צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  הפריצה למתחם הכספות הפרטיות ומשמעויות המיסוי

  שנת 2022 החלה עם ידיעה מרעישה ומהותית עבור לא מעט אנשים, כאשר פורצים חדרו למתחם כספות פרטי בתל אביב, כפתו את המאבטח והצליחו להיכנס לכמה כספות ולשדוד את תכולתן. נכון לתחילת ינואר 2022 עדיין לא נעצרו חשודים במעשה. בעלי הכספות שנפגעו, איבדו סכומים גבוהים מאוד ככל הנראה, אך לא ממש הוגשו תלונות במשטרה – נסקור את המקרה החריג הזה ואת משמעויותיו. 

  משרד עו"ד בועז ראובן מומחה במיסוי ובדין הפלילי, מנוסה מאוד בטיפול בתיקים כלכליים מורכבים מול רשות המיסים. 

  מה קרה בחדר הכספות?

  בלילה האחרון של 2021, שודדים רעולי פנים נכנסו בעורמה למתחם כספות פרטי בלב תל אביב, כפתו את המאבטח החמוש והצליחו להשיג גישה לתכולה של מספר לא מבוטל של כספות פרטיות, לפני שנמלטו בהישמע אזעקה ושליחת התרעה למשטרה. מכיוון שמדובר על כספות פרטיות במתחם שחלק מהותי ממהות שירותו הוא דיסקרטיות, כמו גם בגלל שלא הוגשו תלונות ספציפיות למשטרה ע"י בעלי כספות, בפועל לא ידוע בדיוק מה וכמה נגנב בפריצה החריגה. 

  חדרי כספות פרטיים הפכו בשנים האחרונות ליותר פופולאריים ונפוצים, כחלופה לשירותי הכספות של הבנקים המסחריים אשר צמצמו משמעותית את תחום הפעילות הזה בסניפיהם. מתחמים פרטיים רבים למעשה פועלים על בסיס תשתית מבנית של חדרי כספות שהיו בבעלות ובתפעול של בנקים. מתחמי הכספות הפרטיים הללו, כמו זה שנפרץ בתל אביב, מציעים שירות פרטי, דיסקרטי, בוטיקי ולא אחת יוקרתי לאנשים בעלי אמצעים, שירות לאחסון מאובטח ומוגן של כסף ופריטי ערך שונים. כאשר רמת האבטחה וההגנה במתחמים אלו משווקת כמתקדמת ומקיפה מאוד, ועל פניו היא אכן כך – מה שהופך את "שוד הכספות הגדול" של סוף 2021 לכל כך חריג ומשמעותי.

  מה לגבי ביטוח תכולה לכספת הפרטית?

  כל מקרה של פריצה ושוד הוא קשה ומורכב עבור בעלי הרכוש שנגנב, קל וחומר כאשר מדובר על שוד ממתחם שבהחלט אמור לספק רמה גבוהה ואמינה מאוד של הגנה פיזית ואבטחה כמו חדר כספות פרטי. אך כמו ברוב מקרי השוד והגניבה, גם במקרה להלן עולה השאלה האם קיים אלמנט ביטוחי שיכול לכסות על הנזק הפיננסי שספגו בעלי הכספות שנשדדו. 

  ובכן, כמו בהרבה מקרים בתחום הביטוח, התמונה מעט מורכבת. החברה המפעילה את מתחם הכספות מבוטחת בביטוח כללי מול גורם ביטוחי בינלאומי גדול – לוידס במקרה להלן ודרך סוכנות ביטוח בישראל – גם למקרים של פריצה וגניבה של תכולת כספות במתחם, אך בסכום יחסית קטן וגנרי לכלל הכספות במתחם. בנוסף, לבעלי הכספות עצמן – השוכרים אותן מהחברה המפעילה – עומדת הזכות לרכוש עצמאית ובנוסף ביטוח תכולה מורחב יותר, לפי שווי הפריטים בכספת כמובן. על פניו, רוב בעלי הכספות בוחרים באופן הגיוני באפשרות של הרחבת הביטוח באופן פרטי. כך שעל פי רוב, לנפגעים מהפריצה יש ביטוח שיכסה פרטנית את הנזק הפיננסי שנגרם. 

  יש להדגיש בהקשר לפיצוי במסגרת הליך ביטוחי במקרה כגון פריצה לכספת פרטית, כי הביטוח הוא לרוב לפי ערך מוסכם מראש ולפי דיווח על שווי תכולת הכספת של המבוטח עצמו, כאשר אין תלות מובנית בהיקף הנזק הפיננסי שנגרם. קרי, רוכשים ביטוח לפי שווי מסוים ומוסכם מראש. זאת כי לאחר הגניבה, אין לבעלי הכספת יכולת (ולעיתים גם לא רצון) להוכיח מה הייתה תכולת הכספת. 

