צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  עבירות ביטוח לאומי

  המוסד לביטוח לאומי הוא מרכיב חשוב בתמיכה של ממשלת ישראל באזרחיה ואחד ה"שרידים" האחרונים למדיניות רווחה שבעבר הייתה, בהיבטים מסוימים, רחבה יותר. רוב האזרחים הבוגרים במדינה משלמים בכל חודש דמי ביטוח לאומי,  לרוב כאחוז מסוים מהכנסתם, וגם המעסיקים מפרישים את חלקם עבור עובדיהם. בעת הצורך ובמקרים שונים ומגוונים, הביטוח הלאומי נותן קצבאות וכספים לאזרחים המבוטחים וכך פועל מעין חוזה חברתי-כלכלי בין המדינה לאזרחיה. 

  עבירות ביטוח לאומי נוגעות לכשלים ועבירות הקשורים לביטוח הלאומי, בין אם קבלת קצבאות, כספים וזכויות במרמה ובין אם מעסיקים שלא מעבירים את מלוא הפשרות הביטוח הלאומי בגין עובדיהם השכירים. מכיוון שכספי הביטוח הלאומי שייכים לכלל האזרחים במדינה ומכיוון שכאמור מדובר על מוסד שמהותו היא מעין חוזה כלכלי וחברתי בין המדינה לאזרחים – משלמים כסף בכל חודש לפי רמות הכנסה ובעת הצורך מקבלים בחזרה כסף או זכויות השוות כסף – המדינה והמוסד לביטוח לאומי רואים בחומרה את הנושא של עבירות כנגד מוסד זה, והן יכולות גם להיחשב כעבירות פליליות.  

  דוגמאות שכיחות לעבירות ביטוח לאומי

  • קבלת קצבאות / זכויות במרמה: עבירת הונאת ביטוח לאומי מצד מבוטחים (אזרחים), אשר מקבלים קצבאות כספיות או זכויות שוות כסף במרמה, למשל דרך מסירת מידע כוזב, אי מסירת כל המידע לביטוח לאומי, אי עדכון בשינויי סטטוס, זיוף מסמכים למיניהם וכיוצא באלו. עבירות אלו יכולות להיות מוגדרות דיווח שקרי/חלקי לבט"ל, עבירות הונאה או עבירות של קבלת דבר במרמה. 
  • הונאת מעסיקים או עסקים: אלו עבירות ביטוח לאומי אשר במסגרתן למשל מעסיק לא משלם את מלוא ההפרשות לביטוח לאומי עבור שכר עובדיו, דרך מהלכי מרמה והונאה למיניהם או לחלופין, עסקים ועוסקים עצמאיים אשר מבקשים להפחית את תשלומי בט"ל שלהם דרך מהלכי מרמה והונאה שונים. עבירות אלו יכולות להיות מוגדרות משפטית ורשמית כהונאת מעסיקים, עבירות הונאה או דיווח שקרי/חלקי לביטוח לאומי.

  זהות גופי החקירה של הביטוח הלאומי

  הביטוח הלאומי מפעיל מחלקה מיוחדת המיועדת לחקירות, בדגש על חקירות כנגד המוסד עצמו אך גם חקירות לגבי היבטים נוספים לפעילות המוסד מול האזרחים המבוטחים. בכל סניף ביטוח לאומי ברחבי הארץ, פועלת מחלקת חקירות ייעודית הפועלת לגבי אותו אזור גיאוגרפי רלוונטי. לאנשי החקירות של ביטוח לאומי סמכויות ויכולות חקירה שונות, כאשר ממצאי החקירות מועברים הלאה לוועדות המתאימות בתוך המוסד כדי להגיע להחלטה מתאימה או הלאה לטיפול משפטי ופלילי במקרים חמורים בהם יש ראיות לעבירות ביטוח לאומי רלוונטיות ו/או פליליות. 

  משמעויות פוטנציאליות של עבירות ביטוח לאומי

  חקירות ביטוח לאומי אשר מובילות לכך שהמוסד חושב כי אכן בוצעו עבירות רלוונטיות כנגדו, בהחלט יכולות להיות מועברות להמשך טיפול משפטי ואכיפתי, עם משמעויות שיכולות להיות כבדות. במקרים פחות חמורים ולא פליליים , התוצאה יכולה להיות שלילת קצבאות, הטלת קנס ודרישה להחזיר כספים שהתקבלו שלא כדין. אך במקרים יותר חמורים, כאלו בהם מדובר למשל על הונאה, זיוף, קבלת דבר במרמה – עבירות המוגדרות פליליות – התיק יכול להתגלגל לאישום פלילי, הטלת קנסות כבדים ואף עונשי מאסר בפועל או על תנאי. 

  לכן, בין אם זומנתם לחקירת ביטוח לאומי ובין אם אתם כבר נמצאים בהליך רשמי / משפטי מול אגף החקירות של הבט"ל או גורמי אכיפה אחרים, חשוב מאוד לקבל ליווי וייצוג מותאמים אישית ומקצועיים על ידי עורך דין פלילי עם היכרות מעשית ואיכותית עם התחום של עבירות ביטוח לאומי, תחום שלעיתים בהחלט יכול להיות מורכב, רגיש ועם שלל ניואנסים שיכולים להקל או להחמיר עם המקרה ומבצע העבירות לכאורה.

  רוצים עוד פרטים או לקבוע פגישת ייעוץ ראשונית לגבי עבירות ביטוח לאומי? פנו היום למשרד עו"ד בועז ראובן!

   דילוג לתוכן