צור קשר

  ייעוץ משפטי אישי 24/7

  עבירות מין

  גם בהקשר התרבותי-חברתי וגם בהקשר המשפטי, תחום עבירות המין עבר שינויים רבים בשנים האחרונות והתקדם כך שהוא יותר מותאם למציאות בה כולנו חיים כיום, כאשר כל הזמן עולים לכותרות מקרים שונים של עבירות מין. מבין שלל העבירות הפליליות המערבות פגיעה פיזית ו/או נפשית באדם אחר, עבירות מין הן בהחלט מהחמורות ביותר, בדיוק בגלל שהן נוגעות בתחום כה רגיש, אישי, אינטימי ואשר צריך להיות מוגן עבור כ לאחד ואחת מאיתנו. 

  במסגרת הוראות החוק הישראלי, ישנן עבירות שונות המסווגות כעבירות מין, החל בכאלו הנחשבות משפטית קלות יחסית וכמובן עד עבירות מין קשות ומהותיות שבגינן ניתן לקבל עונשי מאסר ממושכים במיוחד. בכל מקרה של עבירות הנוגעות למין ולאינטראקציות מיניות אסורות בין אנשים, מדובר על מקרים מורכבים, רגישים מאוד ואשר מחייבים גם מקצועיות חסרת פשרות וגם רגישות למאפייני המקרה והמעורבים בו, כאשר כל אחד מהצדדים הקשורים למקרה זקוק לא אחת לליווי וסיוע משפטי צמוד, מותאם אישית ומדויק, ע"י עורך דין פלילי עם היכרות מעמיקה עם תיקי עבירות מין. 

  מהותן של עבירות מין

  ראשית, נגדיר באופן כללי ומהותי מה הן עבירות מין מבחינה מעשית ומשפטית, אותן עבירות שונות ומגוונות שאנו שומעים עליהן במקרים רבים בתקשורת וכמובן גם בעולם המשפטי בתור משרד עורך דין פלילי. עבירות מין היא מן הסתם עבירה הקשורה באופן כזה או אחר למיניות או למרחב האישי/מיני של אדם. זה כולל מקרים של נגיעות ומגע מיני שלא בהסכמה מצד אדם אחד עם קורבן העבירה, הצגת מראות מיניים לעיני הקורבן ושלא בהסכמה, הערות ומעשים בעלי הקשר מיני מצד אדם כלפי קורבן העבירה וכן הלאה עם שלל מקרים רלוונטיים העונים להגדרות החוק של עבירות מין. 

  מדובר באופן טבעי על עולם עבירות רחב מאוד, החל בעבירות מין המבוצעות הלכה למעשה רק במרחב האינטרנטי-דיגיטלי ואפילו ללא מגע או היכרות פיזית בין הצדדים המעורבים ועד עבירות אונס חמורות וקשות, עם ספקטרום עבירות ופגיעות רחב מאוד בתוך המקרים השונים. 

  עבירות מין כוללות נפגעים מכל המגדרים והסוגים, כולל גברים, אך בהחלט ניתן לומר כי סטטיסטית ובאופן מובהק, רוב נפגעות העבירה בתחום עבירות המין הן נשים ורוב הפוגעים הם גברים. 

  מבחינת הגדרות החוק, רוב עבירות המין בישראל מפורטות ומוגדרות במסגרת חוק העונשין ויש עוד כמה עבירות מין המוגדרות בחוק למניעת הטרדות מיניות.

  עבירות פליליות חמורות וגם פוטנציאל לתביעה אזרחית

  עבירות מין הן, במהותן ומתוך כך שהחוק והציבור רואים בהן עבירות קשות הפוגעות באופן משמעותי בקורבנות העבירה, הן עבירות פליליות חמורות וכאמור חלקן בעלות פוטנציאל ענישה גבוה ומהותי. נאשמים מורשעים בעבירות מין גם "סוחבים" איתם כתם חברתי משמעותי וניכר לאורך כל המשך חייהם, כאשר לא אחת גם מי שהואשמו אך זוכו, מסיבות כאלו ואחרות, מביצוע עבירות מין, סובלים מהתפיסה החברתית לגביהם, עוד אחת מהמורכבויות הרבות המתלוות לחלק מתיקי עבירות המין, לצד כמובן המורכבויות העצומות המלוות את קורבנות העבירה.

  בנוסף להיותן עבירות פליליות חמורות, החוק מגדיר חלק מעבירות המין גם כעוולות אזרחיות, מה שמאפשר לנפגעות העבירה גם להגיש תביעה אזרחית כנגד הפוגעים בהן, כדי לקבל פיצוי כספי בנוסף להרשעה פלילית מול המדינה. 

  סוגי עבירות מין

  • אונס: עבירת המין החמורה ביותר בדר"כ. בעילה מינית, ברוב מוחלט של המקרים של נשים, שלא בהסכמה, אשר הושגה במרמה, של קטינה מתחת גיל 14, דרך ניצול מצבי חוסר הכרה שונים או ניצול מצב נפשי/שכלי של הנפגעת. 
  • בעילה אסורה בהסכמה: עבירה במקרים בהם קוימו יחסי מין בהסכמה, אך החוק מגדיר אותם כאסורים בגלל מצבים ומאפיינים שונים – למשל גיל האישה, מהות היחסים בין הצדדים וכיוצא באלו.
  • מעשה סדום:  ביצוע מעשה מיני פיזי כלשהו באדם אחר, לא בהסכמה או שלא במסגרת מה שהחוק מגדיר כתקין.
  • קיום יחסי מין בין גורם מטפל לגורם מטופל: למשל בין מטפלים בתחום נפש לבין מטופלות נפשיות. 
  • מקרי הטרדות מיניות: מרמיזות ודיבורים מיניים מטרידים חוזרים ונשנים ועד נגיעות אסורות שלא בהסכמה, עם מגוון רחב של מקרים המוגדרים הטרדה מינית במסגרת חוק למניעת הטרדות מיניות. 

  תיקי עבירות מין הם לרוב מורכבים ורגישים מאוד ומצריכים סט כישורים, משפטיים ואנושיים, מאוד מסוים וחזק וליווי צמוד של עורך דין פלילי המתמחה בעבירות מין.

   דילוג לתוכן