צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  פרשת ח"כ ביטן – העמדה לדין על שוחד במזומן של מאות אלפי שקלים

  עוד לפני סאגת בחירות 2019 ובתקופה שממשלת ישראל הייתה יציבה וחזקה, האיש המזוהה ביותר עם אותה ממשלה, ח"כ חזק ובולט שהופיע בכל אולפן טלוויזיה והעביר את מסרי ממשלת נתניהו היה דוד ביטן – מי שהיה בזמנו יו"ר הקואליציה האימתני והבולט. אך מאז צצה לה פרשת שחיתות רחבת היקף וחמורה ב"כיכובו", פרשה שמובילה להגשת כתב אישום על שוחד ומרמה. משרד עו"ד בועז ראובן מסכם עבורכם את הפרשה מתחילתה ועד לנקודת הזמן הזו.

  פרשת ח"כ ביטן החלה בדצמבר 2017, כאשר החקירה בתיק 1803 הפכה גלויה וביטן הוזמן לחקירה באזהרה במשטרת ישראל. החשדות המרכזיים שהועלו: קבלת שוחד, עבירות מרמה והפרת אמונים והלבנת הון, בעת שביטן כיהן כסגן ראש עיריית ראשון לציון וגם במהלך חלק מתקופתו כחבר כנסת מטעם הליכוד.

  מיו"ר הקואליציה החזק וח"כ אהוב לחשוד בשחיתות חמורה

  פרשת השחיתות בה חשוד ח"כ דוד ביטן תפסה אותו בשיא הקריירה הפוליטית שלו. באותה תקופה הוא שימש כיו"ר הקואליציה, תפקיד חשוב, רב כוח והשפעה. הוא התראיין באופן כמעט יומיומי לכל כלי התקשורת בישראל, הסביר את עמדות הממשלה והקואליציה, תקף את היריבים באופוזיציה וקידם את ההתנהלות הפרלמנטרית של הקואליציה ביד רמה, בביטחון ואף בהצלחה מרשימה מבחינת יכולות ארגון ורתימת ח"כים ממפלגות שונות לאחדות קואליציונית. ביטן נודע כיו"ר קואליציה חזק, קולני ודעתני אשר מאמין בדרכו ויקדם את האינטרסים של הקואליציה במכלול דרכים. הוא אפילו זכה לדמות בתכנית הפופולארית "ארץ נהדרת".

  אך למרות שהיה ח"כ קולני ואף כוחני ויו"ר קואליציה נחוש וחזק, הוא היה אחד מהח"כים האהובים במשכן, מכל הקשת הפוליטית וגם בקרב מתנגדיו הפוליטיים שאמרו רבות שהוא אדם נחמד והגון. התקשורת פחות אהדה אותו, אך מבחינה פוליטית וציבורית, הוא ללא ספק היה כוכב עולה ומועמד טבעי לתפקיד עתידי של שר מטעם הליכוד.

  ואז הגיעה פרשת השחיתות בה הוא חשוד מרכזי, פרשה שטלטלה את כל עולמו וגרמה לירידת מעמדו במהירות. הוא הוחלף בתפקיד יו"ר הקואליציה ו"הוריד פרופיל", למרות שזכה לגיבוי מסוים מטעם מפלגת הליכוד ורה"מ.

  מהות העבירות בפרשת ח"כ דוד ביטן

  מרבית החשדות בפרשת ח"כ דוד ביטן נוגעות לתקופת כהונתו כסגן ראש עיריית ראשון לציון. העבירות בהן ביטן חשוד ואשר בגינן קיימת המלצה להעמידו לדין כוללות שורה ארוכה יחסית של עבירות ומנגנון מושחת שעבד כמה שנים וכלל עשרות אנשים וגורמים מעורבים.

  החשדות נגד ביטן מעלות תמונה לפיה הוא קיבל שוחד במזומן בסכומים מצטברים של כמה מאות אלפי שקלים ואולי אף מעבר לכך. כמו כן, חלק מהשוחד שקיבל ח"כ ביטן היה בצורת הבטחה לקבל דירות בפרויקטים עתידיים – כולל בפרויקטים שאותם קידם עבור גורמים שונים באמצעות קשריו וכוחו. הפרשה מפרטת כיצד בתמורה לכספי השוחד והדירות שהובטחו לו, דוד ביטן הפעיל קשרים, כוח פוליטי, סמכויות וכיוצא באלו כדי לקדם החלטות הקשורות בבניה ותכנון, לשנות החלטות קיימות לטובת יזמים ששיחדו אותו, לקדם מתן היתרים מגוונים, השגת הנחות בתשלומים מוניציפאליים וכן הלאה.

