צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  עורך דין עסקאות נשק ועסקאות ביטחוניות

  ישראל, כידוע לכל, היא מדינה עם תעשיות ביטחוניות ונשק מקיפות ורחבות מאוד והמדינה וחברות שונות הפועלות מישראל מעורבות בהיקף אדיר של עסקאות נשק ומערכות ביטחוניות, הן בייצוא והן בייבוא. באופן טבעי ומובן מאליו מתוך מהותן של עסקאות אלו, עסקאות נשק ועסקאות ביטחוניות למיניהן, מחייבות ליווי צמוד של עורך דין המתמחה בתחום ובקיא בשלל המורכבויות המשפטיות שלו.

  נתון הממחיש עד כמה ישראל היא שחקנית משמעותית בשוק הנשק הגלובלי עולה ממחקר שביצע ארגון מחקר שבדי. המחקר הראה כי ישראל מדורגת עשירית בעולם בייצוא נשק, מבחינת חלקה של המדינה בסך עסקאות הנשק העולמיות בכל שנה (2.4%). ישראל חולקת את העשירייה הפותחת ברשימה יחד עם מדינות הרבה יותר גדולות ממנה מבחינת כלכלה וגודל האוכלוסייה. בנוסף, ישראל מדורגת במקום ה-14 בעולם מבחינת היקפי יבוא הנשק.

  יתרה מכך, ישראל מדורגת אבסולוטית במיקום העשירי בייצוא נשק גלובלי, אבל כאשר משקללים את גודל המדינה ואת היקף התוצר, עולה כי ישראל היא למעשה יצואנית הנשק הגדולה בעולם!

  כפי שמיד נפרט וכפי שעולה מהנתונים לעיל, עסקאות ייבוא / ייצוא נשק בישראל הן עניין משמעותי מאוד מבחינת היקף עסקאות והשפעה כלכלית. כל עסקה שכזו ברוב מוחלט של המקרים כוללת סוג כלשהו של ייעוץ משפטי עסקאות נשק וליווי צמוד של עורך דין עסקאות נשק, כדי לוודא שהכל לפי הכללים והרגולציה החלים על תחום רגיש ומורכב זה.

   

  האגף לייצוא ביטחוני – הגוף המכריע בעסקאות ביטחוניות

  אי אפשר לדבר על ייעוץ משפטי עסקאות נשק ועל עסקאות ביטחוניות בכלל, מבלי להתייחס לאגף לייצוא ביטחוני במשרד הביטחון, המוכר גם בשמו אגף סיבט. באופן טבעי ולגמרי הגיוני במדינה כמו ישראל, שלה תעשיות ביטחוניות מתקדמות ומקיפות מאוד לצד שלל איומים ביטחוניים ממדינות וארגונים חיצוניים, אי אפשר לייצא ולמכור כל סוג של נשק או מערכת ביטחונית ובטח לא לכל מדינה או גוף בטחוני.

  את האישורים מה מותר למכור ולמי ניתן למכור נשק, מערכות וציוד ביטחוני – נותן אגף סיבט במשרד הביטחון והוא הסמכות המקצועית והמשפטית העליונה לגבי זה בישראל.

  לכן, עורך דין המתמחה בליווי עסקאות נשק חייב כמובן להכיר את כל התקנות, הכללים והנהלים של התנהלות עם ומול אגף סיבט במשרד הביטחון, את ההיבטים של רגולציה בייצוא ביטחוני ומכלול הצעדים והאלמנטים שיש לוודא ולהקפיד לגביהם בהקשר לעסקאות נשק ומערכות ביטחוניות.

  כך למשל, ביצוע עסקה כלשהי מטעם גוף עסקי הנתון לפיקוח האגף לייצוא בטחוני ו/או מול גורמים ממשלתיים או עסקיים המחייבים פיקוח ואישור של האגף, ללא האישורים המתאימים, בהחלט עשוי לגרור חקירה משמעותית ואף אישומים פליליים הנוגעים לעבירות על חוק הפיקוח על ייצוא ביטחוני. תיקים שכאלו עולים מעת לעת לסדר היום הציבורי, למשל כאשר גופים עסקיים ישראלים העוסקים בייצור וייצוא ביטחוני מבצעים פעולות שוחד, הונאות ואי סדרים למיניהם בהקשר לעסקאות ביטחוניות מול גורמים זרים או חלילה מוכרים נשק לגורמים אסורים. בתיקים אלו קריטי לקבל ייצוג הולם ומדויק של עורך דין עסקאות נשק המתמחה גם בפיקוח על ייצוא ביטחוני.

  עורך דין עסקאות נשק

  ייצוג וייעוץ משפטי בעסקאות נשק

  אם אתם גוף עסקי העוסק בהיבט כזה או אחר של נשק או מערכות ביטחוניות, החל במכירת נשק של ממש ועד מכירת ציוד ביטחוני  – אפילו לצרכי הגנה ולא התקפה – אתם מראש פועלים בתחום מורכב, סבוך, עמוס ברגולציה וחוקים וכאמור אשר נמצא תחת פיקוח הדוק מטעם המדינה. לכן לפני כל ביצוע עסקה, מול כל גורם ממשלתי, עסקי או פרטי, עליכם לקבל ייעוץ משפטי עסקאות נשק ועסקאות ביטחוניות, מטעם עו"ד הבקיא בתחום ואשר יכול לבחון את העסקה בכללותה, את התמונה המלאה ואת מגוון השיקולים והצעדים הרלוונטיים לקידום והשלמת העסקה.

  מקרים ותיקים מורכבים

  עבירות ייצוא נשק הן מהחמורות ביותר מבחינת מדינת ישראל – שוב, בגלל הפוזיציה הייחודית של המדינה מבחינה ביטחונית ומדינית. מה גם שלא אחת כאשר מבוצעות עבירות על ייצוא נשק ומערכות ביטחוניות, יתלוו לכך גם עבירות נוספות כמו עבירות מס, שוחד, רישום כוזב, קבלת דבר במרמה, הפרת אמונים וכיוצא באלו – מה שרק מסבך עוד יותר את התיקים הללו וממחיש עד כמה קריטי להיות מיוצגים ע"י עורך דין עסקאות ביטחוניות ועסקאות נשק.

  התעשייה הביטחונית ועיסוק בייצור או מכירה של נשק אינם מהווים תחום עסקי סטנדרטי או "רגיל", בטח לא בישראל, לכן גם תיקים הקשורים לעבירות ייצוא נשק אינם תיקים פליליים רגילים. בכל מקרה ופוזיציה שלכם בתחום זה, כשזה מגיע לשירותים משפטיים וייצוג משפטי, אתם צריכים עורך דין מנוסה ומומחה.

   דילוג לתוכן