צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  פתיחת חשבון בנק בחו"ל – איך לעשות זאת?

  במציאות של היום, העולם הפך קטן ונגיש יותר במגוון רחב של היבטים ונושאים, גם בתחום הפיננסים. אי לכך, יש כיום יותר ויותר סיבות לאדם או גוף עסקי לפתוח חשבון בנק בבנק בחו"ל וכמו כן גם יותר נגיש וקל לבצע הליך פיננסי שכזה. אך בבואכם בצע תהליך של פתיחת חשבון בנק בחו"ל, ישנם כמה דברים שחשוב לדעת וליישם, בדיוק בגלל אותה מציאות פיננסית ורגולטורית הקיימת היום בישראל ובעולם.

  רגולציה בינלאומית הולכת וגוברת על עולם הבנקאות

  ראשית כל, כאשר מדברים על פתיחת חשבון בנק בחו"ל חשוב מאוד להבין כי העולם הפיננסי של היום שונה מאוד מזה של לפני שנים לא רבות מאוד. אם בעבר אנשים ועסקים רבים יכלו להחזיק חשבונות בנק בינלאומיים בקלות, ללא ידיעת רשויות המס בישראל או במדינות אחרות וגם ללא חשש ממשי מגילוי של רשויות המס לגבי החזקת החשבונות הזרים, היום התמונה מורכבת ושונה מהותית.

  בעקבות המשבר הכלכלי של 2008 ותהליכים שונים בהלך הרוח הציבורי לגבי מקלטי מס, התחמקות ממס וחשבונות בנק בחו"ל, הרגולציה הפיננסית העולמית התהדקה והיא הולכת וגוברת מבחינת פיקוח והעברת מידע על חשבונות בנק בינלאומיים. ארה"ב מובילה את הדרך, לצד מדינות אירופה ויתר העולם "שמתיישר" לפי המעצמות החזקות. כך, היום בנקים גלובליים – כולל במדינות שמסורתית נחשבו מקלטי מס ומובילות בדיסקרטיות בנקאית – מחויבים להעביר מידע למדינות על חשבונות בנק של אזרחיהן. כמו כן, הבנקים מחויבים בצורה מעמיקה ומקיפה יותר להבין מאיפה מגיע הכסף, לאלו מטרות ועבור מי הוא מיועד.

  זהו המצב גם לגבי ישראלים המבקשים לפתוח חשבונות בנק בחו"ל, בין אם אנשים פרטיים ובין אם גופים עסקיים. בתור משרד עו"ד מומחה למיסים, אנו במשרד בועז ראובן בהחלט יכולים לומר כי אם אתם רוצים לפתוח חשבון בחו"ל כדי להעלים הכנסות מרשות המיסים הישראלית, היום זו אפשרות לא ריאלית ואף מסוכנת מבחינה משפטית.

  ההליך הכללי של פתיחת חשבון בנק בחו"ל

  רבים מהבנקים בחו"ל דורשים שהלקוח פותח החשבון יגיע פיזית לסניף הבנק כדי לפתוח חשבון. למרות זאת, ישנם בנקים גלובליים המאפשרים לפתוח חשבון "בשלט רחוק" ובאמצעות היעזרות בנציג מורשה מטעם הבנק הפועל מול הלקוח מבחינת זיהוי אישי ופתיחת החשבון. כמו כן ישנם מהלכים פיננסיים שניתן לבצע בעזרת הסניפים המקומיים של בנקים בינלאומיים בעלי פעילות בישראל.

  אלא אם יש לכם פעילות עסקית או פיננסית קבועה במדינת היעד שלכם או אם אתם נמצאים באותה מדינה הרבה פעמים, פתיחת החשבון תעשה לרוב מישראל ובאמצעות נציג מורשה מטעם הבנק, ללא הגעה לסניף בנק במדינה הזרה.