  החשדות כוללים גם תיאור כיצד ביטן פעל מול גורמים בעיריית ת"א-יפו כדי לשנות חוות דעת משפטיות של גורמים מקצועיים, בעיקר בהקשר לתחום הנדל"ן.

  לפי החוקרים בפרשת דוד ביטן, הוא לקח את כספי ודמי השוחד כדי לכסות חובות גבוהים שצבר ויתכן שאף לטובת גריפת רווח אישי. חלק מהחובות הם כביכול לגורמים בשוק האפור, אך מקור רוב החובות אינו ידוע. ישנה סברה, שגם ביטן עצמו נתן מעט פרטים תקשורתיים לגביה, כי חובותיו נובעים מהתחייבויות אישיות שלקח על עצמו לטובת הפעלת מועדון הכדורגל העירוני של ראשל"צ, אותו ניהל בעת שעבד בעירייה.

  נציין כי לצד ח"כ דוד ביטן המוגדר כחשוד המרכזי בפרשת שחיתות זו, המשטרה ממליצה להעמיד לדין גם גורמים נוספים, בהם ראש עיריית ראשון לציון באותה תקופה דב צור, סגן ראש עיריית ת"א בזמנו ארנון גלעדי ואנשים נוספים.

  תגובת הח"כ לחשדות נגדו

  מהיום בו "התפוצצה"  פרשת השחיתות בה חשוד ח"כ דוד ביטן, הוא טען לחפותו וחזר והדגיש כי כל הפרשה תסתיים בלא כלום מבחינתו. בתחילה הוא שמר על זכות השתיקה בחדרי החקירה וגם לא דיבר על הנושא בתקשורת. לאחר זמן מה החל לשתף פעולה עם החוקרים אך כמובן שלא מסר פרטים לגבי החקירה בתקשורת. ביטן ועורך דינו טוענים כל העת כי הוא אינו אשם בביצוע העבירות המיוחסות לו וכי אם הדבר יגיע להליך משפטי, חפותו תוכח ויתברר כי כל מעשיו היו תקינים במקרה הטוב או שגויים אך לא פליליים וללא כוונת זדון במקרה הפחות טוב.

  סטטוס הפרשה נכון למרץ 2019

  במרץ 2019, כחודש לפני הבחירות לכנסת ה-21 אשר במסגרתן ח"כ דוד ביטן משוריין במקום ריאלי ברשימת הליכוד – לבקשת רה"מ נתניהו עצמו ואחרי שבפריימריז ביטן החשוד בשחיתות ונמצא תחת מעטה של עבירות פליליות שדינן מאסר סיים במקום נמוך ברשימה, סטטוס הפרשה הוא שהמשטרה הגישה המלצה להעמיד את ביטן ושורת אנשים אחרים לדין פלילי.

  בתחילת מרץ 2019, המשטרה העבירה לפרקליטות המדינה המלצה חד משמעית להעמיד את ח"כ דוד ביטן לדין בהאשמה של קבלת שוחד, זאת על בסיס ראיות רבות שהצטברו בעניינו לגבי קבלת שוחד, התנהלות ציבורית בעייתית ולא תקינה והתנהלות פיננסית לא מוסברת למעט קבלת שוחד וטובות הנאה. כך שיתכן ועוד לפני סיום מערכת הבחירות לכנסת ה-21 בתחילת אפריל 2019 הפרקליטות כבר תודיע על הגשת כתב אישום כנגד ח"כ דוד ביטן. כרגע, הפרשה הזו נראית כמו סיפור, יחסית קצר ומהיר, על עלייתו ונפילתו של כוכב פוליטי מבטיח. מבטיחים להמשיך לעדכן בהתפתחויות בפרשה מעניינת ומרעישה זו.

   דילוג לתוכן