחלוקת נכסים המטיבה עימו לעומת מוטבים אחרים. לרוב רצוי שתהיה חוות דעת רפואית התומכת בטיעון אי הכשירות של המוריש בעת שינוי הצוואה.

   

  • השפעה לא תקינה ולא הוגנת של בן או בת זוג חדשים של אשר גרמה לפגיעה בזכויות הירושה של ילדי המנוח/ה. אלו סכסוכים שלרוב מתפתחים בין ילדיו של מנוח לבין בת/בן זוג נוספים.

   

  • קרובי משפחה או יורשים אשר נטען שהפעילו טקטיקות כדי לנשל גורמים אחרים מהירושה או לקצץ בנכסים שחולקו להם.

   

  • ביטול מתנה בחיים – מאבק על ירושה, לרוב פורצים סכסוכי ירושה בין אחים. כאשר למשל יורש מסוים קיבל מהמנוח, בעודו בחיים, מתנה בעלת ערך כספי גבוה (דירה, רכב או כסף למשל), אך יתר האחים היורשים טוענים כי לא היה מדובר על מתנה אלא על קבלת כסף באופן זמני ויש להתחשב בערך בחלוקת העיזבון.

   

  • טיעון להשתלטות על ירושה – כאשר אחים או צדדים רלוונטיים אחרים טוענים כי אחד היורשים למעשה השתלט על ירושת ההורים, למשל כאשר חי על חשבונם, העביר על שמו נכסים וכדומה, למשל כאשר שני ההורים או אחד מהם כבר היה דמנטי או לא כשיר משפטית.

   

  האם אפשר למנוע סכסוך ירושה?

  חשוב לציין כי במקרים רבים מאוד, גם אם המנוח עשה בחייו את כל הצעדים הדרושים והנכונים כדי למנוע סכסוכי ירושה, לאחר מותו הסכסוך בכל זאת מתרחש ומועלות טענות משפטיות רבות. מקרים מורכבים אלו מחייבים ייצוג משפטי חכם ומדויק.

  הכוונה היא, למשל, שגם אם יש צוואה ברורה, מדויקת וחוקית לחלוטין ואפילו אם עוד בחייו של המנוח נעשו צעדים לחלוקה נכונה (לדעת המנוח) של נכסיו – למשל העברות בעלות של נכסים וכדומה – זה לא מבטיח שלא יתגלע קרב ירושה בסופו של דבר.

  נקודה נוספת שראוי להדגיש, לאור ניסיון העבר ונתונים משפטיים, היא שסכסוכי ירושות הם ממש לא נחלתם של משפחות עשירות בלבד או של משפחות מעורבות שבהן למשל ילדים מכמה בני זוג של המנוח או המנוחה או ילדים מנישואים ראשונים ועוד בת/בן זוג מנישואים שניים. אפילו כאשר אין הרבה עושר ונכסים לחלק, יכול להתלקח סכסוך ירושה שעשוי להיות מר, כואב ומורכב מאוד רגשית ומשפטית.

  בכל מקרה, הדרך הבטוחה והיעילה ביותר למניעת סכסוכי ירושה היא כמובן להכין מראש צוואה רשמית, מסודרת ומפורטת מאוד, עם ליווי משפטי של עו"ד ירושות. עורך הדין יכול גם לסייע לגבי צעדים מומלצים ודברים שרצו שלא לעשות בהקשר לחלקת נכסים, הסכמי הורשה עתידיים וכיוצא באלו.

  בנוסף, בהחלט אפשר ואף רצוי להסביר לילדים (היורשים) מראש מה סדר ההורשה ולבצע צעדים מקדימים להסדרת העניין ומניעת סכסוכי ירושה בין אחים.

   

  לא רק סכסוכים על כסף

  כמובן שבהקשר לסכסוכי ירושות, ברוב המקרים כאשר נוצר ממש סכסוך המגיע לקווים משפטיים, לרוב מדובר על סכסוך סביב כסף או נכסים השווים כסף. אך יש לציין כי בהחלט יש מקרים של סכסוכים ואפילו כאלו המגיעים למעורבות של גורמים משפטיים אשר נוגעים לנכסים שאינם כסף או נכסים יקרים דווקא. כך למשל יכול להתרחש סכסוך ירושה לגבי פריטים בעלי ערך סנטימנטלי למנוח ולמשפחתו (מי מקבל את הפריטים), קרב ירושה על פריטים בעלי ערך היסטורי למנוח או לארגון כלשהו וכיוצא באלו.