  המשמעויות של תכולת כספת פרטית

  כאמור, מרכיב מהותי בשירות של חדר כספות פרטי הוא דיסקרטיות וסודיות, כאשר הלכה למעשה למעט מבעלי הכספת, אין לאיש דרך ממשית ומעשית לדעת מה מאוחסן בכספת. זה מה שמושך רבים מהלקוחות של שירותים כגון אלו אליהם מלכתחילה. מתחם כספות פרטי, בניגוד למתחם כספות בנקאי, אינו יכול ואינו מחויב לדווח לרשות המיסים על תכולת הכספות שבו – כאשר חובת הדיווח מוטלת כולה על בעלי הרכוש עצמם. 

  הדיסקרטיות והסודיות הללו הן גורם משיכה לא מבוטל של לקוחות אמידים ובעלי אמצעים לשכור כספת פרטית במתחמים כמו זה שנשדד לאחרונה, כאשר במקרים רבים מאחסנים בכספת מזומן, תכשיטים יקרי ערך, שעוני יוקרה וכיוצא באלו. ברמה מעשית ואופרטיבית לגמרי, כאשר אדם שוכר כספת במתחם פרטי ובוטיקי שכזה, למעט באותה חברה, אין אף רישום לגבי הבעלות על הכספת ועל שווי או פירוט תכולתה.

  לצד פתרון מאובטח, מוגן ודיסקרטי לאחסון של כסף, תכשיטים ופריטים יקרי ערך אחרים, המשמעות של שימוש בכספת פרטית במתחם כספות שכזה היא שלרשות המיסים באופן כללי יהיה הרבה יותר מסובך לדעת לגבי קיומה של הכספת עבור אותו אדם ספציפי ובטח לגבי מהות ושווי התכולה. 

  רשמית, גם אדם המחזיק כספים ורכוש בכספת פרטית ודיסקרטית, מחויב לדווח על הכנסות ועל נכסים לרשות המיסים. בפועל, רבים לא טורחים לדווח על תכולת הכספות הפרטיות שלהם לרשות המיסים. 

  מכאן אנו מגיעים למהות העניין שלא הוגשו שום תלונות פרטניות ופרטיות למשטרה לגבי גניבת תכולת כספות מהמתחם, למעט התלונה של החברה המפעילה עצמה לגבי השוד באופן כללי. לצד העובדה שהסיכויים שגורמי החקירה והאכיפה יגיעו לפורצים וגם יחזירו לאנשים את הכסף והרכוש שלהם נמוכים מאוד, בעלי הכספות לא נוטים להתלונן כי זה יוביל, בוודאות כמעט מוחלטת, למעורבות של רשות המיסים ולהכרח של אותם מתלוננים לפרט מה בדיוק היה בכספת שלהם. 

  לדוגמא, אדם שהחזיק בכספת פרטית כספי מט"ח שלא דיווח עליהם לרשות המיסים, לא ירוץ להתלונן על פריצה לכספת וגניבת תכולתה, כי זה בתורו יגרור פוטנציאלית חקירה של רשות המיסים לגבי אי דיווח על נכסים בהתאם לדרישות החוק בישראל. 

  מה עושים אם הסתבכתם עם רשות המיסים לגבי תכולת כספת פרטית?

  בין אם כתוצאה ממקר החריג ומצער כמו פריצה וגניבה ממתחם כספות פרטי כמו זו שאירעה בסיומה של 2021 בתל אביב ובין אם כתוצאה מחקירה או גורמים אחרים, לא אחת אנשים מסתבכים עם רשות המיסים כתוצאה מהחזקה של כסף ורכוש לא מדווח בכספת פרטית – במתחם ייעודי ומקצועי או באופן פרטי אחר. 

  ובכן, אם הסתבכתם עם רשות המיסים לגבי תכולת הכספת הפרטית שלכם, בעקבות הפריצה האחרונה או מכל סיבה אחרת, בהחלט יש מה לעשות וניתן לנהל תהליך יעיל ומושכל מול גורמי המקצוע והאכיפה הממשלתיים. חשוב לקבל ייצוג וליווי מותאמים אישית מטעם עו"ד מיסים מיומן ומנוסה כדי להגיע לסיום אפקטיבי ואופטימלי עבורכם של המקרה. 

  אם זה המצב עבורכם, אתם מוזמנים ליצור קשר עם משרד עו"ד בועז ראובן, המומחה בתחום המיסוי ובעל ניסיון מעשי מוכח ואיכותי בליווי תיקים כאלו מול רשות המיסים. 

   

   

   דילוג לתוכן