צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  אופציות בינאריות: האם זה חוקי?

  אופציות בינאריות הוא מונח פיננסי-כלכלי שבשנים האחרונות הפך יותר ויותר מוכר ונפוץ, כאשר עד לפני לא הרבה שנים רוב האנשים  כולל משקיעים פרטיים ותיקים  כלל לא הכירו את המוצר.  אופציה בינארית נקראת כך משום שיש לה שתי אפשרויות בלבד  רווח או הפסד  בדומה למודל האפס או אחד במחשוב בינארי. אופציות אלו מאפשרות לנסות לחזות את כיוון השינוי (למעלה או למטה) של נכס פיננסי מסוים במסגרת זמן מוגדרת מראש, לרוב קצרה מאוד, ולפי נוסחת רווח או הפסד ידועה מראש.  

  אך האם תחום מסחר דינמי ותנודתי זה חוקי בכלל? מה הרגולציה אומרת לסוחרים פרטיים ולמפעילי זירות מסחר באופציות בינאריות? משרד עו"ד בועז ראובן מציע שירות משפטי נרחב בתחומי הפורקס והאופציות הבינאריות, לכל סוגי הלקוחות, עסקיים ופרטיים כאחד, ומיד נסביר הכל. 

  הסבר כללי על מסחר באופציות בינאריות גביית מיסים מגוגל ופייסבוק

  אופציות בינאריות מאפשרות לבצע עסקאות מסחר אשר בהן הסוחר מעריך האם מחירו של נכס בסיס כלשהו יעלה או יירד בפרק זמן מוגדר, כאשר רבות מהאופציות הללו מוגדרות לפרקי זמן של דקות בודדות או כמה שעות בלבד ולא תקופות ארוכות או בינוניות. האופציות מציעות עסקאות על מחירם של נכסים סחירים כגון מניות, מטבעות זרים וסחורות – כאשר העסקה עצמה נוגעת רק לשינוי במחיר אותו נכס בסיס רלוונטי ואין קשר או משמעות לשווי או לשער עצמו. בסוג זה של מסחר פיננסי, הסוחר מרוויח אם חזה נכון את כיוון השינוי במחיר/שווי נכס הבסיס לאותה אופציה ומפסיד אם השווי נע לכיוון ההפוך – כאשר בתעשייה לרוב מקובל לעבוד על רווח של 65%-80% לעסקה רווחית או הפסד של 85%-100% בעסקאות לא רווחיות בהן שער נכס הבסיס נע לכיוון הנגדי ממה שחזה הסוחר. 

  עסקת (פוזיציה) מסחר על אופציה בינארית תהיה כאמור לרוב מוגדרת בזמן, כאשר לסוחר בדרך כלל אין אפשרות למכור או לסגור את העסקה לפני סיום אותו פרק זמן מוגדר. מוצר פיננסי זה נוצר במקור כדי לגדר סיכונים – למשל כהגנה לזמן מוגדר מפני שינוי בשערי מט"ח כדי לספק הגנה פיננסית לעסקת סחר בינלאומית. אך כיום מדובר בעיקר על מכשיר השקעה ספקולטיבי מאוד הנסחר ע"י סוחרים עצמאיים ופרטיים בזירות מסחר אינטרנטיות.  

