צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  ליטיגציה

  ליטיגציה היא מאבני היסוד של תחום המשפט כולו, התחום המשפטי שעולה אסוציאטיבית אצל רוב האנשים כאשר הם שומעים את המילים עורך דין או משפטים. בעברית, ליטיגציה נקראת גם התדיינות, כאשר במהות העניין מדובר על הצגת טיעונים משפטיים במסגרת של בית משפט – במובן זה הליטיגציה היא ה"שואו" של עולם המשפט, ההופעה עצמה בפני בית המשפט. כמו כמעט כל דבר בעולם המשפט, גם תחום הליטיגציה נחלק לכמה סוגים והתמחויות ומן הסתם חשוב לקבל שירות ליטיגציה מעו"ד המתמחה בנושא הרלוונטי עבורכם.

  מהות הליטיגציה – הופעה בבית המשפט

  עורכי דין עוסקים בהמון תחומים ונושאים, כאשר למעשה רוב העבודה כלל לא מתבצעת בבית משפט ועורכי דין רבים כמעט ולא מגיעים להופיע בפועל בפני שופט בבית המשפט. אך כאשר מדובר על ליטיגציה, אותה הופעה בבית המשפט היא מהות העניין. כך, לצד הכנה מקיפה ומעמיקה בתיק ויישום ידע משפטי רחב, יצירתיות וניהול נכון של התיק וההליך, ההתדיינות עצמה בבית המשפט, אותה "הופעה" שעורך הדין נותן, היא מרכיב מהותי בהצלחה.

  לכן במובנים רבים עורך דין ליטיגציה מעולה חייב גם להיות "פרפורמר" חכם ומוצלח באולם בית המשפט, להציג את טיעוניו בצורה חכמה, משכנעת, כריזמטית ואפילו סוחפת כדי לקדם את האינטרסים של הלקוח אותו הוא מייצג מול השופט ומערכת בתי המשפט. אין בכך כדי לזלזל או להוריד מערכו של הליטיגטור! נהפוכו, אלמנט ה"שואו" בהופעה בבית משפט הוא מרכיב אינהרנטי ומשמעותי בכל מערכת המשפט והופעת ליטיגציה איכותית וסוחפת היא עדות לאיכות עורך הדין המייצג את לקוחותיו מול השופטים. 

  אם יצא לכם אי פעם להיות בבית משפט, בעיקר בתיקים "מיוחדים" בתחום הפלילי או האזרחי, ודאי שמתם לב לאיכויות ההופעה של חלק מעורכי הדין, כאשר לצד פלפולים משפטיים ועבודה מקצועית בכל הנוגע לחוק ומשפט, האלמנט עצמו של הצגת הטיעונים הוא אמנות של הופעה בפני קהל. 

  עורך דין ליטיגטור בעל התמחות בהופעה בבית משפט צריך כאמור להכיר לעומק את התחום המשפטי בו הוא עוסק ואת התיק הספציפי, כאשר בנוסף הליטיגציה עצמה דורשת סט מיומנויות ייחודי – מפסיכולוגיה ואמנות השכנוע ועד כריזמה ויכולות בימתיות של נואמים ודוברים. כך, אמנם נהוג להשתמש בביטוי "החוק היבש", אך בכל הנוגע להופעה בבית משפט, מדובר על עיסוק שהוא הכל חוץ מ"יבש" ולכן ליטיגטור מעולה צריך את היכולות המתאימות וידע משפטי מעמיק לבדו אינו מספיק – עובדה שהצגת אותם טיעונים מול שני שופטים שונים יכולה להניב תוצאה אחרת, מה שמדגיש את חשיבות הליטיגציה האיכותית.

  באותו הקשר של ליטיגציה ואמנות ההופעה בבית המשפט, מרכיב חשוב אצל כל ליטיגטור איכותי ומדויק הוא גם לדעת מתי התיק אינו חזק מספיק ומתי אפילו יכולות הליטיגציה הגבוהות ביותר לא יספיקו כדי להשיג תוצאה טובה בבית המשפט – מקרים המצריכים למשל הסדרי טיעון, הליכי גישור ושאר שיטות משפטיות לסגירת התיק מחוץ לכתלי בית המשפט.

  סוגי ליטיגציה

  תחום הליטיגציה נחלק לכמה סוגים, בהתאם לחלוקה המשפטית הכללית. כך יש עורכי דין המתמחים בליטיגציה של משפט פלילי ולעומתם יש עורכי דין שהתמחותם היא בליטיגציה אזרחית, אשר כוללת בתוכה גם ליטיגציה מסחרית. מכאן שליטיגציה נוגעת לכל תחומי המשפט – כי כל תיק וכל מקרה יכול כמובן להגיע לדיונים בבתי המשפט השונים ובערכאות השונות. 

  ליטיגציה פלילית היא ייצוג בבית משפט במסגרת תיקים פליליים למיניהם, בעוד שליטיגציה אזרחית גם כוללת מגוון רחב מאוד של תיקים ומקרים. כך למשל יש תחומי התמחות ספציפיים בליטיגציה אזרחית ומסחרית – דיני משפחה, דיני מיסים, תיקים מסחריים, נדל"ן, קניין רוחני, תביעות ייצוגיות, משפט מנהלי, בנקאות, ביטוח ופיננסים, ליטיגציה בינלאומית, תביעות נזיקין וכן הלאה. 

   דילוג לתוכן