  ניתן לזכור מקרים של סכסוכי ירושה שלא היו בין קרובי משפחה לקרובי משפחה אחרים אלא דווקא בין קרובי משפחה של מנוח או מנוחה לבין המדינה או לבין גופים רשמיים אחרים, למשל אודות קניין רוחני, פריטים בעלי ערך היסטורי או תרבותי וכדומה. דוגמאות מפורסמות כוללות למשל את סכסוך הירושה על ירושת כתבי פרנץ קפקא (הספרייה הלאומית של ישראל זכתה) וסכסוכים בין משפחות פוליטיקאים חשובים לבין ארכיון המדינה לגבי פריטים היסטוריים חשובים (החוק כיום מגדיר כי כל פריט שיוצר או התקבל במסגרת תפקיד רשמי מטעם המדינה, שייך למדינה ולא למשפחת נציג המדינה – אפילו פתקים מבן גוריון…)

   

  המורכבות המשפטית של סכסוכי ירושות

  כפי שסכסוכי הירושה עצמם יכולים להיות מורכבים, כך גם ההיבטים המשפטיים בתחום רגיש זה הינם מורכבים ורחבים. הייצוג המשפטי בקרבות ירושה שכאלו יכול כמובן להיות של כל אחד מהצדדים: של הצד התובע לאי שוויון, לבעיות בצוואה או בקיומה או לבעיות אחרות שגרמו לכך שהוא לא קיבל את החלק המגיע לו. של הצד שצריך לעמוד מול טענות לאי שוויון, לפרשנות שגויה של הצוואה או לחלוקה לא הוגנת של נכסי הירושה. של צד מנהל העיזבון שנטען נגדו שניהל את ההליך באופן לא תקין ואשר גרם לפגיעה במוטבים וגם למשל ייצוג משפטי לצד במשפחה המנסה לפתור את המשבר בצורה היעילה והרגועה ביותר – למשל אחד האחים או האחיות, בת או בן זוג של המנוח/ה וכדומה.

   

  סיוע של עורך דין מומחה לירושות

  מטרת העל היא להגיע להבנות והסכמות, בתהליכים מסודרים, מושכלים ורגועים של הידברות, גישור והסכמים – בכולם מסייע רבות עורך הדין לענייני ירושות המלווה את הצדדים. אך בכל זאת, יש מקרים בהם הדבר לא מתאפשר, מקרים בהם יש להיות מוכנים גם לקרב משפטי סבוך ומורכב, שגם בו עורך הדין הוא מרכיב מהותי כמובן.

  עורך דין לסכסוכי ירושות צריך לבחון את המצב לכל פרטיו הקטנים ביותר וגם לקבל תמונת-על מקיפה, לבחון את הצוואה ואת נכסי המנוח ולהבין את המצב לאשורו ולפרטי פרטים, כדי להשיג תוצאה אופטימאלית ואפקטיבית לצד אותו הוא מייצג. בהחלט ניתן לראות לצד שאיפה להגנה על האינטרסים הכלכליים והכספיים של הצד המיוצג בסכסוך הירושה על ידי עורך הדין גם שאיפה לפתרון השומר על אחדות המשפחה או לכל הפחות כזה המייצר פגיעה מינימלית בשלמות המשפחה.

  שירותים משפטיים בסכסוכי ירושה כוללים פעולות והיבטים רבים, תלוי בצד המיוצג. למשל ניתוח של הצוואה לאיתור כשלים או פרשנות שגויה של מנהל העיזבון, איתור כשלים או הוכחת היעדרם מצד מנהל העיזבון של הירושה, חקירת המקרה ואיתור התנהלות לא תקינה מצד מי מהמוטבים כדי להשפיע על המנוח לשנות את הצוואה לטובתו ולרעת יתר הצדדים, איתור וניתוח משפטי של צוואות נוספות או קודמות, מו"מ על חלוקה מוצדקת ושלווה יותר של נכסי הירושה, ניתוח ופרשנות משפטית לגבי עסקאות העברת בעלות ומתנות מצד המנוח המוריש לבין מוטבים בירושה גורמים אחרים. ויש עוד מגוון רחב של דוגמאות.

  ייצוג משפטי בתחום זה הוא מורכב ומחייב דיוק, מקצועיות, דקדקנות וגם רגישות כדי למקסם תוצאות עבור הצד המיוצג – בייחוד בתיקי ירושה גדולים ומורכבים עם ריבוי נכסים.

   

  ליווי משפטי בסכסוכים על ירושות תושבי חוץ או עם נכסים בחו"ל

  כאשר מדובר על סכסוכי ירושה של תושבי חוץ או כאשר תיק נכסי הירושה כולל נכסים בישראל ובחו"ל, התיק בכלל הופך מורכב ועמוק יותר ומצריך ייצוג משפטי מצד עו"ד ירושות בעל ניסיון והתמחות במקרים אלו. כמו כן  לשים לב להיבטי מיסוי בהקשר לקבלת נכסים בירושה ולהיבטים חוקתיים ומשפטיים שונים העלולים לצוץ, גם בלי קשר לסכסוך ירושה עם גורמים אחרים במשפחה או אשר היו קשורים למנוח

   דילוג לתוכן