צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  חוות דעת משפטית בתחומי המס

  חוות דעת משפטית היא כלי מקצועי-משפטי שנועד לתת לגורמים שונים ודאות מסוימת, בהקשר לנושאים בהם חסרה להם ודאות, כאשר כמו כן חוות הדעת יכולה גם לשמש במסגרת תיק משפטי כעמדה משפטית מטעם מומחה לנושא מסוים. תחום המיסוי, על מורכבויותיו הרבות, הוא כזה אשר מצריך מגוון רחב של חוות דעת בתחומי המס – בעיקר עבור גורמים הרוצים לדעת מראש מה תהיינה השלכות המיסוי של צעדים שונים והאם הצעדים עומדים בהגדרות החוק. 

  בדיוק בגלל חשיבות ורגישות הנושא, חוות דעת משפטית בנושאי מס חייבת להיות מדויקת, אמינה ומופקת רק ע"י מומחה אמיתי בתחום.

  יישומים של חוות דעת משפטית בנושאי מיסוי

  באופן כללי, חוות דעת משפטית היא מסמך הנכתב בצורה מפורטת ומעמיקה על ידי מומחה משפטי לסוגיות הנדונות בחוות הדעת, המסמך עוסק בהיבטים שונים של חקיקה ופסיקה ובהקשר ישיר לנושאי מיסים גם במדיניות ותקנות מס. הפקת חוות דעת משפטית אינה הליך משפטי ואינה מערבת לכשעצמה בית משפט, כך שהיא יכולה כמובן להיות מוזמנת ולהתקבל באופן פרטי לחלוטין. 

  ישנם סוגים שונים של חוות דעת: היא יכולה להיות מקדימה כדי לתת מידע וביטחון מסוים לפני ביצוע מהלכים מסוימים (כך זה בד"כ בתחומי המס) ולחלופין היא יכולה להיות חוות דעת מומחה אשר מוגשת לבית המשפט כדי להציג טיעון כלשהו הנתון לפרשנות – כאשר המומחה המפיק את חוות הדעת אמור לספק בהירות משפטית בנושא המדובר. 

  בנושאי מיסוי תהיה לרוב חוות דעת מקדימה, כזו שגורם כלשהו מזמין כדי לקבל ודאות ובטחון לגבי היבטי המס של פעולות שונות. במובן זה, יש קשר רעיוני מסוים בין חוות דעת משפטית בתחומי המס לבין החלטות מס מקדמיות (פרה רולינג) של רשות המיסים – בכך ששני המסלולים מספקים מידה משופרת של ודאות לגבי השלכות מיסוי של מהלכים עסקיים או כלכליים ספציפיים. אך כמובן שחוות הדעת היא מסמך דעה מקצועי ומפורט ואינה החלטה מחייבת מבחינת רשות המיסים.

  קבלת חוות דעת בתחום המס כאמצעי להגנה משפטית

  עולם המיסוי מורכב וסבוך מאוד, כך שישנם מקרים רבים בהם קיימת חוסר ודאות לגבי השלכות המיסוי של צעדים מסוימים. כאן נכנסת לתמונה חוות דעת משפטית בתחומי המס, כאמצעי מקצועי יעיל ואמין לקבלת ודאות וביטחון משופרים וגם מידה בלתי מבוטלת של הגנה משפטית כנגד ביצוע מהלכים היכולים להסתיים באישום על עבירות מס

  חוות הדעת המשפטית הנוגעת למיסוי מאפשרת לגורם המזמין אותה לדעת מראש שמהלכים כלכליים/עסקיים/פיננסיים שהוא מתכנן לבצע אינם סותרים את חוקי המס וגם מה תהיינה עלויות המיסוי לצעד או עסקה שכזו. באופן זה – כל עוד מי שמקבל את חוות הדעת אכן פועל לפי המפורט בה וכל עוד מפיק חוות הדעת התבסס רק על עובדות וחוקים אמיתיים ורלוונטיים – מקבל חוות הדעת יודע כי הוא פועל במסגרת החוק, אינו מבצע עבירות מס וגם יכול במקרים מסוימים לדעת מראש ובאופן כללי מה המשמעויות הכספיות במיסים לכל צעד הנסקר בחוות הדעת. 

  מי מזמין חוות דעת משפטיות בתחומי המס?

  חוות דעת משפטית בתחומי המס היא כלי משפטי-מקצועי המשמש חברות, אנשי עסקים, עמותות, מלכ"רים, תאגידים, אגודות שיתופיות, גורמים בתחום הנדל"ן או ההשקעות וגם אנשים פרטיים עם מערך נכסים מורכב.
  היא  מהווה חלק חשוב, מוקפד ורשמי של תהליך תכנון מס, תהליך לגיטימי המיועד לעמוד בכל דרישות החוק ומערכת המס ובו זמנית גם לשלם את מינימום המס האפשרי. אי לכך מדובר על כלי שימושי וחשוב מאוד עבור גורמים רבים, במיוחד לפני ביצוע מהלכים כלכליים או כספיים שהם אינם בטוחים לגבי החוקיות או המשמעות שלהם מבחינת מיסוי. 

  קבלת חוות דעת משפטית שכזו ועבודה לפי המלצותיה יכולה למנוע ביצוע עבירות מס, למנוע תשלומי מס מיותרים ו/או ביצוע של מהלכים כלכליים בעייתיים שחוות הדעת זיהתה מראש. 

  לפרטים נוספים פנו אלינו למשרד עו"ד בועז ראובן.

   דילוג לתוכן