  עליכם לבחור את הבנק הרצוי לכם לפתיחת חשבונכם, רצוי כזה הפועל מול אזרחים זרים או תושבים זרים וכמובן כזה המציע ממשק יעיל ונוח באנגלית (אלא אם אתם שולטים בשפה המקומית במדינת היעד שלכם).

  לצורך פתיחת החשבון יש להצטייד בדרכון בתוקף וכמו כן למלא שורה ארוכה של טפסים. במקרים רבים הלקוח מתבקש לספק מסמכים שונים לגבי זהותו וכן לגבי העבר הפיננסי שלו, כמו גם מידע לגבי מהות השימוש בחשבון הבנק המיועד.

  עם השלמת תהליך מילוי הטפסים והחתימות, כל הנתונים נשלחים להנהלת הבנק בחו"ל לאימות סופי ועיבוד נתונים טכנולוגי. לאחר השלמת כל אלו, הלקוח מקבל את פרטי חשבון הבנק שלו, יחד עם כרטיסי אשראי, כרטיס חיוב, פרטי התחברות לממשק אינטרנטי וכן הלאה בהתאם לבקשותיו ואפשרויות הבנק.

  פתיחת חשבון בנק בחו"ל לחברה או עסק

  התהליך של פתיחת חשבון בנק בבנק זר שונה מעט כאשר מדובר בחברה או עסק המבקשים לפתוח את החשבון. כחלק מהתהליך הכולל שדובר להלן של מלחמה בהעלמות מס ובהלבנת הון, ברמה הגלובלית, בנקים דורשים יותר מידע מגופים עסקיים המחזיקים חשבונות בנק מחוץ למדינת המקור שלהם. כך, לצד המהלכים שתוארו לעיל, גוף עסקי יידרש להציג בצורה מפורטת ורשמית נתונים אודות הכספים המיועדים להיות בחשבון, מה שנקרא בעגה המקצועית נתיב הכסף.

  הכוונה היא שהבנק דורש לראות מהיכן יגיעו כספים לחשבון, לאן ועבור מה כספים יוצאו מהחשבון, מי האנשים המוגדרים המוטבים של החשבון, מי בעלי החברה וכיוצא באלו. כאשר כאמור, הבנקים לא מחויבים רק לאסוף פרטים אלו אלא גם במקרים רבים למסור את המידע למדינות הרלוונטיות מהם מגיעים בעלי החשבון ו/או הגוף העסקי.

  עבור תהליכים אלו של פתיחת חשבון בנק בחו"ל לחברה או עסק, בהחלט מומלץ להיעזר בשירות מקצועי של עו"ד המתמחה בהיבטים משפטיים בינלאומיים, בדגש על מיסוי ותהליכים עסקיים.

  חובת דיווח על חשבון בנק בחו"ל – גילוי מרצון

  לסיום, נציין את חובת הדיווח לרשויות המס בישראל לגבי החזקת חשבון בנק בחו"ל. שיטת המיסוי בישראל היא אישית ולא גיאוגרפית, קרי שנישום ממוסה לפי הכנסותיו האישיות הכוללות ולא לפי מיקום יצירת ההכנסות. אי לכך, בפועל כל אדם המחזיק חשבון בנק בחו"ל מחויבת כיום לדווח על כך לרשויות המס הישראליות – זאת בדו"ח השנתי המוגש למס הכנסה. גם גופים עסקיים ישראלים המחזיקים חשבונות בחו"ל מחויבים על פי רוב לדווח לרשויות בישראל אודות החשבונות הרלוונטיים.

  אם כבר יש לכם חשבון בנק בחו"ל והוא אינו מדווח לרשויות המס, תוכלו באופן עקרוני להיכנס לתהליך גילוי מרצון. הליך חשוב זה מאפשר לדווח על הכנסות ונכסים לרשות המיסים, לשלם את מס האמת הנדרש (אם נדרש) ולהימנע לחלוטין מהליכים משפטיים ופליליים בנושא. לשם כך רצוי מאוד להיעזר בשירותי עו"ד מיסים מומחה.

   דילוג לתוכן