  זירות מסחר מקוונות באופציות בינאריות 

  הסיבה שהמונח אופציות בינאריות הפך מוכר יותר בשנים האחרונות הוא בעיקר עלייתן של זירות המסחר המקוונות במוצרים פיננסיים אלו, בישראל ובעולם, כמו גם העובדה שהמסחר במוצרים אלו נחשב שנוי במחלוקת, בלשון המעטה. רוב מוחלט של המסחר באופציות בינאריות נעשה ע"י אנשים פרטיים (ולא גופים פיננסיים) בזירות מסחר אינטרנטיות המופעלות ע"י חברות עסקיות. המסחר נעשה במערכת אינטרנטית המציגה את האופציות הזמינות לרכישה באותו זמן ואת הפרטים לגביהן, כאשר הסוחרים מפקידים כסף ישירות לחשבון המסחר שלהם אצל אותה מפעילת פלטפורמה. מכיוון שמדובר על עסקאות מסחר בינאריות וללא קשר לשווי הממשי של נכס הבסיס, בפועל כל העסקאות הן פנימיות לזירת המסחר ולא מגיעות לשוק ה"אמיתי", הן רק בין הלקוח הפרטי לבין מפעילת זירת המסחר. לתחום נכנסו הרבה מאוד חברות ישראליות או בעלות קשרים לאנשי עסקים ישראלים, כאשר רוב הפעילות התבצע ומתבצע מול לקוחות ברחבי העולם. 

  החוקיות של מסחר באופציות בינאריות 

  כעת לאחר ההסברים הטכניים והפיננסיים לגבי אופציות בינאריות, הגענו לשאלת החוקיות של התחום. בעבר הלא רחוק, תחום מסחר זה היה פרוץ ולכן חוקי, הן עבור סוחרים מישראל והן עבור חברות שהפעילו זירות מסחר ללקוחות בחו"ל. גורמים מקצועיים רבים טענו וטוענים גם כיום כי בגלל מהות האופציות הבינאריות והעובדה שהן עסקאות לטווח קצר מאוד וללא קשר ממשי לשער האמיתי של נכס הבסיס – מדובר בפועל על הימור לכל דבר ולא על השקעה פיננסית סטנדרטית.  

  מבחינה מעשית, בסוף שנת 2017 עבר בישראל חוק האוסר על ניהול של זירות מסחר באופציות בינאריות בישראל, בין אם מדובר על זירת מסחר ללקוחות ישראלים או ללקוחות בחו"ל. כבר לפני זה הרשויות הישראליות אסרו על ישראלים לסחור באופציות בינאריות מישראל. החוק מ-2017 מגדיר בפועל את המסחר באופציות בינאריות כעבירה פלילית עם פוטנציאל ענישה של עד שנתיים מאסר וכן העבירות יהווה עבירות על החוק למניעת הלבנת הון.  

  הרגולטור האחראי בישראל על פיקוח בתחום זה היא רשות ניירות ערך, אשר מההתחלה טענה כנגד תעשיית האופציות הבינאריות בישראל ובחו"ל על ידי גורמים ישראלים.  

  לכן בשורה התחתונה, נכון להיום מסחר באופציות בינאריות אינו חוקי בישראל, לא מבחינת סוחרים עצמאיים פרטיים ובעיקר לא עבור גופים עסקיים המפעילים מישראל זירות מסחר המציעות אופציות בינאריות.  

  שירותי משרד עו"ד בועז ראובן בהקשר לאופציות בינאריות 

  עורך הדין בועז ראובן הינו מומחה לדיני מיסים ומשפט כלכלי, ישראלי ובינלאומי ולאורך השנים עסק רבות בתיקי אופציות בינאריות, מסחר בפורקס ופעילות כללית בשוק ההון. המשרד מייצג סוחרים פרטיים אשר נפגעו מפעילות מסחר באופציות בינאריות וגם גורמים עסקיים שפעלו או פועלים בתחום בדרך זו או אחרת.  

  למשרד ניסיון מוצלח ונרחב בייצוג לקוחות בתיקי אופציות בינאריות ופיננסים בתביעות נזיקין, הליכים מול רשות המיסים, הליכים משפטיים בחו"ל, הליכים משפטיים מול רשות ני"ע וגורמים נוספים בישראל, הקמת חברות בחו"ל, בקרת מסחר בהתאם לרגולציה מקומית בחו"ל ועוד מגוון מקרים מורכבים בהם עו"ד בועז ראובן וצוותו העניקו שירותים משפטיים מותאמים אישית, יצירתיים ומלאי מחשבה מקצועית כדי לשמור על האינטרסים של הלקוח. 

   דילוג לתוכן