צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  עבירות זיוף

  זיוף מסמכים זה ממש לא משהו שרואים רק בסרטי מרגלים, אלא בהחלט דבר אשר קורה במגוון רחב של מקרים ועם סוגים מגוונים של זיופים, כאשר כל אלו נכללים תחת ההגדרות של עבירות זיוף ומרמה. בספר החוקים הישראלי, עבירות זיוף ומרמה נחשבות בהחלט עבירות פליליות, העשויות להיות חמורות מאוד במקרים מסוימים ומהותיים. מזיוף חתימה על מסמך פשוט ועד זיוף מסמכים מלא וחמור ע"י עובד ציבור (למשל), נסביר אודות תחום עבירות הזיוף והמרמה. 

  ההגדרה הבסיסית של עבירת זיוף

  החוק מגדיר עבירת זיוף ככל פעולה, אשר נעשתה במסמך כלשהו, במודע ומתוך כוונה ליצור מצג שווא מסוים על צד שלישי כלשהו. חוקי הזיוף הרלוונטיים נוגעים לתחום של זיוף מסמכים, תחום רחב מאוד אשר כיום כולל הלכה למעשה גם מסמכים דיגיטליים ולא רק מסמכים פיזיים. 

  ההסבר הפשוט והישיר יהיה שכל שינוי לא תקין, שקרי או מטעה שנעשה למסמך כלשהו או ניסיון לייצר מצג שווא שקרי ומטעה לגבי מסמך מסוים, נחשב עבירת זיוף. זה כולל גם מקרים פשוטים כמו זיוף חתימה שלך אדם אחר על מסמך, גם שינוי היבטים מסוימים במסמך כדי שיציג משהו אחר לצד הקורא את המסמך וגם מקרים חמורים של זיוף מלא ומקיף של מסמכים רשמיים. 

  סוגים חוקיים של עבירות זיוף

  החוק הישראלי רואה בחומרה את הנושא של עבירות זיוף, כך שיש 4 סוגים חוקים ורשמיים של עבירות אלו:

  • זיוף: כל אדם המזייף מסמך כלשהו, יכול לקבל עונש של שנת מאסר. אם הזיוף נעשה מתוך כוונה לקבל דרך זיוף המסמך משהו, העונש עולה לעד 3 שנים ועם הנסיבות חמורות במיוחד אז רף הענישה עולה עד 5 שנים. 
  • זיוף להשפעה על עסקאות מסחריות: זיוף שנעשה כדי להשפיע או לפגוע בעסקאות מסחריות לגבי אנשים או תאגידים, רף ענישה של עד 3 שנים. 
  • עשיית שימוש במסמך שזויף: כאן החוק מגדיר כי כל אדם או גוף שעושה במודע שימוש במסמך מזויף, נחשב כמו מי שזייף אותו בעצמו וצפוי לרף ענישה של עד 3 שנים, לאחר הוכחת כוונה פלילית בשימוש במסמך.
  • זיוף מסמך ע"י עובד ציבור: כמו בעבירות שוחד, המדינה רואה בחומרה פגיעה ביושרה המקצועית והציבורית של עובדי ציבור. לכן יש סעיף מיוחד לזיוף שנעשה ע"י עובדי ציבור. לפי חומרת המעשה ומידת כוונת המזייף לקבל דבר מה באמצעות הזיוף, רף הענישה נע החל מעד 3 שנים ועד 7 שנים, כולל אפשרות בנוסף להטיל קנס על עובד הציבור המזייף. 

  נציין כי עבירות זיוף יכולות להיחשב רגילות מבחינת מידת חומרתן, אך הן יכולות גם לעבור לרף הנוסף של עבירות זיוף בנסיבות מחמירות. במצב זה, דירוג העבירה עולה מעוון לעבירת פשע, סיטואציה מורכבת ובעלת השלכות פוטנציאליות קשות יותר מבחינה פלילית ומשפטית. 

  עורך דין פלילי עם התמחות בעבירות זיוף

  עבירות זיוף הן עבירות פליליות, שבהתאם למקרה הספציפי יכולות לגעת בתחומים משפטיים אחרים, למשל מסחר, מקרקעין, מיסים, חוזים, שטרות, עבירות צווארון לבן ודין אזרחי, לכן חשוב מאוד לקבל ליווי מקצועי, מותאם אישית ומדויק של עורך דין פלילי עם ניסיון בתיקי עבירות זיוף ומרמה וכן ניסיון רלוונטי בתחום המשפטי הרלוונטי למקרה הספציפי. 

  הן עבור הצד הנפגע מהזיוף והן עבור הצד הנחקר או מואשם בגין עבירות זיוף, ייצוג וליווי ע"י עו"ד פלילי עם היכרות מעשית ומוכחת בתחום עבירות הזיוף, יכול לשפר מהותית את סיכויי התיק ולקדם את האינטרסים שלכם מול הגורמים הרלוונטיים. כך למשל, לחשודים ונאשמים בזיוף, יש משמעות גדולה בצמצום חומרת האישום עד כמה שניתן, כדי לנסות לקדם ענישה מינימלית במסגרת הוראות החוק ונתוני המקרה. 

   דילוג לתוכן