צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  ביטול צו מעצר בינלאומי

  יש נגדכם או נגד אדם הקשור אליכם צו מעצר בינלאומי? אתם חוששים שקיימת נגדכם "הודעה אדומה" מטעם האינטרפול – מוצדקת או שאינה מוצדקת? אלו מקרים שבהחלט קורים לאזרחים ישראלים, כאשר במקרים רבים ובהתנהלות נכונה וחכמה ניתן להשיג תוצאות חיוביות בהליכי ביטול צו מעצר בינלאומי – הליכים שעבורם אתם זקוקים לליווי של עו"ד מומחה במשפט בינלאומי ופעולות בהקשר ישיר לצווי מעצר בינלאומיים מול גורמי משטרה ואינטרפול. 

  צווי מעצר בינלאומיים משמשים ארגוני משטרה ואכיפה רבים כדי לתפוס ולעצור עבריינים וחשודים רבים בכל רחבי העולם, בעיקר כאלו העוברים ממדינה למדינה, מכאן המהות הבינלאומית של צווי מעצר אלו. צו מעצר בינלאומי מונפק ע"י האינטרפול, ארגון השיטור הבינלאומי המספק שירותי מודיעין וסיוע בחקירות פליליות למשטרות בכל רחבי העולם, כאשר מדינות מבקשות מהארגון להפיק צווי מעצר, אלו נקראים גם הודעות אדומות. 

  משרד עו"ד בועז ראובן מתמחה, בין היתר, במשפט בינלאומי ובניהול הליכי ביטול צווי מעצר בינלאומיים, השגת מידע לגבי קיומם של צווים כאלו ומכלול תהליכים הקשורים לחקירות בינלאומיות של אזרחי ישראל במדינות זרות ברחבי העולם. 

  צו מעצר בינלאומי / הודעה אדומה מטעם אינטרפול

  צו מעצר בינלאומי, שכאמור מוכר גם בשם המקצועי שלו בתור הודעה אדומה מטעם ארגון האינטרפול (Red Notice) הוא צו מעצר שהאינטרפול מפיק ומפיץ בכל המדינות החברות הארגון – וזה כולל רוב מוחלט של המדינות בעולם. צו המעצר הבינלאומי מופק לבקשתה של משטרה מקומית מאחת המדינות החברות בארגון, כדי לעצור עבריינים מורשעים ו/או חשודים בביצוע עבירות פליליות באותה מדינה המבקשת את צו המעצר. 

  הודעה אדומה של האינטרפול מיועדת לאתר את מיקומו ולעצור את האדם שלגביו הצו הופק, בין היתר מתוך כוונה להסגירו למדינה שביקשה את הפקת הצו מלכתחילה. 

  בנוסף להודעה אדומה, שהיא כאמור צו מעצר בינלאומי גורף, האינטרפול יכול גם לפרסם הודעות בצבעים אחרים, עם מהות שונה. למשל הודעה כחולה המיועדת לאיתור אדם או מידע לגבי אדם בהקשר לחקירה פלילית המתנהלת נגדו או שהוא קשור אליה (נאשם, חשוד בביצוע, קורבן לעבירה, עד לביצוע עבירה). בנוסף ישנן הודעות תחת תיוגי צבעים אחרים, לכל צבע מהות ומטרה שונות בהקשר למודיעין משטרתי בינלאומי הקשור להיבטים שונים של פשיעה. 

  צו מעצר בינלאומי שכזה יכול להיות גלוי ומפורסם לא רק ברשת התקשורת הנרחבת של אינטרפול והרשויות הרלוונטיות בכל המדינות החברות בארגון אלא באופן גורף וציבורי. כאשר לחלופין הוא יכול להיות צו מעצר גלובלי חסוי (Diffusion) אשר אינו מפורסם ציבורית ובאופן גלוי אלא רק ברשת התקשורת של אינטרפול הכוללת משטרות מקומיות ורשויות רלוונטיות כמו ביקורת גבולות.

  נקודה חשובה לגבי צווי מעצר בינלאומיים המופקים ע"י אינטרפול לבקשת המחלקות המתאימות במשטרות המקומיות (יחידות NCB) היא שמדינות מסוימות עושות שימוש נרחב בצווים אלו, לא רק למטרות של חקירות בינלאומיות, מניעת פשיעה ואיתור עבריינים וחשודים אלא גם למטרות פוליטיות למיניהן. מקרים כגון אלו מעלים לא אחת את הצורך בהליכים רשמיים ומשפטיים של ביטול צו מעצר בינלאומי. 

  סיוע משפטי בביטול צו מעצר בינלאומי

  אחרי כל ההקדמה לגבי נושא מורכב וגלובלי זה, הגענו להיבטים המשפטיים ולסיוע המשפטי הקשור ישירות לבקשות ביטול צו מעצר בינלאומי. ישנם אפיקים שונים בהם אפשר לקדם ולהשיג ביטול צו מעצר שכזה, כאשר התהליך חייב להיות חכם, מדויק ובהתאמה אישית מושלמת למהות המקרה וזהות הגורמים המעורבים. 

  • פנייה למשטרה במדינה שביקשה את הפקת צו המעצר והגשת בקשה מנומקת ואיכותית לביטולו – בהתאם למקרה ולחוקים באותה מדינת יעד רלוונטית.
  • פנייה רשמית וישירה לגורמים המתאימים במשטרה הישראלית, לביטול הבקשה לצו מעצר – אם היא זו שביקשה את הצו ואם מדובר על אזרח ישראלי בחו"ל למשל. 
  • הגשת בקשה רשמית, מנומקת ואיכותית במיוחד לאינטרפול עצמו, לגוף המועצה המפקחת. בקשה לביטול צו מעצר בינלאומי / הודעה אדומה כנגד אדם, עם מקסימום ההוכחות והמסמכים המקדמים את בקשת הביטול. זהו האפיק המרכזי והיעיל ביותר במקרים רבים מאוד. 

  מדובר על תיקים מורכבים, סבוכים, עם מעורבות של כמה מדינות וגורמי אכיפה באותן מדינות שונות, כמו גם התנהלות שלמה ופרוצדורלית מול אינטרפול ובמסגרת החוק הבינלאומי, לכן קריטי שכל בקשה לביטול צו מעצר בינלאומי או למידע בהקשר לכך תבוצע באמצעות עו"ד המומחה לעניין ועם ניסיון מוכח בתיקים מאתגרים אלו.

   דילוג לתוכן