צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  רגולציה

  רגולציה בשוק ההון, נועדה להסדיר את פעילות הגורמים השונים הפעילים בשוק ובאמצעותה מגדיר הרגולטור את "כללי המשחק".

  שוק ההון הוא שוק מורכב, המחייב, מטבעו, החלת רגולציה מסוימת על כל המעורבים בו: רשויות, בנקים, בתי השקעות, גופי חיתום, ברוקרים וסוחרים. הרגולטורים המכתיבים את כללי המשחק בשוק ההון הישראלי – ובכלל זה בכלכלה כולה - ועמיתיהם הרגולטורים הפועלים בארצות זרות לא נחים לרגע וזהו לכן תחום דינמי מאוד. כוחות פוליטיים, שתדלנים, שינויים בדעת הקהל ושינויי חקיקה, הם רק חלק מהגורמים הנפוצים אשר מובילים לשינויים מתמידים בתקנות הרגולציה, מה שמחייב את הפעילים בשוק ההון להתאים את עצמם להחלטות.

  מכיוון שהדרך מאי-הבנה או אי קיום מלא של הוראות הרגולטור לעבירה פלילית, קצרה מאוד הלכה למעשה, מומלץ לכל מי שפעיל בעולם התאגידי והפיננסי בארץ או בחו"ל לקבל ליווי וייעוץ משפטי מגורם מקצועי, המציע נקודת מבט מקצועית – לוקאלית וגלובלית כאחד - וניסיון מוכח במשפט כלכלי ותיקי רגולציה בשוק ההון ובנושאים כלכליים בכללותם.

  רגולציה פיננסית בישראל

  "רגולציה" הוא השם הכולל למכלול של פעולות, חוקים, תקנות וצווים המיועדים להסדיר את ההתנהלות בתחום מסוים. התפיסה המקובלת במשק הישראלי ולפי נתונים בינלאומיים היא שבישראל קיים נטל רגולטורי גדול ומורכב למדי, כולל בהשוואה למדינות מפותחות רבות אחרות. דבר זה נכון גם לגבי רגולציה של שוק ההון. ניתן לטעון שחלק מכך נדרש ושומר על תפקוד תקין ואפקטיבי של השוק, אך מצד שני גם שאלמנטים רבים של רגולציה מכבידים על הפעילות הכלכלית והפיננסית במשק ופוגעים בצמיחה – זהו נושא שנוי במחלוקת וגם מאוד טעון פוליטית.

  מהו צו ירושה

  הלכה למעשה, על שחקנים בשוק ההון הישראלי (ובפועל בכל תחומי המשק הישראלי) מוחלת רגולציה רבה מאוד, חלקה מורכב וחלקה גם דינמי מאוד מבחינת שינויים וביצוע התאמות. שני הגופים המרכזיים האמונים על רגולציית שוק ההון בישראל הם הרשות לשוק ההון, הביטוח והחיסכון ולצידה הרשות לניירות ערך. יחד עם גופים אלו ניתן למנות כרגולטורים חשובים ורלוונטיים גם את רשות התחרות (לשעבר הממונה על הגבלים עסקיים) ובמידה מסוימת אף את רשות המיסים ואת משרד האוצר עצמו.

  הרגולציה היא כלי ממשלתי להתוויית מדיניות לגבי תחום פעילות כלכלי מסוים והיא מיועדת גם להגן על האינטרסים של גורמים בשוק, הציבור והכלכלה (אינטרסים שעל פניו לעיתים מתנגשים...) וגם למנוע התנהלות לא תקינה ולא חוקית של שחקנים הפעילים באותו שוק – במקרה זה למשל שוק ההון.

   

  רגולציה הופכת מורכבת יותר בתחום שרק הולך ומתפתח

  התחום של רגולציה בשוק ההון הופך עם השנים ליותר מורכב וסבוך, ספציפית במשק הישראלי בו רמת רגולציה כוללת יחסית גבוהה ולא תמיד הכי יעילה. כאשר מצרפים לכך את העובדה שכל עולם הפיננסים, שוק ההון ובעצם כל המשק הכלכלי הופכים מורכבים ומפותחים הרבה יותר, מקבלים לעיתים מעין "שדה מוקשים" רגולטורי עבור שחקנים הפעילים בשוק.

  הצמיחה המטאורית של כל תעשיית הפינטק, שינויים מבניים במשק הישראלי ובפוליטיקה המקומית, כמו גם בדעת הקהל לגבי נושאים כלכליים וכניסת עוד גופים מקומיים וגלובליים לשוק ההון ולמשק הישראלי מביאים לשינויים ברגולציה ובדרכי ההתנהלות האופטימאליות של חברות וגורמים הפעילים בשוק.

  ניתן לראות שינויים אלו בהיבטים דוגמת כניסת טכנולוגיות בלוקצ'יין ומטבעות דיגיטליים לשימוש ביותר ויותר יישומיים ופלטפורמות, במכשירים פיננסיים חדשים בשוק ההון, בדרכי גיוס הון חדשות מהציבור וממשקיעים וכמובן בשינויים היחסית תכופים של רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון ושל רשות ניירות ערך בהקשר לתקנות ולרגולציה ספציפית.

  שירותי משרד עורך דין בועז ראובן בתחום הרגולציה

  משרדנו מספק ייצוג, ליווי וייעוץ אסטרטגי ללקוחות הפועלים בשוק ההון בארץ ובחו"ל וכן ללקוחות הזקוקים לסיוע בהתמודדות עם הרגולציה הרבה והסבוכה בכלכלה הישראלית.

  ההיכרות המעמיקה של המשרד עם כללי הרגולציה, עם הגופים הרגולטוריים עצמם ועם מערכות המשפט בארץ ובעולם, יחד עם קשריו הטובים עם מחלקות כלכליות במדינות רבות, ימנעו מכם לבצע - אפילו בתום לב - עבירות פליליות וכלכליות על חוקי שוק ההון ועל הוראות רגולטוריות במדינה בה אתם פועלים.

  במסגרת הליווי שלנו, צוות המשרד, הכולל עו"ד, משפטנים ורואי חשבון מומחים, ינחה אתכם בנוגע למשמעות הרגולטורית של כל צעד וצעד בשוק ההון: הנפקה, ניסוח הסכמים מסחריים, גיוסי הון, שותפויות, התקשרויות מסחריות ועסקיות, מהלכים פיננסיים וחשבונאיים, הטמעת נהלי רגולציה פיננסית בארגון וכן הלאה. צוות המשרד יוודא מראש שלא תבצעו טעויות עסקיות וחוקיות בעלות השלכות פיננסיות או חוקתיות קשות, כמו כן כמובן שהמשרד מלווה לקוחות גם תוך כדי תהליכי חקירה ומשפטים הקשורים לרגולציה פיננסית וכלכלית.

   

   דילוג לתוכן